Bu yıl WRC daha keyifli olacak gibi Toyota 3. yılıyla birlikte Japonya'yı takvime sokturdu öyle düşünüyorum. Bu yıl ekstradan Yeni Zelanda, Rally Japan ve Kenya geldi. İspanya, Avustralya ve Şili bu yıl takvimden çıktı. Türkiye takvimde 24-27 Eylül Marmaris'teyiz yine :)
Hyundai’de çok geniş bir pilot skalası var. Tanak ve Neuville’den şampiyonluk için mücadele etmelerini istiyor. Geriye kalan Loeb, Sordo, Brain ve Mikkelsen bunların arasında pilotların güçlü olduğu rallilerde yerlerine koyacak. Hyundai'yi anlamak güç tamam takımlar şampiyonu olmak istiyorsunuz ama bu kadar pilotu tıkıp adamların kariyerleriyle oynamayın. Genç pilot yok, dertleri puan, spora hiç bir katkıları yok
Ogier ilk etabı kazandı.
Ford’lar ön tampondaki ızgaranın yapraklar tarafından kapanmasından dolayı “overheating” problemi yaşadılar. Araçlar fazla ısındı ve sonrasında bi çözüm getirdiler.
2. etap sonunda
Neuville
Ogier +19.1
Tanak +25.1 (+6)
Evans +25.4 (+0.3)
Loeb +51 (+25.6)

5. etabın sonunda
Evans, Neuville +8.9, Ogier +9.7, Loeb 48.4
Toyota ilk günün sonunda 1-2 şeklinde ilk ikideydi.
Tanak 4. etapta çok ciddi bir kaza yaptı son zamanlarda gördüğüm en sıradışı ve tehlikeli kazaydı diyebiliriz. 180km/h hızla yoldan çıktı ve 100 metre civarı aşağı yuvarlandı 15 saniye civarında. Sonlarındaki söyleşilerini dinledim. İlk geceyi hastanede geçirdi Tanak co-pilotuyla birlikte. Genelde ciddi kazalardan sonra pilotlar için zaman yavaşlıyor gibi. Garip triplerde söyleşi yapıyorlar gazetecilerle.
Elfyn Evans’ı uzun süredir ilk defa özgüvenli gördüm bu yarışta artık ilk 3’e oynayabileceği bir takımda ve o konumda yarışabiliyor.
Ogier hala alışma evresindeyiz diyor ama yine de şikayetçi.
Ford’a gittiğinde Tanak’ın geliştirdiği diyebileceğimiz bir Fiesta 2 şampiyonluk. Ayrıldı Citroen’e gitti hüsran yaşadı ve Citroen WRC’den tamamen çekildi.
Şimdi Tanak, Neuville’in izlerini taşıyan bir araçla Ogier ise Tanak’ın şampiyonluk olduğu bir araçta.

