2019 WRC sezonu Rallye Monte-Carlo ile siftahı yaptı.
Türkiye yine takvimde 12-15 Eylül'de çok şükür izleyebileceğiz.

Monte-Carlo sonucu da bu şekilde.
1- Ogier
2- Neuville
3- Tanak
Yarışla ilgili detaylı yorumu ilerleyen günlerde toparlayıp yazacağım.
2019 WRC şampiyonasıdır, iki hafta önce monte Carlo'da başlamıştır.

2019 sezonu birçok değişiklikle başladı. Özellikle pilotlarda bayağı bir değişim var.
Şampiyonla başlayalım:

Citroen: Ogier M-Sport'dan Citroen'e transfer oldu ve 2 yıllık sözleşme imzaladı. İlk ralli Monte Carlo'yu kazandı. Takım arkadaşıysa geçen yıl Toyota'da dikkat çeken Essapekka Lappi oldu.

Toyota: Tanak, Latvala ikilisinin yanına Lappi'den boşalan koltuğua İngiliz Kris Meeke geldi. Hatırlarsanız Meeke geçen yıl Portekiz'deki kazasından sonra Citroen'den uzaklaştırılmıştı. Yaris WRC ilk rallide çok güçlü olduğunu gösterdi.

Hyundai: Belki de en bomba haber 9 kez şampiyon olan Sebastien Loeb'ün Hyundai takımına katılması oldu. Loeb 6 ralli yapacak bu sezon ve ilk olarak Monte Carlo ile başladı. Dördüncü sırada finiş gördü, 2 etap kazandı. Loeb'ün takım arkadaşları yine Neuville ve Mikkelsen olarak görünürken, Loeb'ün yarışmadığı 6 rallide Sordo start alacak. Takım Yeni Zelanda'lı Paddon ile yollarını ayırdı.

M-Sport Ford: Ogier gidince Evans ve Sunninen ile yollarına devam ediyorlar. Ayrıca WRC2'de 2017'de şampiyon olan Pontus Tidemand'ın 2 rallide start alacağı söylendi. Bunlardan biri Monte Carlo'ydu, ikincisiyse kendi evi olan İsveç rallisi olacak. Tidemand'ın daha fazla rallide start alıp almayacağı netleşmedi.

Kurallar ya da otomobillerde bir değişim yok, sadece güncellemeler geldi. Toyota, Yaris WRC'nin tork eğrisi, diferansiyeli ve güç aktarımı konusunda güncellemeler yaptı.

Bunun dışında takvimde yeni bir ralli olan Şili rallisi bulunuyor. Türkiye Rallisi yine Eylül'de yapılacak.
Sezon takvimi aşağıdaki gibi:

Monte Carlo: 24-27 Ocak
İsveç: 14-17 Şubat
Meksika: 07-10 Mart
Korsika: 28-31 Mart
Arjantin: 25-28 Nisan
Şili: 09-12 Mayıs
Portekiz: 20 Mayıs-02 Haziran
İtalya: 13-16 Haziran
Finlandiya: 01-04 Ağustos
Almanya: 22-28 Ağustos
Türkiye: 12-15 Eylül
İngiltere: 03-06 Ekim
İspanya: 24-27 Ekim
Avustralya: 14-17 Kasım
Yeni yılda çok değişiklik oldu ama en mantıklısı Andrea Adamo gibi birisinin Hyunda MSports’un başına geçmesi.
Lastik stratejisinin sanırsam en önemli olduğu yarıştı. Toprak asfalt buzlu yol hafif karlı yol ve sıcaklık sürekli değiştiği için lastik seçimi çok önemli. Hatta etapların hızlı ve teknik bölümleri için yolun durumuna göre hangi lastik çok kaybettirir hangi lastik gün sonunda en çok zaman kazandırır bunların seçimi yapılıyor bazı pilotlar için kumar. Hatta bazı pilotlar stud ve ssoft lastikleri çapraz takarak çıktı etaba.
Loeb arka soldan bir darbe aldı S4’te, Loeb iyi lastik seçimi yaptığını söyledi ancak hakkını veremedik dedi aynı zamanda. Latvala ilk etaplarda ayarlar ve kendine güven konusunda yavaş başlasada oyuna geri döndü ilerleyen etaplarda. S5’te en hızlı 3. zamanı yaptı. 2.9 geride tamamladı Ogier’den.
İlk 5 etap sonucu Neuville Ogier ve Tanak şeklindeydi

Yarışın üçüncü etabı yapılamadı çok fazla seyircinin güvenliği tehlikeye düşürecek şekilde etapta bulunmasından dolayı. Bunun sonucu Ogier biraz şikayet etti çünkü lastik seçiminden dolayı dezavantajlı duruma düştüğünü düşünüyordu sonraki etaplarda ve Neuville ilk sırada tamamladı ilk 5 etabı.
Neuville 6. etapta yanlış yola girdi 15sn civarında kaybedip 2 sn gerisine. düştü Ogier’in. Durumu kurtarabilirmiş ama zorlamamış öyle dedi efendiler. Latvala ritmine oturdu 6. etapta Ogier’le aynı zamanı yaptı. Esapekka Lappi arka soldan darbe aldı ve shaft’ı zarar gördü.

Tanak S7'de durup lastik değiştirmek zorunda kaldı bu sebeple 2dk civarında geriye düştü yarışın liderinden yoksa kazanabilirdi bu yarışı da. Ogier'i alt edebilen korkutan tek adam bence.
Elyfin Evins M spotta liderlik koltuğunda 1. pilot durumunda tecrübesinden dolayı. Ancak Tanak’ın yoldan çıkmaya ramak kala son anda kurtardığı (iç güdüleri sayesinde :) )virajda Elfyn yoldan çıktı ve yarış dışı kaldı yoldan çıktığı anda oehahaahh sesleri güzeldi sürücü ve co-pilottan gelen.
Neuville cuma gününün son etabı8. etapta yaptığı doğru lastik seçimiyle 2. sıraya yükseldi, kaybettiği zamanı geri aldığını düşünüyor. 2 sn’ye düştü aralarındaki fark.
Ogier cuma günü sonunda doğru lastik ve taktikle kazanılabilir diyor Monte için.
Hava şartları belirleyici Monte için çünkü hava sıcaklığı sürekli değişiyor saha ekibi sürekli yolun sıcaklığını bildiriyor.
Flying Norwegian Andreas Mikkelsen S9’un bitiminde aracın sol arkasını kurtaramadı ve arka süspansiyon oluğu gibi koptu ve Monte için iddiası kalmadı.
Pontus Tidemand M Sports’la yarışmaya başladı. 2017 yılında Skoda Fabia ile WRC 2 şampiyonu olmuştu geçen yılda 2. oldu.
Teemu Suninen S12 de Ssoft lastik kullandı kötü hissettirmiş, etap sonunda söyleşi verirken lastikler tütüyordu.

Ott Tanak 12 etapta herkesten farklı lastikler kullandı. Bir önceki etapta çok iyi zaman yaptı Latvala’yla arasındaki farkı 20 sn düşürdü.
Kris Meeke Sebastian Marshall’la yeni yıla başladı co-pilotu değişti, sebebi de geçen yıl yaşanan yanlış yol notu.
Kris Meeke karlı bölümlerin çok riskli olduğunu söyledi etapta bazı yerler yollara kar atılmış kürekle kazınmış gibiydi onun geçtiği zamanda.
Tanak 12 etapta Kris Meeke’den 0.5sn daha hızlı zaman yaptı. Tanak kumar oynamadım ama herkesten farklı olmak istedim dedi karlı bölümü umursamadı yani genel etabın nerde hangi lastik seçiminin ne kadar kaybettireceğinin hesabını yaptı.
Loeb’de yine 12. etaba çapraz lastik seçimiyle başladı. Loeb Hyundai’nin Citroen’e göre daha virajlarda daha hareketli olduğunu Citroen kadar direkt bir araç olmadığını söyledi araç özellikle Loeb’in kontrolündeyken çok fazla understeer yaşıyor daha çok alışması gerek sanırsam. Tanak’tan 15.5sn geride tamamladı etabı Loeb.
Latvala s12’yi 4.3 sn geride tamamladı Tanak’tan ve Loeb’le genel klasmandaki farkı 10sn civarında geriletti. Latvala’da S12’de çok fazla understeer yaşadığını söyledi umarım yarın kuru zeminde slick lastiklerle yarışırız dedi.
Neivulle 1.3sn yavaştı Tanak’tan. Thiery daha fazla yapamayacağını limitlerde kullandığını söyledi. Baya baya limitlerde kullandığını söyledi.
Ogier 6.9 gerisinde kaldı Tanak’ın. Ogier’e Neivulle’ün daha fazla zorlamayacağı söylendi o da Toyota’lar daha hızlı diye cevap verdi adam haklı.

