Yeni yılda çok değişiklik oldu ama en mantıklısı Andrea Adamo gibi birisinin Hyunda MSports’un başına geçmesi.
Lastik stratejisinin sanırsam en önemli olduğu yarıştı. Toprak asfalt buzlu yol hafif karlı yol ve sıcaklık sürekli değiştiği için lastik seçimi çok önemli. Hatta etapların hızlı ve teknik bölümleri için yolun durumuna göre hangi lastik çok kaybettirir hangi lastik gün sonunda en çok zaman kazandırır bunların seçimi yapılıyor bazı pilotlar için kumar. Hatta bazı pilotlar stud ve ssoft lastikleri çapraz takarak çıktı etaba.
Loeb arka soldan bir darbe aldı S4’te, Loeb iyi lastik seçimi yaptığını söyledi ancak hakkını veremedik dedi aynı zamanda. Latvala ilk etaplarda ayarlar ve kendine güven konusunda yavaş başlasada oyuna geri döndü ilerleyen etaplarda. S5’te en hızlı 3. zamanı yaptı. 2.9 geride tamamladı Ogier’den.
İlk 5 etap sonucu Neuville Ogier ve Tanak şeklindeydi

Yarışın üçüncü etabı yapılamadı çok fazla seyircinin güvenliği tehlikeye düşürecek şekilde etapta bulunmasından dolayı. Bunun sonucu Ogier biraz şikayet etti çünkü lastik seçiminden dolayı dezavantajlı duruma düştüğünü düşünüyordu sonraki etaplarda ve Neuville ilk sırada tamamladı ilk 5 etabı.
Neuville 6. etapta yanlış yola girdi 15sn civarında kaybedip 2 sn gerisine. düştü Ogier’in. Durumu kurtarabilirmiş ama zorlamamış öyle dedi efendiler. Latvala ritmine oturdu 6. etapta Ogier’le aynı zamanı yaptı. Esapekka Lappi arka soldan darbe aldı ve shaft’ı zarar gördü.

Tanak S7'de durup lastik değiştirmek zorunda kaldı bu sebeple 2dk civarında geriye düştü yarışın liderinden yoksa kazanabilirdi bu yarışı da. Ogier'i alt edebilen korkutan tek adam bence.
Elyfin Evins M spotta liderlik koltuğunda 1. pilot durumunda tecrübesinden dolayı. Ancak Tanak’ın yoldan çıkmaya ramak kala son anda kurtardığı (iç güdüleri sayesinde :) )virajda Elfyn yoldan çıktı ve yarış dışı kaldı yoldan çıktığı anda oehahaahh sesleri güzeldi sürücü ve co-pilottan gelen.
Neuville cuma gününün son etabı8. etapta yaptığı doğru lastik seçimiyle 2. sıraya yükseldi, kaybettiği zamanı geri aldığını düşünüyor. 2 sn’ye düştü aralarındaki fark.
Ogier cuma günü sonunda doğru lastik ve taktikle kazanılabilir diyor Monte için.
Hava şartları belirleyici Monte için çünkü hava sıcaklığı sürekli değişiyor saha ekibi sürekli yolun sıcaklığını bildiriyor.
Flying Norwegian Andreas Mikkelsen S9’un bitiminde aracın sol arkasını kurtaramadı ve arka süspansiyon oluğu gibi koptu ve Monte için iddiası kalmadı.
Pontus Tidemand M Sports’la yarışmaya başladı. 2017 yılında Skoda Fabia ile WRC 2 şampiyonu olmuştu geçen yılda 2. oldu.
Teemu Suninen S12 de Ssoft lastik kullandı kötü hissettirmiş, etap sonunda söyleşi verirken lastikler tütüyordu.

Ott Tanak 12 etapta herkesten farklı lastikler kullandı. Bir önceki etapta çok iyi zaman yaptı Latvala’yla arasındaki farkı 20 sn düşürdü.
Kris Meeke Sebastian Marshall’la yeni yıla başladı co-pilotu değişti, sebebi de geçen yıl yaşanan yanlış yol notu.
Kris Meeke karlı bölümlerin çok riskli olduğunu söyledi etapta bazı yerler yollara kar atılmış kürekle kazınmış gibiydi onun geçtiği zamanda.
Tanak 12 etapta Kris Meeke’den 0.5sn daha hızlı zaman yaptı. Tanak kumar oynamadım ama herkesten farklı olmak istedim dedi karlı bölümü umursamadı yani genel etabın nerde hangi lastik seçiminin ne kadar kaybettireceğinin hesabını yaptı.
Loeb’de yine 12. etaba çapraz lastik seçimiyle başladı. Loeb Hyundai’nin Citroen’e göre daha virajlarda daha hareketli olduğunu Citroen kadar direkt bir araç olmadığını söyledi araç özellikle Loeb’in kontrolündeyken çok fazla understeer yaşıyor daha çok alışması gerek sanırsam. Tanak’tan 15.5sn geride tamamladı etabı Loeb.
Latvala s12’yi 4.3 sn geride tamamladı Tanak’tan ve Loeb’le genel klasmandaki farkı 10sn civarında geriletti. Latvala’da S12’de çok fazla understeer yaşadığını söyledi umarım yarın kuru zeminde slick lastiklerle yarışırız dedi.
Neivulle 1.3sn yavaştı Tanak’tan. Thiery daha fazla yapamayacağını limitlerde kullandığını söyledi. Baya baya limitlerde kullandığını söyledi.
Ogier 6.9 gerisinde kaldı Tanak’ın. Ogier’e Neivulle’ün daha fazla zorlamayacağı söylendi o da Toyota’lar daha hızlı diye cevap verdi adam haklı.

Gus Greensmith eskiden Manchester City kaleciymiş. Şimdi de WRC2’de Ford MSports’ta yarışıyor şuan. Kalle Rovenpera'nın kim olduğu kimin umrunda ben liderim dedi.
Esapekka Lappi yarışa döndü ama teknik sorunla bırakmak zorunda kaldı.
Elyfin Evins S9’da arka sol lastiği kaybetti 13K o şekilde sürdü. Etap buz ve karlı ve yavaştı durup lastik değiştirmek daha çok zaman kaybettireceği için lastik değiştirmeden finishe geldi.
S10’u da Tanak kazandı, Neivulle’ SS lastiklerle yanlış seçim yaptığını söyledi. Ogier 6.9 sn gerisindeydi yine Tanak’ın
Neivulle daha fazlasını yapabilirim ama riskli güvenli sürmek lazım. Ogier’in evi burası çok iyi biliyor buraları dedi.
Tanak kış lastiklerini tercih edip son iki gün podyum için çok zorladı. Mikko Hirnoven, Meeke için bindiği her araca hızlıca alışıp hızlanabiliyor gibisinden bir yorum yaptı.
Sebastion Loeb SS'de Suninen'in 2sn civarında gerisinde tamamladı. Loeb Hyundai ile ilk yarışında çok hızlı değiliz ama kötü de değiliz alışmaya çalışıyoruz dedi.

Ogier SS'in sonunda lider bitirdiğini bilmediği için gerginde aracın içinde.
SS'de Kris Meeke SS'de zamanı belirledi ve puanları kaptı.
tümünü gör
ilgili galeri