Teemu Suninen ilk önce aşırı ısınma ardından aktarma ile ilgili problem yaşadı.
Gus Greensmith ilk önce spin atıp aracın kontrolünü kaybetti tekrardan toparlanıp dönmek isterken aracı yolun dışına düşürdü.
Loeb burada 7 defa birincilik aldı şartlar çok zor Monte Carlo’da buz ıslak asfalt her şey var.
Bu arad 2007'den beri hep Fransız pilotlar kazanmış Neuville de bunu yıkmış oldu.
Gus Greensmith 1. etapta super soft lastiklerle çıktı kış lastikleri yerine çünkü etabın büyük kısmı kuru ve temizdi kaybettiği zamanı son sektörlerde aradı.
Toyota GR Takomoto Katsuta’yu bu yıl Yaris WRC’ye oturttu. Japon’lar tutucu biraz bi konuda sanki. Bi tane çekik olacak illaki araçta. WRC’de Avrupa dışında pek pilot göremiyoruz aslında kötü, adam kayırma gibi bakmıyorum olaya Japonya’ya biraz tecrübe götürmek istiyorlar.
Lappi 11 etapta uçuşa geçti adam kanat taktı neredeyse, tabi bu etapta o da SS lastiklerle tur attı.
Lappi Toyota’dan ayrılmayacaktı bence hata yaptı neyse o konuda ayrıca değineceğiz.
Loeb Hyundai ile bu yıl 6 ralliye katılacak, markalar şampiyonasında takıma katkı sağlamak için. Lappi hızlıymış dedi risk almadık biz dedi geçti baba.
Tabi Lappi’nin rüzgarı Neuville çıkana kadardı. Neuville +5.7 hızlı zaman yaptı.
11 etapta Evans 5.6 saniye geride kaldı. Neuville arasındaki makas biraz daha fazla kapandı.
Evans’a, Neuville el freni kullandı sen kullanmadın dendi ilk başta anlamadı ama gerek duymadım dedi yol buzlu olabiliyor risk almadım dedi.
Ogier’de 0.8 saniye gerisinde kaldı Ogier’in.
Mads Otsberg başka bir WRC pilotu şu an Citroen R5 araçla yarışıyor ama WRC aracının içindeyken daha fazla keyif aldığı kesin
Loeb SS 14’te yoldan çıktı seyirciler için keyifli anlar yaşattı. Herhalde bir ralli izleyicisinin karşılaşmak isteyebileceği nadir durumlardan. Araç yoldan çıkıyor 15-20 kişi dalıyorsun iterek geri yarışa sokuyorsun aracı.

Mads Otsberg yine seyircileri düşünen nadir pilotlardan SS16’da liderliği garantileyince "Sıfır" çizip devam etti, Gilles Panizzi’nin Catalunya’da yaptığını hatırlattı. Varol büyük adam çoğu kişi bi kaç yıl sonra şampiyonu hatırlamaz ama "Otsberg Monte Carlo'da sıfır çizdi" derler namın yürüsün senin.

Ogier Power Stage de en iyi zamanı yaparak ekstra 5 puanı aldı. İyi hafta sonuydu dedi keyif aldım dedi.
Elfyn Avans en çok beni üzen pilottur hep bir aksilik gelir başına umarım bu yıl Ogier’in yancılığını yaptırmazlar yakın gitmesi lazım ilk 3'e.
Yarışın sonucu
Neuville
Ogier +16
Suninen
Elfyn
Lappi
Rovenpera
Loeb
KatsutaŞimdi de sezon geçişi sırasındaki değişikliklerden bahsedelim.
Aslında spor için en kötüsü Ogier'in bir nevi restleşmesi sonucu kontratı iptal etti sanırsam ve Toyota GR ile anlaştı o arada Citroen WRC'den çekildiğini açıkladı.
Esapekka Lappi ortada kaldı diye düşünürken Ford M-Sport'la anlaştı iki genç Finli artık Fiesta'nın içinde ayrıca İngiliz Gus Greensmith var. Gus bir ara Manchester City'nin genç takımında kalecilik yapmış garip bir bilgi yine.

Geçtiğimiz yıllarda 3 araça yarışan takım geçen yıl Lappi ve Ogier'le devam etti.
Yani 2 pilot için daha koltuk kalmamış oldu. WV'nin çekilmesiyle Andreas Mikkelsen ortada kalmıştı ralli için kötü durumlar. Tabi dizel skandalını unutmamak gerek.
Hyundai Ott Tanak'ı takıma kattı. Tanak'ın şampiyonluğu umurlarında değil Tanak hata yaptı bana kalırsa büyük bir kariyer hatası hemde bu yıl şampiyon olamayacak. Bilmediği bir araçta ve Neuville tabanlı bir araç ve sürüş tarzları birbirlerinden farklı.
Neuville takımda lider gibi gözüküyor yıllardır Tanak'ın yarış kazanması şart ve ilk startta zaten aracı perte çıkarttı. Hyundai böyle işleri sevmiyor.
En büyük hamleyi aslında Toyota GR yaptı tamamen yeni bir ekiple devam ediyor Ott Tanak gidince, Citroen'de çekilince Toyota GR ile devam etme kararı aldı Fransız. Ayrıca genç Kalle Rovenpera takıma katıldı ve eski takım arkadaşı Elfyn Evans Toyota GR ile anlaştı.
Çok değişik kafalarda adamlar. Rovenpera genç Finli umarım Latvala gibi olmaz sonu.
Toyota GR'de tabi Latvala ve Meeke ortada kaldı çünkü gidecek takım yok.
Kris Meeke tamamen emekliliğe geçiş yaptı gibi yani full time WRC kariyeri bitti artık. Citroen'den çok kaza yaptığı için ayrılmak zorunda kaldı aslında Toyota ile iyi gidiyordu. Takım ileriyi düşünerek iki garanti pilot ve genç yetiştirebilecekleri bir yetenekle devam etme kararı aldı.
En kötüsü demek istemiyorum ama hala koşturan Jari Mati Latvala.
2020 için en az 5 round gözükmek istiyor WRC'de büyük bey.
İsveç rallisinde Latvala Motorsport ismiyle yarışacak Yaris'le Toyota böyle bir destek vermiş. Latvala'da sponsor koşturuyor zor bir durum.
Co-pilot Juho Hanninen İsveç rallisinde Latvala'nın yanında oturacak.
Aslında Hanninen geçtiğimiz yıl Toyota'da test pilotuydu ve aracı bu konuma getiren gizli kahramanlardan.
2018'de Yaris koltuğunda yarışıyordu.
Rally Sweden.

Bu Swedeny koşullarda bu yıl yarışıldı aslında, buz, toprak kar ancak kar birikintileri yok.
Neuville ilk startı aldı en başlarda zorlandı yolları temizledi.
Jari Matti Latvala yine kendi Yaris’yle yarıştı spin attı ilk etapta ancak elektronik problemler yaşadı zaman yapamadı.
Craig, Neuville’in gerisinde ilk etabını geçti.
Ogier ilk gönün sonunda 4. sıradaydı.
Kalle Rovenpera. 2001 yılında babası kazanmış bu yaşta iyi zamanlar yapıyor küçük hatalarla tabi ki.
Ott Tanak Monte Carlo’dan sonra iyi çıkış yapmak zorunda.
Elfyn Evans yine outta control gidiyor lider olarak, mükemmel iş yapıyor.
Tabi ilk günün sonunda pilotlar arasındaki farklar çok küçüktü.
Evans, Tanak, Rovenpera, Ogier, Lappi, Neuville şekinde.
Şu İsveçlilerdeki ralli fanlığı başka yerde yok gibi. Umarım Türkiye’de de olur bu. Yani izleyen insanlar için yaşam tarzı.
Takomoto Katsuta ve Craig Breen, yollarda kar olmadığı için lastikleri koruyup öyle gitmeniz lazım hemde traction aramanız lazım dediler.
Craig, etaba kötü çamur yolda başlayıp sonra buza çıkıp tutuş arıyorsunuz ama lastiklerde bir şey kalmıyor dedi.
Takomoto Katsuta karda inanılmaz yönlendirdi aracı inanılmaz hız taşıdı virajlar boyunca ralli budur. Bir Japon’dan izleyeceğim aklıma gelmezdi.
Bazı pilotların aracı yönlendirirkenki zamanlaması ve hisleri onları şampiyon yapıyor eminim buna bu ralliyi izlerken değişik hislere kapıldım hep. Çünkü Rally Sweden ve yollarda kar birikintileri yok dümdüz kesilmiş pastanın içi gibi yollar yok. Küresel ısınma alerti.

Teemu’da buzda çok iyi bir pilot. Ford Ogier’in iki defa şampiyon olduğu araçtan vazgeçtiği yıl şampiyonluğu kaybetti Tanak’a
Takomoto dünden daha tricky çünkü yolun üstünde gevşek bir zemin var.
Teemu’ye spiker şartlar değişti napacaksınız dedi Teemu we need to flat out thats it. Adam koydu geçti.