Gus Greensmith eskiden Manchester City kaleciymiş. Şimdi de WRC2’de Ford MSports’ta yarışıyor şuan. Kalle Rovenpera'nın kim olduğu kimin umrunda ben liderim dedi.
Esapekka Lappi yarışa döndü ama teknik sorunla bırakmak zorunda kaldı.
Elyfin Evins S9’da arka sol lastiği kaybetti 13K o şekilde sürdü. Etap buz ve karlı ve yavaştı durup lastik değiştirmek daha çok zaman kaybettireceği için lastik değiştirmeden finishe geldi.
S10’u da Tanak kazandı, Neivulle’ SS lastiklerle yanlış seçim yaptığını söyledi. Ogier 6.9 sn gerisindeydi yine Tanak’ın
Neivulle daha fazlasını yapabilirim ama riskli güvenli sürmek lazım. Ogier’in evi burası çok iyi biliyor buraları dedi.
Tanak kış lastiklerini tercih edip son iki gün podyum için çok zorladı. Mikko Hirnoven, Meeke için bindiği her araca hızlıca alışıp hızlanabiliyor gibisinden bir yorum yaptı.
Sebastion Loeb SS'de Suninen'in 2sn civarında gerisinde tamamladı. Loeb Hyundai ile ilk yarışında çok hızlı değiliz ama kötü de değiliz alışmaya çalışıyoruz dedi.

Ogier SS'in sonunda lider bitirdiğini bilmediği için gerginde aracın içinde.
SS'de Kris Meeke SS'de zamanı belirledi ve puanları kaptı.
Bu haftasonu İsveç Rallisi ile devam edecek olan şampiyonadır.

Marcus Grönholm'u İsveç'te yeniden direksiyonda göreceğiz bu arada. Güzel haber. Grönholm Yaris WRC kullanacak.
Takvimdeki tek tamamen kış-kar rallisi denilebilecek yerdir Rally Sweden. Ancak bazı bölümleri Norveç taraflarına da sarkıyor.

Marcus Gronholm bu yarışa yıllar sonra konuk olarak geldi bol bol “ayy ayy ayy, oyy oyyy duyduk özlemişiz.
Jari Mati şampiyonadaki en tecrübeli pilot. Şu an yarışan pilotlar arasında burada en çok start almış kişi Latvala. İlk WRC yarışını İsveç’te kazanmıştı.
Yaris şampiyonadaki en güçlü araç. Tanak’ta bunun farkında her yarıştan en iyisini çıkarmayı biliyor.
Her yarışı kazanamazsınız ama iyi pozisyonda bulunursanız dövüşe devam edebilirsiniz diyor. Her event farklı bir araç ama ben her durumda güçlü hissediyorum diyor Ott Tanak.

Ogier ilk etapta sıcaklık 7-8 dereceydi zorlayıcı ama güzeldi dedi. Thierry 1-2 sn civarında hızlıydı Ogie’den. Tanak hiçbir şartta geri durmuyor saldırıyor ilk etabı Tanak kazandı 190km hızlara çıktı bu etapta. Teemu en iyi ikinci zamanı yaptı. Elfyn 2. etapta 25 sn kaybetti spin atarak.
Gronhölm yüksek hızda güzel bir spin attı. ayy ayy duyduk yine.
Thierry kanguru gibi zıplıyorduk dedi aracın setup ından memnun değildi 3-4 etaplarda.
RedBull TV’de Sunien’in 150-170km hızlarda o karlı daracık yollarda gidebildiğini görebilmek paha biçilemez ralliyi neden seviyoruz bir kez daha anladım. Teemu ilk defa WRC’de yarışa liderlik yaptı kariyerinde.
Grongolm 4. etaptı sanırsam bir ağaçta son buldu ve yarış dışı kaldı “her etap sonunda ön tarafı biraz daha temizlememiz gerekti şimdi daha fazlası lazım dedi.
Thierry 5. etapta 2 defa spin attı. Gravel rally kar da yarışmıyoruz dedi aracın ön sol kısmı yoktu etap sonunda ciddi zaman kaybetti tabiki.
Jari Mati de etabın bazı yerlerinde tutuş çok iyi bazı yerlerinde tam tersiydi dedi.
Lappi yine inanılmaz bir spin ve takla benzeri bişiy denedi çok iyi kurtardı aracı biraz dağıtsa da tek parça olarak geldi adam şanslı.
Bence Citroen’e giderek hata etti. Tanak ve Latvala’dan daha çok şey öğrenebilir.
Mads Otsberg ve Craig Breen gibi adamları görememekte çok üzücü. Mads Otsberg’i WRC2 setup bir C4’te gördük üzücüydü hiç mutlu olmadığını verdiği söyleşide görebilirsiniz.
Ogier S7’de yoldan çıktı ve tüm iddiasını kaybetti.

Elfyn bu yıl Craig Breen’in co-pilotuyla yarışıyor artık.

Teemu aracın roll cage’ine zarar verdi teknik ekip aracı 3 saatte geri hazırladı. Ciddi bir kaza geçirdi aslında yani izlediğinizde abartı bir şey değil denilebilir ama arasın sağ arkası ağaca sert bir şekilde çarpınca roll cage zarar gördü. Bu durumda FIA yetkilileri devreye girip aracın güvenli olup olmadığına karar veriyorlarmış.

SS’de Elfyn, Ogier’e 0.2 saplayarak puan kaybettirdi SS’de. Etap sonunda ciddi duruşu ve durumdan tek keyifli olmayışı güzeldi. M-Sport’u artık Elfyn ve Teemu sırtlıyor böyle giderlerse eğer Ogier’in başına bela olabilirler.

SS’de Neuville devreye girdi ve 2. en iyi zamanı yaptı. Son olarak Tanak baba sahneye çıktı ve herkesin içinden geçti.
Diğer pilotlar arasında 0. zamanlar konuşulurken adam çıktı sahneye ve Neuville’den 3.5sn daha iyi zaman yaptı ve tek hafta sonunda 30 puan kaptı.
Top Level iş çıkardı Tanak. Kimse yanına bile yaklaşamadı Tanak’ın.
Tanak ilk defa buz ve kar üzerinde bir ralli kazanmış not olarak yazalım.
Ogier risk aldım derken Tanak risk almadım diyebildi umarım bu yıl WRC Dünya şampiyonu olabilir.

Yarış sonunda zamanlar şu şekildeydi.
1- Tanak 2:47.30.0
2- Lappi +53,7
3- Neuville +56,7
4- Mikkelse +1:05.4
5-Evans +1:08.2

Uzun süredir yazmıyordum zaman aldığı için yeniden yazma kararı aldım Rally Chile ile birlikte. Yeni bir ralli ve tüm pilotlar yeni yol notlarıyla başladılar bir çok rallinin karışımı gibi oldu bu ralli. Finlandiya, İngiltere, Arjantin vs vs.

Bilindiği üzere Thierry Neuville ciddi bir kaza geçirdi ve şampiyona da 3. sıraya geriledi çünkü puan çıkaramadı Chile’den. Uzun hızlı tatlı virajlarda aracın sol kısmını kaptırdı ve gördüğüm en ciddi kazalardan birini yaptı, çok şükür ayakta çıktılar araçtan.

Mikko Hirnoven’in güzel yorumlarını dinledik. Kendi zamanlarında lastiklerin desenlerini sürücüler tarafından belirlenebildiğinden, lastiklerin daha büyük faktör olduğundan bahsetti. Unutmuşuz hatırlattığı için teşekkürler.

Kris Meeke çok iyi pilot Citroen boşuna bıraktı bence. Geçen yılı pas geçirip bu yıl Seb Marshall ile bu yıl iyi puanlar toplayabilirdi markalar şampiyonası için. Çünkü C4 WRC bildiği bir araç. Ancak ilk yılı olmasına rağmen çok iyi işler çıkarıyor Toyota'yla birlikte. Ciddi bir kaza atlatıp ön cam olmadan en iyi zamanlardan birini yaptı.

Latvala da iyi gidiyordu ancak sağ ön şaft sanırsam, yoldaki kayanın alttan gelerek şafta zarar vermesiyle ancak 11. sırada tamamlayabildi.

Elfyn Evans ve Teemu Suninen Ford’da iyi işler çıkarıyor. Ford’dan Malcom Wilson 2020’de Tanak’ı geri getirmeyi düşünüyormuş.

Ogier her zamanki gibi akıllı yarış çıkardı çok yorum yapacak bir şey bulamıyorum onun için. Lappi son etapta spin attı takım memnun değil bence Lappi’den. Pierre Budar’ın yüzünde hep memnuniyetsizlik var gibi.
Ancak Ogier takıma iyi puanlar getiriyor.

Loeb yine Hyundai’ye takımlar şampiyonasında iyi puanlar getirdi. Ancak ona verdikleri desteği Haydon Paddon’a vermiş olsalar daha iyisini yapardı eminim.

Ralli çok garipti özellikle Andreas Mikkelsen’den güzel şeyler dinledik. Rallinin başlarından beri çok alttan aldı. Son etaplarda şöyle konuşta “ yol notlarında çok agresif olduğumuzu gördüm “ yani aldıkları notlar ve ralli koşulurken ki yol durumu vs beklediğimiz gibi değildi. Çok cesur notlar almış bu sebeple ağırdan almış.

Power Stage Tanak, Ogier, Latvala, Loeb ve Kris Meeke şeklinde oldu 6 ve 7. sıraları Sunien ve Evans kapattı ancak puan alamadılar.

Tanak ralliyi lider bitirdi ve Power Stage’i de kazanınca 29 puan birden aldı ve şampiyona da 112 puanla, 122 puanlı Ogier’in gerisinde 2. sıraya yükseldi. Neuville puan alamadı ve 110 puanla 3. sırada kaldı.

Toyota takımı mutlu, Tommi Makkinen'e, rallinin Ott’un ilk defa koşulduğu için zor olduğundan bahsetmiş.
Tanak rallinin çok zor ve ilk olduğundan bahsederken Ogier araya girip “senin için zor değildi” dedi.
Ralli güzel şey F1 deki oğlan çocuklarından daha delikanlı ve ağlamadan yarışıyorlar hiç değilse.
Portekiz klasiklerden birisi 1973 lerden beri. 2001 de Tommi Makinen Mitsubishi Lancer Evo 6.5 (X66 MMR)’la 1. Carlos Sainz ikinci bitirmişti bu yarışı Ford Focus RS WRC '01 (X3 FMC) ile.
Thierry 2 yarıştan sonra sıfır puan almıştı son yarış Şili’de. Kendisi %100’üm dedi sol ayağını sakatlamıştı yaptığı kazadan sonra. Garip olan Thierry taman ben de istiyorum ama markalarda önemli dedi. Hala takımda en öndeki adam değil gibi geliyor bana. Takımın Hyundai’nin şampiyonluğu bence takım için daha önemli gibi geldi bana. İllaki büyük bir kazadan sonra aynı adam olmayacak gelişecektir ders çıkaracaktır eminim.
Gus GreenSmith ilk defa bu yarışta full spec bir WRC aracıyla yarışa katılıyor.
Ford takımının başındaki Richard Millener nedense hoşuma gidiyor açıklamaları ve genç oluşu. Malcom Wilson’dan sonra iyi işler yapacaktır. Ancak takımın arkasında hala Wilson var.

Yarışın ilk etabı yeni pilotlar için hem teknik hem de çok yeni bir etap. Ott ilk etapta 11.3 Ogier’den 11.3 saniye hızlıydı. Araçlar arasında 4 dakika fark vardı ve toz ciddi problem oldu. Thierry, Ott’tan 10.4 saniye yavaş bir zaman yaptı. Tozla arkadan başlayan tüm pilotlar uğraştı Latvala 0.6 saniye gerisindeydi Tanak’ın. Dani Sordo 10. başladı ve temiz sert zeminde yarıştı ve ilk etapta Tanak’tan 4.2 saniye hızlıydı. Suninen de Tanak’ın 0.2 saniye altında zaman yaptı.
2. etapta Tanak’ı onboard izledik aracı ne kadar zorlandığını izledik buna rağmen en iyi zamanı yaptı, adam garip. Ott Tanak çok hızlı bir pilot. Thierry Tanak’ın gerisinde başladı ancak bir noktada hata yaptı ve zaman kaybetti.
Kris Meeke 2 etap sonunda yukarılara çıktı. Meeke 2. etap sonunda şikayetçiydi yol notlarıyla ilgili “simple staff simple staff” diye serzenişte bulundu.
Ogier “damage limitation” modda araç kullandı, etaplara ilk sırada başlayıp yolu temizlemek zor iş.
Loeb 3. etabın başında yakıt basıncı problemi yaşadı. Aslında başlarda kaybetti diyebiliriz.
Esapekka Lappi sert bir iniş sonrası aslında bir sıçrama sonrası son ön lastiğin üzerine sert bir iniş yaptı ve lastik janttan çıkıverdi ve lastik kokularıyla etap sonuna geldi ve 1 dakika civarında zaman kaybetti.
Dani Sordo 3. etapta yakıt basıncı problemi yaşadı ve bayağı küfür etti araca. Hyundai’den adam olmaz diyeceğim ama hakikaten garipler aynı etapta iki araç yakıt basınç problemi yaşadı. 3 araçla başlayıp 2 aracın aynı problemi yaşayıp yarış dışı kalması garip. Etaplar arasında da servis olmadığı için Sordo ve Loeb sonraki gün tekrardan başlayacaklar yarışa tam bir kabus yani.
3. etap sonunda Tanak, Latvala, Meeke üç Toyota Gazoo pilotu, ilk üçü kapattı. Lappi üç sıra geriye düştü. Yarışın böyle gitmesi Tanak’a yarardı ancak öyle olmadı. Ogier ve Thierry’den ciddi puan çalabilirdi.
Gus Greensmith bu kadar önde olmayı tahmin edemezdi ama 2 araç birden yarışı ilk gün bırakınca ciddi anlamda sıra kazandı.

Ralli çok sıcaktı bundan dolayı “hard combound” lastikler seçildi.
Elfyn Evans’ın aracında elektrik problemi yaşadı ve 4 dakika kaybetti. Lappi son kilometrelere doğru Evans’ın tozuna karıştı ve 1 dakika zaman kaybetti. Lappi etap sonunda “how bad” sorusuna “bad enough” diye cevap verdi. Çünkü 1 dakikadan fazla zaman kaybetti. Aslında FIA bu tarz olayları takip edip pilotlara kaybettiklerini veriyor. Carlos Sainz’ın Co-Pilot’u Luis Moya RedBull TV konuğuydu o bahsetti bu konudan.

Teemu Suninen fren problemi yaşadı. Aslında Ford kuru ve sıcak yerlerde hep sorunsuzdu bu yarış kötü oldu iki pilot içinde.
Tanak İce cold şekilde devam etti bu arada biraz onboard izledik mübarek yollar ananemin tarlaya gittiğimiz yollara benziyor yabancı gelmedi hiç.

7. etabın sonunda Tanak 2 etap kazanmış ve 5 etap yarışa liderlik etmişti ve ortalama hızı 89 km/s olarak kayıtlara geçti. Ogier hiç etap kazanamadı ve yarışa liderlik edemedi, Ogier’in ortalama hızıysa 7 etap sonunda 88km/s olarak kayıtlara geçti.
Tabi buna yarışa ilk sıralarda başlamanın dezavantajı yol açtı diyebiliriz. Tanak, Ogier’den 7 etap sonunda 25.8sn daha hızlıydı. Tanak ilk başlarda zor gittiğini ancak sonradan ritimi yakaladığını ve araçta iyi hissettiğini söyledi. Neuville tam tersi temkinli gittiğini ve tozla uğraştığını söyledi. Ogier de yine yarışa ilk sırada başlamanın dezavantajlarından.

Elfyn gaz problemi yaşamış bağlantı gitmiş anladığımız kadarıyla. Ancak Elfyn mekanik bir arkadaş şu an WRC’de pilotlar arasında mekanikten anlayan en iyi pilot. Teemu bitişten önce aracı durdurmaya çalıştı bitiş çizgisini geçmeden önce slalom yaparak geldi frenler olmadığı için :)
35 derece sıcaklıkta en iyi Toyota Yaris’ti diyebiliriz en problemsiz araç şu ana kadar.

Pierre Budar Citroen’in takım başkanı, Ogier’in çok özel olduğunu ve çok tutarlı bir pilot olduğunu söyledi. Ogier ayrıca takımın aracın zayıf yönlerini iyi bildiğini ve düzeltmek için çalıştıklarını söyledi.
Luis Moya yarış tarihindeki en iyi stratejik oynayan pilot olduğunu söyledi. Sonuç için iyi çalışıyor mantıklı hareket ediyor gibisinde.
Kaj Lindstrom Toyota’nın takım direktörü her motor motor yarışında olduğu gibi özgüven en önemli şey Tanak bu konuda dokunulmaz dedi.
Tanak fren hortumlarını kopardı sanırsam ve yalnızca arka frenle etabı bitirdi ancak yine de hızlıydı araçta yedek parçalar olduğu için Tanak ön frenleri düzeltti ve devam etti.
Dani Sordo ve Loeb yakıt sensörü problemi yaşamışlar. Loeb’le birlikte yol kenarında beklerken ön camı siliyordu adamın dibi :)

Elfyn Evans spin attı yolu temizleme etkisi diyebiliriz.
Lastik seçimi bu yarıştada önemli zemin kötü ve hava sıcak. Medium Compound lastikler daha iyi yol tutsa da sıcak havada çabuk eriyecekti bu sebeple pilotların bir kısmı sert bir kısmı medium lastikleri seçti.
Stege 11’de Elfyn pek mutlu değildi grip yoktu yollar çok dardı gibi bişiyler dedi yolu da kendi süpürdüğü için.
Lucky Lappi Stage 11’de 17.5 saniye hızlı süre yaptı Elfyn’den. Young Finn İpi. Etap sonunda İki kere very rough diye pekiştire pekiştire açıkladı.

Çok sıcak dedi tabi finli adamı sıcağa koyarsan vatanım da vatanım der. Adam bildiğin kızarmış çevirme tavuğa dönmüştü etap sonunda. Adam uzun süredir böyle mutlu gözükmemişti. Yaptığı zamana kendi de şaşırdı zaten.
Gus Greensmith 4 saniye eksi zaman yaptı Lappi’den. WRC’de yeni bir plot için iyi bir zaman. Gus yollarda çok fazla hız taşımanız gerekiyor virajlarda ama ne kadar taşımanız gerektiğini öğrendiğinizde daha iyi oluyor dedi.

Ogier yarışa lider olarak geldi ama ilk gün yol süpürdüğü için gerilerlerde kaldı.
Teemu 5. etapta Kris Meeke’i geçti ama 6 etapta fren problemi yaşadı ve geriledi. Teemu ve Lappi 11. etapta çok benzer zamanlar yaptılar. 0.7 saniye eksi zaman yaptı Lappi’den çok güzel zamanlar.
Ogier 11 etapta split zamanlarında ilk iki split zamanında 0.7 ve 0.2 yavaştı ama split 3’te 2.5 saniye split 4’te 3.5 saniye daha hızlıydı. İyi bir hız “pace” yakalayıp en hızlı zamanı yaptı. Ogier ve Neuville ding dong savaşı içindeler 1.9 saniye fark var aralarında. Ogier, Lappi’den 2.7 saniye daha hızlı zaman yaptı.
Sen 2 tane yedek lastik taşıyordu bunu hissedebiliyor musun dendi Ogier'e. Deniyoruz dedi sonunda ne olacağını görüyoruz dedi. 2 tane yedek lastik taşıyıp 20 kilo fazlayla aynı işi aracın arkasında yapmaya çalışıyorsunuz. Spin ve slide da kötü ama oyun oynayabilmek için ekstra lastiği var.
Loeb, Ogier’den sonra sahneye çıktı. Ogier’den 250m falan geride gitti etapta ve 9.8sn civarında gerideydi etap içinde. Etap sonunda tam 10.2 saniye yavaş zaman yaptı.
Loeb ve Sordo’nun yaşadığı yakıt problemi şöyleymiş. Aslında aracın takla attığı durumlarda devreye giren bir sensör bu ve araç takla attığında veya yan yattığında devreye giriyor ECU’yu uyarıp yakıt göndermeyi durduruyor buna da sıcaklığın sebep olduğu söyleniyor. Amacı Neuville’i desteklemek zaten Loeb’in işi takımlar şampiyonasına destek olmak. Loeb hatasız zaman yaptık ve bizim için yeterli dedi. Yolda kalmamak yeterliymiş.


Daha uzatmadan yarışın sonucu bu şekilde.
Tanak
Neuville
Ogier
Suninen
Evans
Portekiz’de Hyundai’nin yaptığı takım içi taktikler için Ogier eğer kurallar izin veriyorsa sıkıntı yok dedi ama banlanmalı dedi. Keşke geçen yıl Ford’da şampiyonluğu Elfyn ve Teemu yardımıyla aldığını söyleseydi adamlar etap bitişinde Ogier'e pozisyon kazandırmak için beklediler. Tabi şu an sıkıştı muhtemelen şampiyonluğu alamayacak benim görüşüm bu. Geçen yıl rahat rahattı yancılarıyla birlikte. Ogier rahat yarışamadığı zaman çok ağlıyor. Yani nabza göre şerbet veren zorlayan bir adam değil. Bu kadar yazıyoruz ama bu sene de şampiyon olursa bırakırız WRC izlemeyi :)


Ancak takım direktörleri sıkıntı yok dedi taktik konusunda.
ilk etapta Tanak, Ogier’in tozunda boğuldu ama 5 sn hızlı zaman yaptı. Tanak biz yarışıyoruz dedi adam çok keyifliydi bunları söylerken ve çok rahattı. Neuville risk almıyor 2 tane yedek lastik taşıyor bundan yolayı araç yolda çok geziyordu dedi.
Elfyn en iyi 3. zamanı yaptı taki Teemu etabı bitirene kadar. Teemu, Elfyn’dan 4 saniye civarında daha hızlıydı.
Latvala nedense çok üzüldüğüm bir adam. 2. etap sonunda 4. sıradan devam etti.
2. etap sonunda Teemu, Elfyn, Merke, Latvala, Tanak, Sordo, Neuville, Mikkelsen, Lappi ve Ogier şeklindeydi durum böyle, bunu yazmak lazım bir kenara.

Teemu Suninen geriden başladığı için çok iyi zamanlar yaptı temiz yolda ve liderliğe oturdu. Teemu ve Latvala aynı virajda dışarı çıktılar. 3. etap sonunda Latvala 2. sıraya kadar yükseldi.
Teemu 4. etapta spin attı ve 15sn civarında zaman kaybetti. Lappi 4. etapta hata yaptı ve yoldan çıktı ve lastiğin havası kaçtı sanırsam. 38 saniye kaybetti.
Ogier 4. etapta içerideki bir kayaya sol ön süspansiyonu taktı ve yarışta bir iddiası kalmadı. Ancak power stage de 4. puanı kaptı yine. TAbi power stege e geleceğiz sonradan.
5. etapta Latvala lider götürüyordu ralliyi. Tanak 2.8 saniyeyle ikinci Sordo 3.5 saniyeyle 3. sıradaydı.
Neuville co-pilot u Gilsoul’un yol notlarını yanlış okuduğu için spin attı. Latvala bir virajda arabayı devirdi ve 8 dakika kaybetti. Etap sonunda bitik durumdaydı. Aracın yan yattığı yerde hiç seyirci olmadığı için kendisi düzeltmek zorunda kaldı ve bildiğin bitik durumdaydı etap sonunda, araçtan inip yere çöküp garip hareketler yaptı çok yorulmuş hem fiziksel hem mental. Virajı biraz dar kesince bu duruma geldik diyor. Bu yarışta elinden kaçtı.
7. etap sonunda Sordo, Tanak, Suninen, Evans ve Mikkelsen şeklindeydi sıralama.
Neuville 8. etapta iki kez hata yaptı ve iyice geriye düştü. Baskı altında yarışamıyor Ogier ve Neuville. Neuville slick lastiklerle yarışa başladı ama araç sürülemez durumda dedi ve bunları söyledikten sonra 1 etap daha koşmak zorundaydı bu lastiklerle.
Evans yolun dışına çıkıp seyircilerin kenardaki aracına çarptı basit bir şeydi tabiki zaman kaybetti.
Dani Sordo bu yarışı çok iyi kullandı herkes hata yaparken sonlardan tertemiz yollarda iyi tutuşla birlikte iyi zamanlar yaptı.
9. etap sonunda Sordo, Suninen, Tanak, Mikkelsen, Evans, Meeke ve Neuville şeklindeydi sıralama.

Stage 7. Tanak yarıştıktan sonra iptal edilmişti Sordo bu etabı koşmadı 8 ve 9. etapları aslında görece daha taze lastiklerle koştu. Bundan dolayı da aradaki zaman farkı bu iki pilot arasında 11.2 saniyeyle Sordo’ya yaradı.
Teemu yarışa yeni co-pilotuyla geldi ve 3 etap kazandı. Ford tarafında Elfyn’la birlikte iyi sırtlıyorlar bence. Yeni Co-pilot olgun ve tecrübeli olduğu için Teemu farklı gidiyordu resmen. Yanındaki adamın verdiği rahatlık başka demek ki.
Oy oy oy lafını tüm Finliler kullanıyor galiba yalnızca Marcus Gronholm değil Jari Mati Latvala’da kullandı. Bu lafı herhalde tüm finliler seviyor.

Ralli araçlarında pilot yolu daha iyi görebilmek için yukarıda Co-pilot’ta ağırlık merkezini aşağı çekmek için daha aşağıda otururmuş.
Ayrıca F1 kadar olmasada direksiyon üzerinde engine mapping ve diferansiyel map gibi ayrı ayarlar bulunan tuşlar varmış.
12. etap sonunda Tanak, Sordo’nun 6.4 saniye önündeydi arkalarında da Teemu, Elfyn ve Mikkelsen vardı.
10 yıl önce burada yarış kazanan Jari aAti’nin böyle hatalarla geri düşmesi kötü.

Bu yarışta Toyota Juho Haninen’e koltuk verdi Marcus Gronholm’ün kullandığı araç bu.
Juho en son 2017 sezonunda yarışmıştı sonrasında Toyota’da fabrika test ve geliştirme pilotu olarak görevine devam ediyor çünkü aracı iyi tanıyan birisi.

13. etapta Kris Meeke, Neuville’den 6.3 saniye iyi zaman yaptı. Evans’ta 3.1 saniye gerisindeydi Meeke’in.
Mikkelsen’de Elfyn’le aynı zamanı yaptı. Bu adamın özgüvene ihtiyacı var. Hala biraz temkinli kullanıyor. Bence Mikkelsen’in aracı Yaris. Adam dedi %100 hissetmiyorum diye.
Tanak başka bir dünya da yarışıyor Meeke’den 3.3 saniye daha hızlıydı etap içinde 3. splitte. Etap sonunda 3.9 saniye daha hızlıydı Meeke’den.

