2019 WRC şampiyonasıdır, iki hafta önce monte Carlo'da başlamıştır.

2019 sezonu birçok değişiklikle başladı. Özellikle pilotlarda bayağı bir değişim var.
Şampiyonla başlayalım:

Citroen: Ogier M-Sport'dan Citroen'e transfer oldu ve 2 yıllık sözleşme imzaladı. İlk ralli Monte Carlo'yu kazandı. Takım arkadaşıysa geçen yıl Toyota'da dikkat çeken Essapekka Lappi oldu.

Toyota: Tanak, Latvala ikilisinin yanına Lappi'den boşalan koltuğua İngiliz Kris Meeke geldi. Hatırlarsanız Meeke geçen yıl Portekiz'deki kazasından sonra Citroen'den uzaklaştırılmıştı. Yaris WRC ilk rallide çok güçlü olduğunu gösterdi.

Hyundai: Belki de en bomba haber 9 kez şampiyon olan Sebastien Loeb'ün Hyundai takımına katılması oldu. Loeb 6 ralli yapacak bu sezon ve ilk olarak Monte Carlo ile başladı. Dördüncü sırada finiş gördü, 2 etap kazandı. Loeb'ün takım arkadaşları yine Neuville ve Mikkelsen olarak görünürken, Loeb'ün yarışmadığı 6 rallide Sordo start alacak. Takım Yeni Zelanda'lı Paddon ile yollarını ayırdı.

M-Sport Ford: Ogier gidince Evans ve Sunninen ile yollarına devam ediyorlar. Ayrıca WRC2'de 2017'de şampiyon olan Pontus Tidemand'ın 2 rallide start alacağı söylendi. Bunlardan biri Monte Carlo'ydu, ikincisiyse kendi evi olan İsveç rallisi olacak. Tidemand'ın daha fazla rallide start alıp almayacağı netleşmedi.

Kurallar ya da otomobillerde bir değişim yok, sadece güncellemeler geldi. Toyota, Yaris WRC'nin tork eğrisi, diferansiyeli ve güç aktarımı konusunda güncellemeler yaptı.

Bunun dışında takvimde yeni bir ralli olan Şili rallisi bulunuyor. Türkiye Rallisi yine Eylül'de yapılacak.
Sezon takvimi aşağıdaki gibi:

Monte Carlo: 24-27 Ocak
İsveç: 14-17 Şubat
Meksika: 07-10 Mart
Korsika: 28-31 Mart
Arjantin: 25-28 Nisan
Şili: 09-12 Mayıs
Portekiz: 20 Mayıs-02 Haziran
İtalya: 13-16 Haziran
Finlandiya: 01-04 Ağustos
Almanya: 22-28 Ağustos
Türkiye: 12-15 Eylül
İngiltere: 03-06 Ekim
İspanya: 24-27 Ekim
Avustralya: 14-17 Kasım
tümünü gör
ilgili galeri