Bu yıl WRC daha keyifli olacak gibi Toyota 3. yılıyla birlikte Japonya'yı takvime sokturdu öyle düşünüyorum. Bu yıl ekstradan Yeni Zelanda, Rally Japan ve Kenya geldi. İspanya, Avustralya ve Şili bu yıl takvimden çıktı. Türkiye takvimde 24-27 Eylül Marmaris'teyiz yine :)
Hyundai’de çok geniş bir pilot skalası var. Tanak ve Neuville’den şampiyonluk için mücadele etmelerini istiyor. Geriye kalan Loeb, Sordo, Brain ve Mikkelsen bunların arasında pilotların güçlü olduğu rallilerde yerlerine koyacak. Hyundai'yi anlamak güç tamam takımlar şampiyonu olmak istiyorsunuz ama bu kadar pilotu tıkıp adamların kariyerleriyle oynamayın. Genç pilot yok, dertleri puan, spora hiç bir katkıları yok
Ogier ilk etabı kazandı.
Ford’lar ön tampondaki ızgaranın yapraklar tarafından kapanmasından dolayı “overheating” problemi yaşadılar. Araçlar fazla ısındı ve sonrasında bi çözüm getirdiler.
2. etap sonunda
Neuville
Ogier +19.1
Tanak +25.1 (+6)
Evans +25.4 (+0.3)
Loeb +51 (+25.6)

5. etabın sonunda
Evans, Neuville +8.9, Ogier +9.7, Loeb 48.4
Toyota ilk günün sonunda 1-2 şeklinde ilk ikideydi.
Tanak 4. etapta çok ciddi bir kaza yaptı son zamanlarda gördüğüm en sıradışı ve tehlikeli kazaydı diyebiliriz. 180km/h hızla yoldan çıktı ve 100 metre civarı aşağı yuvarlandı 15 saniye civarında. Sonlarındaki söyleşilerini dinledim. İlk geceyi hastanede geçirdi Tanak co-pilotuyla birlikte. Genelde ciddi kazalardan sonra pilotlar için zaman yavaşlıyor gibi. Garip triplerde söyleşi yapıyorlar gazetecilerle.
Elfyn Evans’ı uzun süredir ilk defa özgüvenli gördüm bu yarışta artık ilk 3’e oynayabileceği bir takımda ve o konumda yarışabiliyor.
Ogier hala alışma evresindeyiz diyor ama yine de şikayetçi.
Ford’a gittiğinde Tanak’ın geliştirdiği diyebileceğimiz bir Fiesta 2 şampiyonluk. Ayrıldı Citroen’e gitti hüsran yaşadı ve Citroen WRC’den tamamen çekildi.
Şimdi Tanak, Neuville’in izlerini taşıyan bir araçla Ogier ise Tanak’ın şampiyonluk olduğu bir araçta.

Teemu Suninen ilk önce aşırı ısınma ardından aktarma ile ilgili problem yaşadı.
Gus Greensmith ilk önce spin atıp aracın kontrolünü kaybetti tekrardan toparlanıp dönmek isterken aracı yolun dışına düşürdü.
Loeb burada 7 defa birincilik aldı şartlar çok zor Monte Carlo’da buz ıslak asfalt her şey var.
Bu arad 2007'den beri hep Fransız pilotlar kazanmış Neuville de bunu yıkmış oldu.
Gus Greensmith 1. etapta super soft lastiklerle çıktı kış lastikleri yerine çünkü etabın büyük kısmı kuru ve temizdi kaybettiği zamanı son sektörlerde aradı.
Toyota GR Takomoto Katsuta’yu bu yıl Yaris WRC’ye oturttu. Japon’lar tutucu biraz bi konuda sanki. Bi tane çekik olacak illaki araçta. WRC’de Avrupa dışında pek pilot göremiyoruz aslında kötü, adam kayırma gibi bakmıyorum olaya Japonya’ya biraz tecrübe götürmek istiyorlar.
Lappi 11 etapta uçuşa geçti adam kanat taktı neredeyse, tabi bu etapta o da SS lastiklerle tur attı.
Lappi Toyota’dan ayrılmayacaktı bence hata yaptı neyse o konuda ayrıca değineceğiz.
Loeb Hyundai ile bu yıl 6 ralliye katılacak, markalar şampiyonasında takıma katkı sağlamak için. Lappi hızlıymış dedi risk almadık biz dedi geçti baba.
Tabi Lappi’nin rüzgarı Neuville çıkana kadardı. Neuville +5.7 hızlı zaman yaptı.
11 etapta Evans 5.6 saniye geride kaldı. Neuville arasındaki makas biraz daha fazla kapandı.
Evans’a, Neuville el freni kullandı sen kullanmadın dendi ilk başta anlamadı ama gerek duymadım dedi yol buzlu olabiliyor risk almadım dedi.
Ogier’de 0.8 saniye gerisinde kaldı Ogier’in.
Mads Otsberg başka bir WRC pilotu şu an Citroen R5 araçla yarışıyor ama WRC aracının içindeyken daha fazla keyif aldığı kesin
Loeb SS 14’te yoldan çıktı seyirciler için keyifli anlar yaşattı. Herhalde bir ralli izleyicisinin karşılaşmak isteyebileceği nadir durumlardan. Araç yoldan çıkıyor 15-20 kişi dalıyorsun iterek geri yarışa sokuyorsun aracı.