Tanak’a etap sonunda sordular zorluyor musun yoksa kendi ritminde mi gidiyorsun diye. Tanak sabahtan beri yardırıyorum dedi.
Ogier’in aracı servisten çıktı ancak gerilerden geliyor 13. etapta 3. splitte 4.1 saniye gerideydi. Ogier bir de temiz yolda yarıştığı halde bu kadar geride Tanak’a göre. Etap sonunda 3.4 saniye gerde tamamladı.
Teemu 3.9 saniye eksi zaman yaptı bu etapta. Teemu aracı kollayıp iyi bir ritimle devam etmeliyiz dedi araç lazım tabi ki yarışmak için.
Hyunda’i ler bu yarışta çok fazla understeer yaşadı. Sordo 4.2 saniye eksi zaman yaptı 5. en hızlı zaman bu.
Tanak 10 etap sonunda liderliği aldı.
Neuville araçla ilgili sıkıntılar var %100 hissetmiyorum bişiyler yanlış araştırmak lazım dedi. Tanak Medium compound lastik kullandı daha az ömre sahip ayrıca spin attı ve Sordo’da 9 saniye hızlı zaman yaptı.
Ogier sağ ön süspansiyondan sonra bir de sol arkayı kırdı ve bu ralli de pilotluktan çok tamircilik yaptı.
Meeke 14. etapta hızlı bir düzlük sonunda hata yaptı gibi ama etap sonunda ne olduğunu anlamadık dedi geniş bir yoldu frene asılınca ne olduğunu anlamadık dedi. Lastik değiştirmek zorunda kaldılar 2.5dk civarında zaman kaybettiler.
Mikkelsen’de 14. etabın sonunda sulu geçiş öncesinde aracın arkasını takti. Finish’te lastik yok dedi. Tüm etap boyunca lastikleri korumamız gerekti ama lastikler bittikti tutuş yoktu dedi.
Sordo 16. etapta temkinli sürdük çünkü tek lastik vardı yarın daha önemli zorlayacağız ama çok zor dedi.
Tanak cumartesi günü 6 da 6 yaptı. Tanak biraz sürpriz oldu dedi, lastikler yok gibiydi çok zor ama güzel bir gündü dedi. Zaten bir de lastik olsa daha neler yapabilecek merak konusu.
15 etap sonunda Tanak, Sordo, Suninen, Evans, Mikkelsen, Neuville, Lappi ve Meeke şeklindeydi sıralama.

Ogier Power Stage’den puan koprarabilmek için zorlamadan geldi çünkü artık yarışla ilgili iddiası yoktu bu sebeple son gün hiç zorlamadı ve lastiklerini korudu. 4 puanı kaptı 2. en iyi zamanı yaparak.
Lucky Lappi her zamanki gibi power state de çok risk aldı çok geniş kaçtığı oldu virajlarda. Citroen C4 WRC teknik isteyen bölümlerde çok tricky bir araç dediler Red Bull TV’de.
Lappi pek tatmin edici değil, sonuç kötü, bitişi gördük şeklinde açıkladı.
Neuville power stege’in ilk splitinde daha hızlıydı Ogier’den ancak hata yaptı el freninin kötü kullanıp araca istediği şekilde yön veremedi aşağı yukarı 2 saniyeye yakın zaman kaybetti. 0.3 saniye ilerdeyken 1.7 saniye geriye düştü ve etap sonunda tam olarak 2 saniye gerisine düştü Ogier’in.

Neuville 2 saniye eksi zaman yaptı Ogier’den ben yine iyi diye düşünüyorum bu durumu. Neuville tüm hafta sonu araca hakim olmakla ilgili sorunlar vardı iyi bir hafta değildi dedi.
Mikkelsen Power Stage’de çok iyi başladı ve son günde tüm etapları kazandı. Takımdan direktif geldi mi bilmiyoruz ama Power stage i kazanması durumunda Neuville’den puan çalmış oluyordu takım aksi yönde bir şeyler isteyebilirdi. Ancak genel sıralamada arkasındaki Elfyn ve Suninen’in zamanları sıkıntı olabileceği için takım bu yönde karar vermedi. Ford pilotları bu ralliyi önde bitirebilirdi. Mikkelsen çok büyük zorlamaydı çok zordu ama her şeyimi verdim dedi.

Daha önce de söylediğim gibi Hyundai’nin önemsediği konu takımlar şampiyonluğu.
Mikkelsen 2.1 saniye daha iyi zaman yaptı Ogier’den. Mikkelsen ritmine oturursa çok iyi bir pilot.
İtalya çok garipti çünkü yollarda çok fazla iniş çıkış var ve pilotlar çok fazla yol notlarına güvenmek zorundalar. Bazı yerlerde hiç görüş olmadan başka virajlara giriyorlar çünkü.
Elfyn son etap olan Power Stage’de Mikkelsen’e karşı zaman kaybetti ve 4. lükten 5. liğe geriledi.
Elfyn çok zordu araç her yerde zıplıyordu dedi.

Tanak power steering problemi yaşadı spin attı adam direksiyonu çevirmekte bile zorlanıyordu. Ralli araçlarını power steering olmadan kullanmak için mr olympia olmak gerek sanırsam.
Tanak özellikle pazar günü yani son gün çok zorlamadı ve etapları Mikkelsen kazandı amacı lastikleri iyi tutup power stage de kastırmaktı asıl amacı
Dani Sordo nasıl bu kadar sevindi anlamadım sen yarışı kazanamadın ki ortalama pilotsun adam teknik problem yaşıyor öne geçiyorsun. Neuville bu şekilde 2 defa 1. oldu ve ikisini de Elfyn'dan çaldı.
Tanak son etap sonrası konuşmadı bile ama büyük adam, fazla fazla saygı duyuyoruz kendisine.
Adam etap sonunda bileklerinin gevşetmeye çalışıyordu.
Aslında spin atmasa bu kadar geri düşmezdi. Etap sonunda Tanak’ın eşi ve küçük kızı bile üzgündü.
Tabi bu sorunu sabah yaşamış olsa hiç puan alamayabilirdi. İyi tarafından bakarsak sonuçta Ogier ve Neuville’den fazla puan aldı bu yarışta ve genel sıralamada liderliği ele geçirdi.

Italya Sardegna’da genel sıralama
1. Dani Sordu
2. Teemu Suninen
3. Andreas Mikkelsen
4. Elfyen Evans
5. Ott Tanak şeklindeydi.

Bu yarış sonunda genel pilotlar şampiyonası'nda sıralama bu şekilde. Tanak kazanmış olsa 15 puan daha fark açıp 165 puana ulaşabilirdi. Ancak Tanak iyi bir ritimde. 2 yarış daha kazanırsa bu yıl şampiyonluk olacaktır.
150 Tanak
146 Ogier
143 Neuville
Ogier şampiyon alabilmek için tutarlı olmanız gerekiyor diyor.
Elfyn Evans Rally Estonia’da sırtından problem yaşadı ve Rally Finland’a katılamadı.
Mikko Hirnoven ralli den bahsederken en keyifli kısmı uçarak yanlayabiliyorsunuz diyerek bahsetti. Kendisi daha önce Rally Finland’da kariyerinin en büyük kazasını yapmıştı.

Şans mı bilemem ama Finlandiya’da bu yıl hava çok iyi yollar kuru geçen yıl gibi değil.

Finlandiya takvimdeki en hızlı yarış ve en efsanevi etapları sahip.
Tanak süpürge göreviyle yarışa başladı ilk sıradan. Yolu süpürme görevi onda tabi bir sonraki yarıştada böyle olacak.
Ogier ikinci sırada başladı 3.3 saniye yavaş zaman yaptı Tanak’tan.
Citroen C3 WRC'nin ön aksında değişikliklere gitmiş ve sürücülere daha fazla custom ayar yapma imkanı tanımış sezonun ikinci yarısı itibariyle.
Finlandiya İ20 WRC’nin karakteristiğine pek uygun değil. Neuville, Tanak’tan 11 saniye kötü zaman yaptı.
Kris Meeke 100. WRC yarışına katıldı. İlk etapta yarış çizgisindeki taşa vurdu ancak iyi bir ritim buldu ve Tanak’tan iyi zaman yaptı.
Lappi C3'le çok iyi bir sezon çıkarmıyor bu sezon hiç podyum göremedi muhtemelen kendi evinde podyuma çıkacak. Ancak Meeke’den iyi zaman yaptı.
Latvala 3 kez Finlandiya’yı kazandı daha önce. Yaris’in motor güncellemesiyle adam uçtu bildiğiniz ve Lappi’den 0.1 saniye iyi zaman yaptı.
Latvala her şey iyi dedi her zaman sürüşe odaklanıyoruz diye konuştu aslında her zaman odaklandığı da söylenemez.
2. etap sonunda Tanak, Meeke, Latvala ve Lappi şeklindeydi sıralama.
Tanak yarışa ilk sıralarda başlamasına rağmen çok çok iyi zamanlar yaptı.
Ogier, Tanak’ın arkasında daha temiz yolda başlamasına rağmen geriye düştü, açıkçası şampiyonluk avucundan uçuyor.
Meeke 3. etapta inanılmaz tepkilerle iyi kurtardı adam mood unda. Normalde o durumda aracın perti çıkardı eğer kaza yapmış olsa.
Latvala büyüdüğü yollarda iyi işler çıkardı yan yan uçulan Finlandiya yollarında.
Güncel araçların aerodinamik paketleri bu yollara çok uygun hızlı virajları havada ve sideway yaparak gidebiliyorlar.
2016’da Craig Breen ilk podyumunu burada almış.
Citroen’den ayrıldıktan sonra WRC’den uzak kaldı ancak ilk yarışı olmasına rağmen adam bildiğin turbo takmış gibi uçtu. Jesus I enjoyed it dedi etapları beğendi. Eski little Fiesta’sını özlemiş.
Her gün buna uyanmak istiyorum dedi ve Neuville’den iyi zamanlar yaptı.