Neuville g.t gibi cevap verdi baksana yeterli değil aramdaki farka bakarsak Craig’le. Şaşırdım daha iyi sanıyordum dedi göt oğlanı şampiyon alamazsın sen.
Elfyn acaba savaşır mı bundan sonra demeden olmuyor. Ogier öne çıkar mı Tanak ve Neuville’le kim savaşır garip olacak.
Yani iki takımda iki kişiyle yürümek zorunda sanki. Çünkü kafa yapısı olarak Neuville şampiyon olmak istiyor Tanak şampiyon geldi o zevki yaşadı tekrarını istiyor. Diğer tarafta Ogier var 6 kez üst üste şampiyon bir yanda artık tecrübeli denebilecek ve sezona iyi başlamış bir Elfyn ve daha ilk WRC yarışlarında çok iyi sonuçlar alan Rovenpera.
Yani takımlar bu pilotların hiçbirisi için şu an öncelik tanımaz sonuca olaşan pilotu destekler gibi geliyor. Yani şartlar aynı fark yaratan adam öne geçer.
Finliler etap sonunda hep dürüst konuşuyorlar durum bu maksimum bu.
Ogier 6. etapta Ogier’den 0.4sn iyi zaman yaptı yukarıda da dediğim gibi neden şampiyon biliyoruz.
Tanak ilk splitte 6. etpata 0.2sn iyiydi Ogier’den.
Rovenpera dünden daha iyi gidiyor ama zamanlarda belli olmuyor dedi. Yine de ikinci WRC yarışında çok iyi sonuçlar çıkarıyor. 1.9sn gerisindeydi 6. etapta Ogier’den.
Elfyn Evans 2. splitte 6. etapta ilk 10km’de Tanak’tan 1.3 sn iyi zaman yaptı.
Tanak, Ogier’den 0.3sn hızlıydı. Çok konforlu hissettiğimi söyleyemem ama iyileşiyor dedi. Garip adam hala istediği değil gibi.
Elfyn 14km de 2 saniye mesafe koydu :)
4. splitte 3.5 saniye hızlıydı Elfyn herkesin zaman kaybettiği yerde. Etaba sonunda 3.6 saniye hızlıydı geri kalanlardan.
Elfyn diğerlerinin geniş gittiği yerde ben içeride kaldım onları takip etmedim dedi. Ritimde gidiyoruz dedi.

Otsberg WRC2’de eğer tedirginseniz yoldan emin değilseniz hızlı olmak için aldığınız kararlar size zaman kaybettirebiliyor diye bilgece konuştu.
Latvala ilk günden motor problemiyle gitti. Kötü bir durum onun için muhtemelen bundan sonra tam bir koltuğa sahip olamayacak.
Neuville 6. sıralarda yarışı kazanmak için olmasa bile şampiyonadaki puanlar önemli bu sebeple ne kadar fazla puan koparırsa o kadar iyi onun için.
Cumartesi günü Cuma’dan çok farklıymış tüm pilotlar bundan bahsetti. Yani yol hem beklenilen gibi değil hemde olması gerekenden farklı. Neuville araçta titreyerek aslında horon teper gibi yaptı. Horon tepmeyi bilse direkt o örneği verirdi.
Cumartesi günü yollarda pilotlar daha çok karla değil toprakla uğraştı.
Tanak hala çok iyi olduğunu hissedemiyorum aracın doğru şeyi arıcaz dedi. Sonuçtan memnun değil daha fazla zorlayacağını biliyor aracı Tanak. Aslında bu yıl kendisine kızsakta adam iyi.
Elfyn yol tutuşu çok iyiydi ama etabın bazı kısımlarında çok kötü olabiliyor dedi.
Neuville biraz daha iyi ama daha iyi etap yaptığımı düşünmüştüm dedi. Ama eskisi gibi sektör sektör keşke yarış sırasında pilotlar bilgi alabilse daha çok zorlayacaklar muhtemelen.
Ogier setup tan tam emin olamadım istediğimi yaptım ama sonuç farklı çıktı ancak araç yine de iyi dedi. Aracı beğeniyor beyfendileri. Ancak 1 Toyota 10 bin Citroen’i yok eder.

Rovenpera lastikleri bazı yerlerde kaybettim bazı yerlerde korumaya çalıştım ama zaman kötü dedi.
Rally lideri Elfyn’in başka planları var adam durmuyor Neuville ve Tanak’ı tribe sokabiliyor.
Lappi zorlandı bazı etaplarda bi kaç defa yan gitti ve Neuville yakaladı Lucky Lappi’yi.
Aslında Makkinen yol sonunda emekliliğe hazırlanan Ogier’i şampiyon yapmak istiyor bir kez daha. Ya da emekli etme peşinde değil.
Spiker hisler yerinde mi geldiler mi dedi Tanak "valla emin değilim oradalar mı, hala öğreniyorum bakıyoruz performansa" dedi.

Elfyn yanlış yerde understeer oldu, yola bakıp temiz yerlerden gitmeye çalışıyorum dedi. 8. etaplarda.
Toyota GR’de şöyle bir durum var. Daha ikinci yarışında bir çaylak mı yoksa 6 kez üst üste şampiyon olmuş ama artık yaşlı pek yatırım yapılmaması gereken bir adam var. Tecrübesini farklı yerlerde kullanacaktır Ogier.
Neyse Rovenpera, Ogier’den önde daha sezonun başında böyle bir şey olması sıkıntı. Belki Ogier sezon ortalarından sonra patlayacak sende frenlediğin çaylak için pişman olacaksın.
Rovenpera bu tutarlılıkla giderse bir üst jenerasyon olan Suninen ve Lappi gibi adamları zorlayacaktır umarım iki pilotta o kıvama önümüzdeki yıllarda gelirler.
Gus Greensmith’in en büyük sıkıntısı açık sarı beyaza yakın saçları geriye doğru taraması gıcık olduk adama durduk yere. Araç içinde kaskı ve balaklavayı çıkarınca öyle gözüküyor sandım ama adam sivilde de öyle geziyormuş.

Suninen flat out gitmek istiyor hakikatende öyle sonucu pek iyi olmasada.
Ford aslında Neuville’i terletmek istiyor Lappi’nin performansıyla.
Ayrıca Rovenpera power stage’de Neuville’e 3.7 saniye taktı. Babası 3-4 yıl önce gün gelecek şampiyonaları ezeceksin demiş.
Rovenpera başlangıçta yavaş ve benim için zordu bu araçla tabi zaman kaybettik ama her şeyimi verdim ön tekerler gitti zaten buzun üstünde zorluyoruz işte dedi.
Sonra Ogier çıktı sahneye ancak o da 3. sıraya oturdu 3.9sn yavaştı Rovenpera’dan. Neuville’den de 0.2 saniye yavaştı.
Tanak sahnede ancak durumu diğerleriyle birlikte en alta ve puanı yok. 4. sırada bitirdi Power Stage’i. Etap sonunda buradayız mutluyuz yani ama daha çok öğrenmek lazım dedi.
Elfyn Evans çıktı meydana. Tabi ralliyi kazanmak var dedi ve 6. sırada bitirdi Power Stage’i.
Rovenpera reis herkesin içinden geçti.
Ayrıca ilk defa bir İngiliz, Sweden’da kazanmış.
Toyota sağolsun her şeyi verdi çocuklar iyi çalıştılar durmadılar bizde kazandık işte dedi.
Evans Toyota Gazoo Racing’e Ti-Ci-Ar diyor :)
RedBull Tv’de aslında şu an bu durumda şampiyonluk adayısın dendi o da daha erken dedi.
Ancak buan durumu orada 2 yarışdan çok güzel puanlar çıkardı Elfyn.

Elfyn 42
Neuville 42
Ogier 37
Rovenpera 30
Tanak 20
Suninen 11
Loeb 8

Tabi takımlar şampiyonası da değişik geçiyor Hyundai yine kazanabilir ama zaten oturduğun yerde %33.
Toyota 73
Hyundai 63
M-Sport 40

Sweden sonuçları
Evans
Tanak +12.7
Rovenpera +7.5
Ogier 23.6
Lappi 32.4
bunlar da ilginizi çekebilir