Mads Otsberg yine seyircileri düşünen nadir pilotlardan SS16’da liderliği garantileyince "Sıfır" çizip devam etti, Gilles Panizzi’nin Catalunya’da yaptığını hatırlattı. Varol büyük adam çoğu kişi bi kaç yıl sonra şampiyonu hatırlamaz ama "Otsberg Monte Carlo'da sıfır çizdi" derler namın yürüsün senin.

Ogier Power Stage de en iyi zamanı yaparak ekstra 5 puanı aldı. İyi hafta sonuydu dedi keyif aldım dedi.
Elfyn Avans en çok beni üzen pilottur hep bir aksilik gelir başına umarım bu yıl Ogier’in yancılığını yaptırmazlar yakın gitmesi lazım ilk 3'e.
Yarışın sonucu
Neuville
Ogier +16
Suninen
Elfyn
Lappi
Rovenpera
Loeb
KatsutaŞimdi de sezon geçişi sırasındaki değişikliklerden bahsedelim.
Aslında spor için en kötüsü Ogier'in bir nevi restleşmesi sonucu kontratı iptal etti sanırsam ve Toyota GR ile anlaştı o arada Citroen WRC'den çekildiğini açıkladı.
Esapekka Lappi ortada kaldı diye düşünürken Ford M-Sport'la anlaştı iki genç Finli artık Fiesta'nın içinde ayrıca İngiliz Gus Greensmith var. Gus bir ara Manchester City'nin genç takımında kalecilik yapmış garip bir bilgi yine.

Geçtiğimiz yıllarda 3 araça yarışan takım geçen yıl Lappi ve Ogier'le devam etti.
Yani 2 pilot için daha koltuk kalmamış oldu. WV'nin çekilmesiyle Andreas Mikkelsen ortada kalmıştı ralli için kötü durumlar. Tabi dizel skandalını unutmamak gerek.
Hyundai Ott Tanak'ı takıma kattı. Tanak'ın şampiyonluğu umurlarında değil Tanak hata yaptı bana kalırsa büyük bir kariyer hatası hemde bu yıl şampiyon olamayacak. Bilmediği bir araçta ve Neuville tabanlı bir araç ve sürüş tarzları birbirlerinden farklı.
Neuville takımda lider gibi gözüküyor yıllardır Tanak'ın yarış kazanması şart ve ilk startta zaten aracı perte çıkarttı. Hyundai böyle işleri sevmiyor.
En büyük hamleyi aslında Toyota GR yaptı tamamen yeni bir ekiple devam ediyor Ott Tanak gidince, Citroen'de çekilince Toyota GR ile devam etme kararı aldı Fransız. Ayrıca genç Kalle Rovenpera takıma katıldı ve eski takım arkadaşı Elfyn Evans Toyota GR ile anlaştı.
Çok değişik kafalarda adamlar. Rovenpera genç Finli umarım Latvala gibi olmaz sonu.
Toyota GR'de tabi Latvala ve Meeke ortada kaldı çünkü gidecek takım yok.
Kris Meeke tamamen emekliliğe geçiş yaptı gibi yani full time WRC kariyeri bitti artık. Citroen'den çok kaza yaptığı için ayrılmak zorunda kaldı aslında Toyota ile iyi gidiyordu. Takım ileriyi düşünerek iki garanti pilot ve genç yetiştirebilecekleri bir yetenekle devam etme kararı aldı.
En kötüsü demek istemiyorum ama hala koşturan Jari Mati Latvala.
2020 için en az 5 round gözükmek istiyor WRC'de büyük bey.
İsveç rallisinde Latvala Motorsport ismiyle yarışacak Yaris'le Toyota böyle bir destek vermiş. Latvala'da sponsor koşturuyor zor bir durum.
Co-pilot Juho Hanninen İsveç rallisinde Latvala'nın yanında oturacak.
Aslında Hanninen geçtiğimiz yıl Toyota'da test pilotuydu ve aracı bu konuma getiren gizli kahramanlardan.
2018'de Yaris koltuğunda yarışıyordu.
bunlar da ilginizi çekebilir