Teemu Ford tarafında takımı sırtladı ancak pek iyi zamanlar yapamadı. Front splitter ı kaybettiği için ön tarafta tutuş problemi yaşadı.
Craig Breen burada Ogier’e sapladı 4. etap sonunda.
Meeke, Tanak’ın 1 saniye civarında gerisindeydi 5. etap sonunda. Ancak janta içeriden zarar verdi bir virajda ve lastik zamanla havasını kaybetti biraz gerisine düştü Tanak’ın. 3 saniye zaman kaybetti.
Andreas Mikkelsen 5. etapta en iyi 3. zamanı yaptı. Latvala podyuma kilitlenmiş durumda. Meeke’in jantının zarar gördüğü yerde o da sıkıntı yaşadı.
Gus Greensmith 5. etapta spin attı.
Tanak takım arkadaşının zaman kaybetmesiyle arayı açtı Latvala’da bundan faydalanıp 2. sıraya yükseldi.
İlk gün ilk 5 tam olarak 9.1 saniyenin içerisindeydi yani dövüş çok yakın devam ediyor.
Meeke ilk günde ritmini buldu ve iyi zamanlar yaptı 6. etapta önündeki pilotlardan 5sn daha iyi zaman yaptı.
Latvala kanın kokusunu aldı ve Tanak’tan 5.8 saniye daha iyi zaman yaptı ve liderliği aldı. Tanak burada biraz zorlandı Latvala’da bunun farkındaydı tabi ki.
İlk 3, 1sn aralıklarla peşpeşeydi. Latvala, Tanak ve Meeke şeklinde.
5. etapta Mikkelsen yine Ogier’den iyi zaman yaptı ve etap kazandı adam Finlandiya’da normalde Hyundai Finlandiya‘yı kazanmayı bırakın etap kazanmakta bile zorlanan bir araca sahip.
Lappi yine iyi kurtarışlar yaptı Luck Lappi boşuna denmiyor.
Meeke 10. etapta en iyi zamanı yaptı. Meeke keyfini çıkarıyorum ama Lappi ve Latvala kıçımdan ayrılmıyor dedi.
Latvala evinde günü lider kapattı.
Tanak 11 etap sonrasında 4. sıradaydı lider Latvala’nın 2.6 sn gerisinde.
İlk 4 Latvala, Meeke, Lappi ve Tanak şeklindeydi.

Tanak ilk sıradan başladığı için keyif alamadığını söyledi yolu temizlediği için tabi zorlanıyor.

Lappi ve Latvala tam tersi çok keyif aldıklarını söylediler.
11 etap sonrasında Latvala, Kris Meeke 1.2sn, Lappi 2.4sn ve Tanak 2.5sn ile ilk 4 te sıralandı

Herkes ralliyi seviyor ancak Craig Breen aşırı duygusal gerçekten seviyor bu işi. Craig Breen 7-8 ay WRC’den uzak kaldı bilmediği bir araçla geldi ve ilk 6 da.

Ogier Toyota’lar çok hızlı bişiyler yapmaya çalışıyoruz dedi.
Ott şartlar zor iyi zaman yapmak için ama uğraşıyoruz dedi.
Lappi en çok keyif alan pilot galiba. Latvala bazı etaplarda geriye düşsekte savaşıyoruz dedi.

Ayrıca Latvala sol arka janta ciddi zarar verdi bitişe geldiğinde jantın bir kısmı ve lastiğin havası yoktu. Buna rağmen hala ilk 3’te savaşıyor.
17 etap sonunda
Tanak, Lappi 14.4sn, Latvala 22.4sn, Ogier 45.8sn ile gerideydi.

Hyundai’da yine takımdan direktif geldi Craig ve Andreas, Thierry’nin gerisine düştü.
Gus Greensmith aracın ön kısmını bırakınca downforce dan mahrum kaldı ve yavaşladı doğal olarak yeni WRC araçlarındaki ön aerodinamik parçalar çok önemli
çünkü aracın arkasındaki hava akışını da etkiliyor.
Hyundai limiter da gittiğinde Toyota’lara göre 4km/s daha yavaşmış bu da Finlandiya gibi takvimin en hızlı yarışında ciddi bir dezavantaj

Ogier iyi savaşıyor hakkaten izlediğim kadarıyla limitleri ciddi zorladı. Ancak Toyota çok hızlı burada diğer pilotların bir çoğu da bundan bahsetti ancak Lappi için geçerli değil bu.
Mikkelsen yine çok iyi iş çıkardı kafa olarak rahat olsa bence şampiyona çok farklı geçebilirdi. 18. etapta 3.2sn daha hızlı zaman yaparak Ogier’in önüne geçti.
Andreas’i biraz buruk gördüm Ogier’den hızlısın sorusuna buna ihtiyacımız var dedi gerçekten ihtiyacımız olan şey buydu etap çok iyiydi dedi. Adamların kafasına ulaşmak zor iş.

Lappi Citroen’e geldiğinden beri en iyi pozisyona oturdu. Daha önce Rally Finland’ı kazandı kendi memleketinde yarışıyor normal.

Kriss Meeke, Tanak’tan sonra en iyi zamanı yaptı 12. etapta. Tabi Tanak ilk günler yolu süpürmekle uğraştı sonrasında daha iyi ritimde gidebiliyor.
13. etapta Latvala, Tanak, Meeke, Lappi şeklindeydi.

Kakaristo en tarihi etapmış Rally Finland’da 10 bin kişi fazla geliyormuş izlemeye.
Neuville uğraşsada bu ralli de ön sıralarda yer bulamadı ancak bence kendi sorunu takım arkadaşları Mikkelsen ve Breen çok iyi götürüyor.
Kris Meeke sol bir virajda yol üzerinde gözüken bir taştan sakınayım derken bu sefer sol arka dışa taştı ve gözükmeyen bir kayaya vurdu ve yarış onun için sona erdi.
Latvala aynı yerde kayaya vurdu ancak arka lastik zarar gördü yalnızca jantı kırdı. Dedi ki geçen yılki notlarımda vardı ancak oradaki uyarı betonu gibi bir şeyi kaldırmışlar oda bu sene daha hızlı olarak not almış ve hata yaptım dedi ve zaman kaybetti. Meeke süspansiyonu bırakırken Latvala kırık jant ve havası inik jantla yırttı.
Tanak, Latvala’dan yavaştı ancak hata yapmadı.
Tabi Meeke eğer yarış dışı kalmasa Tanak’ın avantajına olurdu Ogier ve Neuville daha az puan alırlardı.

Neuville’in hava yollarına geçip akrobasi pilotluğu yapması lazım 17. etapta adam arabanın önünü dikti yarışta orgazm olmuş olabilir biz olduk yani izlerken gökyüzünü izletti var olsun.
Latvala biraz daha dikkatli sürüyorum dedi tabi önceki etaplardan dolayı bunu markalar şampiyonasındaki puanlardan dolayı yaptım dedi. Kesin takım içinden direktif geldi çünkü çok iyi bir sezon çıkaramıyor puan alamıyor böyle giderse Toyota gibi bir takımda kalamaz.
17.etap sonunda Tanak, Lappi, Latvala, Ogier, Mikkelsen, Breen ve Neuville şeklindeydi.
Mikkelsen 2 etaptır Ogier’den daha iyi zaman yapıyor. Mikkelsen buruk ama hep takımda 2. 3. adam çünkü Neuville’den daha iyi kendileri.


Güncel WRC araçları aerodinamik olarak iyi oldukları için pilotlar hep negatif kamber kullanabiliyorlar çünkü araçlar iyi yol tutabiliyor.
Hyundaki kesicide 186-187km gibi bir hız yapıyor.
Craig Breen Ogier’le 18. etapta aynı zamanı yaptı ama mutlu değildi.
Tanak 18 etapta 191-192km/s hızları gördü ciddi fark yaratıyor bu. 18 etapta Tanak, Mikkelsen’den 2 saniye daha iyi zaman yaptı.
Tanak her şey çalışıyor ve araç iyi dedi. Bu pozisyonda pek keyif alamıyorsunuz ama iyi olduğunu düşünelim dedi.
Esapekka 18 etap ilk splitte 0.9sn daha hızlı Tanak’tan. Lappi bu yollarda gerçekten rahat hissediyormuş. Lappi benchmark ı belirledi 18. etapta ve Tanak’tan 0.5 sn iyi zaman yaptı.
Lappi böyle gitmesinin sebebinin Jari’yle kapışması gerektiğini söyledi ve müdürün ne söyledi Toyota’larla ilgili denince beat them. Yen onları demiş o da Tanak’ı geçti.
Latvala aldığı darbeden sonra biraz daha temkinli gitti ve Lappi’den 5.6sn kötü zaman yaptı.
Tabii Neuville 10 küsür saniye gerisindeydi bunların.
Latvala artık aracı eve götürmem lazım babam kızıyor der gibi tek parça ve yerimi koruyarak gitmek gerek diye açıklama yaptı. Adam takınca patlıyor haklı.

Tanak biraz ritim kaybetse de aslında Lappi ritim kazandı Ott Tanak liderliği sürdürüyor 16.4sn önünde Lappi’nin. Lappi de 28.4 sn önünde Latvala’nın
Latvala performansım çok düştü Lappi’ye yaradı dedi.
Latlava 7 etap kazandı Tanak 4 etap kazandı 19 etap sonunda. Ancak 14 etaptan sonra Latvala için işler kötüye gitti ve ara açıldı. Aslında özgüvenini kaybetti denebilir.

Lappi, Tanak için şampiyonluğu düşünüyor tabi düşünmeli de belki de geri çekilirler dedi. Hızlı ve geniş yollarda yakalamak çok zor dedi. Adam hala umutlu yarışı kazanma konusunda
Meeke tekrardan yolun dışına çıktı yarışın başında öndeydi ama bu hata gereksizdi. Önde kalıp power stage de puan koparmalıydı. Meeke sürekli aynı hataları tekrarlıyor.

22. etap sonunda Tanak, Lappi’nin 22.1 sn önünde liderdi. 3. sırada Latvala, Mikkelsen, Ogier ve Neuville şeklinde sıralama devam etti.


Ogier Power stage de ham şampiyona da 5 puan kazanmak hemde Mikkelsen’in önüne geçebilmek için savaştı ancak Neuville 2.1sn gerisinde tamamladı.
Mikkelsen power stage de Neuville’in 1.7sn gerisinde 0.5sn de Ogier’in önünde tamamladı. puanları çaldı Ogier’den önemli puanlarda bunlar Ogier için.
Mikkelsen tekrardan kendim gibi hissediyorum dedi
Latvala podyumu garantiledi markalar şampiyonasında Toyota’ya puanlar getirdi ancak Ogier’in gerisinde 0.5sn zamanla tamamladı power stage i.
Latvalal’nın geçem yılki Avustralya’dan sonraki ilk podyumu bu.
Muhtemelen Ott’tan puan çalmamak için kastırmadı ve baskı altında olduğunu söyledi. Yani aslında Meeke ve Latlvala’nın markalar şampiyonasında puanlar almaları gerekiyor.
Lappi’de muhtemelen kastırmayacaktı power stage de Ogier’den puan çalamazdı ancak aracı tek parça getirip markaya ve kendine güzel puanlar kazandırabilirdi. ve 6. sırada bitirdi power stage i taki Ott Tanak’a kadar.
Tanak geçen yılda kazanmıştı Rally Finland’ı bu sene de bitirdi.
Power Stage’in ilk splitinde 0.5sn hızlıydı Neuville’den. Power Stage sonunda 0.7 sn daha iyi zaman yaparak tüm puanları topladı.
Tommi Makinen kapıyı açıp elinde bayrakla adamı karşıladı sonra aracın üstüne çıkıp Toyota Gazzo Racing bayrağını açtı Makkinen anlamsız geldi
Bırak adam ralli kazanmış kendi aracının üstüne çıkıp keyfini çıkarsın 4 kişi çıktılar bişiy yapamadan geri indiler araçtan.
Makkinen bildiğin baba olmuş artık.

Malcom Wilson biraz geri çekildi. Ford’da bu yıl çok geriledi ancak asıl sebebi eğer doğruysa 2022’de Hybrid WRC araçların gelecek olması. Wilson'un odak noktası orasıymış.
Bunu yazarken aklıma gelen konuysa bu yıl şampiyonada 1-3 sıradaki pilotlar 2 yıl önce Ford'da yarışıyordu. Ogier'in kendi hatası ancak Ott, Toyota'ya gitmekle mantıklı iş yaptı. 2 sene önce Ott Tanak ve Sebastian Ogier bu adamın elinin altındaydı.
Citroen motorda değişikliklerle gelmiş Almanya’ya. Hyundai’de tamamen elektrikli WRC aracı üzerinde çalışıyormuş. Formula neysede ralli sessiz olmaz ondan dolayı gürültülü bir araç yapacaklarmış.
Ogier ilk etap sonunda son sektörde yavaşladığını söylenince araç understeer yaşatıyor deyince efsane Red Bull Spikerimiz bununla ilgili ne yapabilirsin dedi Ogier’de “good question” diyerek gülümsedi.
Cuma günü 2. etapta Neuville 1.7 saniye iyi zaman yaptı Tanak’tan şu an lider.
Teemu Suninen "read by wire throttle" problemi yaşadı ve çok gerilere düştü bunu düzeltmek için bayağıda uğraştı. Kendisi açıkladı gaz pozisyon sensörü arızalanmış.
Kris Meeke 2. etap sonunda 4. sıradaydı.
Takamoto Katsuta japon sürücü geliştirici sürücü programında yarışıyor Tommi Makinen Team’le birlikte. Biraz zordu böylesini görmedim daha geliştirmeye çalışıyorum dedi. Amacı yarışı bitirip tecrübe kazanmaktı öyle de oldu. Japon takımı adamlar WRC'de yarışan bir çekik gözlü istiyorlar demekki. İyi drift yapabilirler ama ralli de nasıl görücez ilerleyen yullarda.
Hakkaten Ogier ciddi sıkıntı yaşıyormuş araç dönmüyor Tanak ilerlerken Ogier sinir krizi geçiriyor.
4 etap sonunda sıralama böyleydi.
Tanak 30.51.05
Neuville 3.2
Ogier 13.7
Meeke 17.0
Sordo 17.1
Latvala 19.0

Ogier araçta değişikliklere gitmiş yine istediği gibi değil. Lappi 5 etapta spin attı zaman kaybetti. Yollar dar ve çok keskin.
Ogier Tanak’a yaklaştı biraz off road da yaptı alamanya yollarında.
Neuville araçtan memnun ancak zamanları öyle demiyor. Aslında kendisine sorulduğunda da maksimum gidiyoruz desede bence endişesinden dolayı çok risk alamıyor.
Dani Sordo 7. etapta vites kutusu problem yaşadı 44 saniye geriye düştü son bir kaç kilometreyi 1. viteste geldi.
7 etap sonunda
Tanak, Neuville, Ogier, Meeke, Latvala şeklindeydi sıralama. Pilotlar 30 saniyenin altında 27.8sn içinde de yarışıyorlar.
Etap sonlarındaki açıklamalarda Ogier "en hızlısı bu", Neuville risk alamam dedi daha.
Philip Moya Tanak’a sordu daha hızlı gidebilir misin? Aynı hikaye hızlı gidersem risk alırım. Eğer bitişe doğru aradaki fark az olursa risk alırım dedi.


Ralli de gerçek kahraman pilotlar yani öyle görüyoruz.Sebastian Ogier ve Julien Ingrassia söyleşi yaptılar. Ogier, şampiyonluk biz gibiyiz her şeyi biz yapıyoruz ancak öyle değil dedi.
Ogier ayrıca ralli dışında ikimizde alakasız farklı insanlarız ama Julian dışında kimseyi yanımda düşünemiyorum dedi.
Malcom Wilson çalışması en zor co-pilot Julien Ingrassia'ydı demiş. Sebebiyse adamın çok çalışmasıymış.


Gus Greensmith 3 dakika zaman kaybetti 8. sırada n13 sıraya geriledi aracı yoldan çıkarınca.
Mikkelsen 8 etapta çok zorladı ve çok kısa ufaktan yoldan çıktı. Sordo şanzıman problemi yaşayınca Meeke sıra kazandı yine Meeke klasiği ufak bir hatayla yoldan çıkıp zaman kaybetti. Tanak yine kusursuz gitti ancak Neuville’den 1.3sn kötü zaman yaptı 8. etapta. Temiz geldik dedi kendileri.
Kella Rovenpera 20 saniye önündeydi takım arkadaşı Jan Kopecký’nin ancak oversteer yaşayınca geriye düştü etap içinde takım arkadaşına geçildi. Çok basit bir yerde hata yaptık yol notlarında o kadar dar olduğu yoktu çimenlere çıkınca çok kavgan olduğu için yoldan çıktık dedi. Seyircilerin yardımıyla yola geri döndü.

Ogier araçtan hala memnun değil çok fazla understeer yaşıyor. 9. etapta Meeke’i avladı ve iyi zaman yaptı Ogier.
Neuville hata yaptı ve 5 saniyeden fazla zaman kaybetti etap içinde. Frenlemede geç kaldık motor stop etti sigortayla ilgili problem yaşamış araç bundan dolayı geç çalışmış biraz.
Sordo cuma gününün son etabında şanzıman problemi yaşayınca gerileri.
Lappi düşük hızda spin attı ve 20 saniye geriye düştü seyircilerin yardımıyla yola geri döndü. Bir önceki etapta çok iyiydi bu etapta geriye düştü ön tekerleri kilitleyince kayıp yoldan çıktı spin atarak.
Meeke çok zorlamadı ancak temiz etap çıkardı 6. arada tamamladı genel klasmanda.
Tanak 11 etapta Neuville’den kötüydü aradı fark genel sıralamada 5sn
Tanak Neuville Ogier Meeke Latvala Mikkelsen Sordo şeklinde sıralama.


12 Etap Panzerplatte etabı yolun bazı kısımlarında tankları durdurmak için yapılmış betonlar var rally araçları bir çok kez bunlara girmiş kazanan Panzerplatte’ler olmuş hep.

Lappi 12 etapta ekstra lastik taşıdı. Bir sıçramadan sonra çok sert düşmüş yere ve ön camı kırmış. Şasiyi nasıl büktün Lappi?
Luis Moya, Tommi Makinene’le söyleşi yapmış Tanak tabi takımda kalacak ancak Latvala’ya konu gelince Sordo’dan bahsetmiş daha tutarlı olduğu için sanırsam. Takımlar şampiyonasında puan lazım.
Latvala’nın koltuğu garantide değil yani. 12 etap sonunda iyi bir zamanla geldi en hızlı zamandan 3 saniyeden fazla iyiydi, özel bişiy hissetmedim dedi mutsuz değildi ancak garip normal dedi.
Günümüz ralli araçlarında yanladığınız zaman hızlı gitmiyorsunuz eskiden güzeldi scandinavian flick görürdük ancak güncel araçların aerodinamisi çok iyi.
Kris Meeke 0.9sn kötü zaman yaptı Latvala’dan. Yine de iyi zaman yaptık dedi erken fren yapmış bir bölümde "big ones" come dedi.
Ogier 12 etapta Latvala’nın gerisindeydi. Ancak hiç risk almadı hiç virajları içeriden kesmedi riske girme gibi bir durumu yok bu halde bile heyecandan çok adam sonuç odaklı çalışıyor.
Ogier 12 etapta 3.2 saniye yavaş zaman yaptı Latvala’dan. Spiker lastikleri mi koruyorsun sonraki etap için? Bir şey demeyeceğim dedi.
Thierry Neuville etap içinde Latvala’dan hızlıydı. Neuville hızlı olmak zorunda. Ogier’in tersine hızlı olmak zorunda.
Kendisi de söyledi şampiyonluk için Tanak’ın önünde olmam gerekiyor diye. Bu sebeple çok zorluyor ancak Tanak çok iyi sezon geçiriyor hemen her rallide.
Neuville için Almanya home event gibi bir şey ve çok beğeniyor burayı. Adam yeni benchmark’ı belirledi ve 0.5 saniye hızlıydı Latvala’dan ve Tanak’ı sıkıştırmaya devam etti.
Neuville etap için biraz farklı setup yapmışlar. Tanak’ı geçecek misin dendiğinde göreceğiz dedi.

Ott Tanak etap içinde hızlıydı Neuville’den 0.1sn zamanla :)
Etap sonunda drama yaşamadan 0.6sn daha iyi zaman yaptı Neuville’den. Bu kesin maksimum mu daha fazlasını yapabilir misin daha fazlası geliyor mu dediler?
Hayır dedi daha iyisini yapabiliriz ama zor dedi.

Kalle Rovenpera seneye muhtemelen Toyota koltuğuna oturacak Latvala yerine ya da başka bir şeyler olacak.
Peter solberg’in oğlu Oliver Solberg ve Rovenpera yeni yıldızlar olacaklar önümüzdeki yıllarda. Ancak en geç dünya şampiyona hala Colin Mcrae, 27 yaşında kazanmıştı.
Mads Otsberg’de WRC2 Pro’da devam ediyor, WRC de yarışması gereken pilotlardan bence. Ancak WRC’deki heyecanı yok gibi fırlama komik yapısı gitmiş WRC lazım ona.

Tanak 12 etap sonunda 5.6sn önündeydi Neuville’in.
3. Ogier, Meeke, Latvala ve Mikkelsen şeklinde devam etti sıralama.
Almanya’da işler biraz farklı yürüyor önce başlamak iyi çünkü araca zarar verebilecek çok fazla büyük kaya ve taşlar yola taşıyor bu sebeple önde başlamak iyi.
Thierry Neuville 2. sıradan 7. sıraya düştü araç darbe aldı. Sağ arka, Loto oynadık şansımıza bu çıktı çok şansızdık. Ralli daha bitmedi dedi aracı vitese takıp devam etti.
İlk önce ralliyi bitirmemiz gerekti dedi 1.30dk dakikadan fazla zaman kaybetti. Çok üzülmüştü.

Toyota için çok iyi ralli oluyor Neuville gerilere düştü. Latvala en iyi zamanı yaptı Meeke’le aradaki farkı azalttı.
Ogier’de önden darbe aldı kötü bir gündü sorusuna evet rallinin tamamı kötü gibisinden bir şeyler söyledi.
Meeke 14 Etap’ta en iyi zamanı yaptı.
Cumartesi gününden sonra Tanak rahatladı problemsiz gün geçirdi. Her şeyi iyi yaptım hata yapmaktan kaçınmak zordu dedi.
15. etap sonunda
Tanak
Meeke 32.4sn
Latvala 41.8sn
Sordo 1.10.8 şeklinde sıralandı. Neuville 5. sıraya geriledi. Ogier’de Mikkelsen ve Lappi’nin ardından 8. sıraya geriledi.
Lois Moya Tanak önde ancak son rallinin son etabının son metresine kadar her şey değişebiliyor dedi.
98’de Carlos Sainz ve kendisine olanları hatırlattı.
Muhtemelen Hyunda’den takım emri gelecek be Neuville, Sordo’nun önüne geçecek.
Panzerplatte hakikaten kırıcıymış. Yani pilotlar korkudan hakikaten hiç bir şey yapamıyorlar yani risk çok fazla hemen hemen tüp etaplarda. Finlandiya'nın aksına yollar dar ve yavaş bir ralli aslında.


Tanak çılgın şeyler yapmıyoruz limitlere yakın gidiyoruz çok zorluyoruz, mutluyum dedi.
Neuville daha iyisini yapamam diyor hata yapmadık dedi yaptığız yere kadar.
Ogier tabiki en üst sırayı istiyorum ama bu araçla zor dedi. Ralliyle ilgili çok dert yandı. Haklı da Sardegna’dan beri etap bile kazanamadı ki Lappi’de aynı şekilde dert yanıyor. Seneye Citroen’de kalır mı merak ediyorum.

Power Stage’de işler geriden geldi ilk çıkan pilot Teemu Sunien şanslı sebebiyse yol temizdi daha çok araç geçtikçe yol kirlendi ve tutuş azaldı ve Ogier’den bile iyi zaman yaptı.
Lappi geçen yarışta Finlandiya’da çok mutluyken burada mutsuz eve gidip eşofmanları çekip film izlesem modundaydı
Neuville geldi ve Teemu’dan 1.3 saniye iyi zaman yaptı ancak Tanak ve diğer Toyota’lar daha çıkmadı daha garanti değil 5 puan.
Dani Sordo 4. hızlı zamanı yaptı Power STtge’de. Ralliyi de genel klasmanda normalde 4. sırada bitirdi.
Latvala en iyi 3. en iyi zamanı yaptı.
Latvala overthinking olayıyla takık olduğu için spiker espri yaptı "stop thinking" diye Latvala’da çok yardımı dokunuyor sonraki ralli de bunu takip edicem dedi.
Kris Meeke power stage’de zorlamadı markalar şampiyonası için takıma puan getirmesi gerekti. Ancak etap içinde Ogier’den yavaştı ancak son sektörde atak yapıp bir nevi Ogier’i power stage puanından etti çünkü sırada Tanak var.
Tanak ilk splitte 3sn yavaş yaptı double peşinde değil gibiydi. Zaten rallisi kazanmasıyla aradaki farkı daha da açıyor riske girmesini gerektirecek bir durum yok umursamadı yalnızca ralliyi birikmesi yetiyor. 7.2 saniye yavaş zaman yaptı.
Toyota’da 1-2-3 yaparak deli gibi markalar şampiyonluğu için pu an topladı. Almanya Tanak’ın 102. ralli startı. Almanya’yı da 3. kez kazanmış oldu ve kariyerinin 11. rallisini kazandı.
Makinen bu sefer araca çıkmadı. Ancak power stage frenlerinde problem varmış yalnızca ön frenle gelmiş Tanak bundan dolayı yavaş gelmiş olabilir. Ancak adam aracı kullanırken kimse zerre fark edemedi.
Power Stage
Neuville, Suninen, Latvala, Meeke ve Ogier şeklinde bitti.
Dani Sordo’nun penaltı alıp Neuville’in gerisine düşmesini bekliyorduk ancak takımdan emir gelmedi.
Tanak, Neuville arasındaki puan farkını 33’e çıkardı. Toyota’da Hyundai arasındaki farkı 9 puana indirdi.

Sırada kutsalımız geliyor Rally Turkey.
Marmariste olacağız.
Luis Moya Türkiye için "hot tough rough" event dedi Toyota için şu an gözüken yenilemez dedi.


Slow in quick out.

  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri