1 Öncelikle aracı kapsamlı bir şekilde test edin. Aldığınız yerin etrafında 2 tur atıp bırakmayın.

2 Amacınız doğrultusunda aracın özelliklerini öğrenin ve gözlemleyin. Örneğin kalabalık bir aile için alıyorsanız iç ve bagaj hacmine , ferah ve rahat olmasına dikkat edin ve güvenlik özelliklerini inceleyin.

3 Alacağınız aracın iç , dış ve yürüyen aksamını değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenler ;
-Direksiyon
-Vites geçişleri
-Hızlanma ve frenleme
-Genel büyüklüğü
-Sürüş konforu ve gürültü seviyesi
-Koltuk ayarları
-Ön arka diz ve baş mesafeleri
-Bagaj ve eşya saklama bölmeleri

4 Görüş açısı ; sürücü koltuğuna oturduğunuzda çevreyi ne kadar görebiliyorsunuz ?

5 Multimedya sistemi

6 Vergi borcu olmadığına dair kağıt isteyin.

7 Alacağınız kişiye araba hakkında sorular sorun ; neden sattığını , memnun kalıp kalmadığını

8 Hangi serviste bakımı yapılmış kontrol edin, servisten araç için kesilen faturalarla ilgili bilgi almaya çalışın
Araba almadan önce uyulması gereken kuralları konu alır.
Hepsini yaparsanız genellikle otomobil alamazsınız, o yüzden biraz esnemekte fayda var.
Benim tek söyleyebileceğim; karşınızdaki kendiniz gibi sanmayın, sizden daha çakal olduğunu bilin ve öyle araba almaya gidin.
kesinlikle ve kesinlikle oto ekspertiz hizmeti almak.

ilana bakarsınız muayyer der (bkz: muayyer ne demek), yürüründe sorun yok der, vuruğu, değişeni, boyası yok der.
ekspert bir bakar ki hepsi tatava. pek çok yakınımın başına defalarca geldi bu.
o yüzden parası neyse verip baktırmak gerek, ihmale gelmeyecek bir konu zira. aldığınız arabaya canınızı teslim ediyorsunuz, bu işin şakası yok. ayrıca satarken de sıkıntı yaşamamak için arabada neyin ne olduğunu bilmeniz şart.
elbette alınacak aracın kullanıcılarıyla konuşmak. arabayı kullanan biri doğal olarak artısını eksisini bilir, ona göre size yol çizebilir.

konuşmak olmasa da, yorumlarını okuyabileceğini internet siteleri mevcut. gerçi hepsi o kadar düzenli değil ve feci bilgi kirliliği var. o yüzden şu an doğru yerdesiniz gibi görünüyor. buradaki kullanıcılara danışmak da size epey fikir sağlar diye düşünüyorum. sözlükte yardıma hevesli pek çok kişi var.
iyi bir usta tanıdığınızın olması. pazarlık aşamasında söyleyecekleri işinize oldukça yarayabilir. arabanın eksiklerini tek tek ifşa etmesiyle 'bak bu bu sorunlar var, ben bunları yaptırıcam ama sen de bir güzellik yap' demenizi kolaylaştırır.
yanınızda uyanık ve ağzı laf yapan bir arkadaşınızın olması. insanın bazen nutku tutulur ya, uyanmanız gerekir. işte bu arkadaş bu yüzden gerekli. satıcı kişisi arabasını allayıp pullayıp sizi hipnotize ederek ikna edebilir. rüyadan uyanmanız için arkadaşınızın sesine ihtiyacınız olabilir.
En önemlisi servis kayıtlarıdır.
Amcadan diye cellattan olmamasına dikkat etmek gerekir. Bir de en son ne zaman el değiştirdiğine bakmakta fayda var. Çok el değiştirmiş otomobiller genellikle çok daha hızlı yıpranır, her alan 'mal nasıl acaba yea' diye abuk sabuk hareketler yapar.
Malum sitede araç bakarken ilanların çoğunun yalan olduğunu gördüğümde iyice paranoyak bir şekilde baktığım bir konu bu. Dünya kadar hasar kayıtlı arabaya hatasız yazanı mı ararsınız, 200.000 Km'deki araçlara garaj arabası diyenini mi istersiniz...

İlk önce aracın Tramer kayıtlarına bakılması lazım. Burada aracın daha önceden sigortadan tamir edilip edilmediğini gösterir. Sigortacı bir tanıdığınız varsa buna ücretsiz bakabilir, hatta aynı sigortadaysa geçmişi ile ilgili daha çok bilgi edinebilir. Ayrıca burada son muayenelerdeki kilometre değerleri de çıkıyor. Bu değerlerin de gerçekçi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Tramer'de hasar kaydı olmaması hatasız olduğu anlamına gelmiyor. Kesinlikle bir ekspertiz ve bir ustaya gösterilmesi gerekiyor.

Mesela ekspertizde çıkabilecek kaputta boya olması muhtemelen aracın motor tarafından darbe aldığını gösterir. İleride motoru elinize alabilirsiniz.

En hayati kısım arabanın şasi, direkler, tavan, çıtalar gibi yapısal bütünlüğünü (bkz: structural integrity) sağlayan kısımlarıyla oynanmamış olmasıdır. Eğer böyle bir oynama söz konusuysa, fiyatı ne olursa olsun aldığınıza değmez. Bu durumda bedelini canınızla ödeyebilirsiniz.

Mevcutsa kesinlikle servis kayıtlarına bakılmalıdır. Özellikle yeni araçlar içini geçerli olmak üzere, servisi aksatılarn araçların başınıza ne işler açacağı malum.

E-devletten aracın ruhsat durumu sorgulanabilir. Ücretsiz yapılan bu sorgulamada aracın rengi (gerçekten size satılan araç mı yoksa çalıntı mı olduğu), üzerinde icra takibi var mı, üzerinde çalıntı ihbarı var mı, ruhsat alınma tarihi gibi bilgiler elde edilebilr. Bunlardan en sonuncusu önemlidir. Çünkü ruhsat tarihi yeni ise aracı size sahibinden gibi satmaya çalışan kişi al-sat'çı olabilir. Ya da daha kötüsü alınan araç sorunlu olup alan kişinin elinde patlamış, o da size kaktırmaya çalışıyor olabilir.
- aldığınız aracın motor ve seri numarasını kontrol etmeniz ve değiştirilmemiş olduğuna emin olmanız.

biraz açacak olursak, izmir'de bir şebeke çalıntı araçlara hurda araçlardan söktükleri numaraları takıp belge düzenliyormuş ve hiçbir şey yokmuş gibi rahat rahat satıyormuş.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri