2019 WRC sezonu Rallye Monte-Carlo ile siftahı yaptı.
Türkiye yine takvimde 12-15 Eylül'de çok şükür izleyebileceğiz.

Monte-Carlo sonucu da bu şekilde.
1- Ogier
2- Neuville
3- Tanak
Yarışla ilgili detaylı yorumu ilerleyen günlerde toparlayıp yazacağım.
2019 WRC şampiyonasıdır, iki hafta önce monte Carlo'da başlamıştır.

2019 sezonu birçok değişiklikle başladı. Özellikle pilotlarda bayağı bir değişim var.
Şampiyonla başlayalım:

Citroen: Ogier M-Sport'dan Citroen'e transfer oldu ve 2 yıllık sözleşme imzaladı. İlk ralli Monte Carlo'yu kazandı. Takım arkadaşıysa geçen yıl Toyota'da dikkat çeken Essapekka Lappi oldu.

Toyota: Tanak, Latvala ikilisinin yanına Lappi'den boşalan koltuğua İngiliz Kris Meeke geldi. Hatırlarsanız Meeke geçen yıl Portekiz'deki kazasından sonra Citroen'den uzaklaştırılmıştı. Yaris WRC ilk rallide çok güçlü olduğunu gösterdi.

Hyundai: Belki de en bomba haber 9 kez şampiyon olan Sebastien Loeb'ün Hyundai takımına katılması oldu. Loeb 6 ralli yapacak bu sezon ve ilk olarak Monte Carlo ile başladı. Dördüncü sırada finiş gördü, 2 etap kazandı. Loeb'ün takım arkadaşları yine Neuville ve Mikkelsen olarak görünürken, Loeb'ün yarışmadığı 6 rallide Sordo start alacak. Takım Yeni Zelanda'lı Paddon ile yollarını ayırdı.

M-Sport Ford: Ogier gidince Evans ve Sunninen ile yollarına devam ediyorlar. Ayrıca WRC2'de 2017'de şampiyon olan Pontus Tidemand'ın 2 rallide start alacağı söylendi. Bunlardan biri Monte Carlo'ydu, ikincisiyse kendi evi olan İsveç rallisi olacak. Tidemand'ın daha fazla rallide start alıp almayacağı netleşmedi.

Kurallar ya da otomobillerde bir değişim yok, sadece güncellemeler geldi. Toyota, Yaris WRC'nin tork eğrisi, diferansiyeli ve güç aktarımı konusunda güncellemeler yaptı.

Bunun dışında takvimde yeni bir ralli olan Şili rallisi bulunuyor. Türkiye Rallisi yine Eylül'de yapılacak.
Sezon takvimi aşağıdaki gibi:

Monte Carlo: 24-27 Ocak
İsveç: 14-17 Şubat
Meksika: 07-10 Mart
Korsika: 28-31 Mart
Arjantin: 25-28 Nisan
Şili: 09-12 Mayıs
Portekiz: 20 Mayıs-02 Haziran
İtalya: 13-16 Haziran
Finlandiya: 01-04 Ağustos
Almanya: 22-28 Ağustos
Türkiye: 12-15 Eylül
İngiltere: 03-06 Ekim
İspanya: 24-27 Ekim
Avustralya: 14-17 Kasım
Yeni yılda çok değişiklik oldu ama en mantıklısı Andrea Adamo gibi birisinin Hyunda MSports’un başına geçmesi.
Lastik stratejisinin sanırsam en önemli olduğu yarıştı. Toprak asfalt buzlu yol hafif karlı yol ve sıcaklık sürekli değiştiği için lastik seçimi çok önemli. Hatta etapların hızlı ve teknik bölümleri için yolun durumuna göre hangi lastik çok kaybettirir hangi lastik gün sonunda en çok zaman kazandırır bunların seçimi yapılıyor bazı pilotlar için kumar. Hatta bazı pilotlar stud ve ssoft lastikleri çapraz takarak çıktı etaba.
Loeb arka soldan bir darbe aldı S4’te, Loeb iyi lastik seçimi yaptığını söyledi ancak hakkını veremedik dedi aynı zamanda. Latvala ilk etaplarda ayarlar ve kendine güven konusunda yavaş başlasada oyuna geri döndü ilerleyen etaplarda. S5’te en hızlı 3. zamanı yaptı. 2.9 geride tamamladı Ogier’den.
İlk 5 etap sonucu Neuville Ogier ve Tanak şeklindeydi

Yarışın üçüncü etabı yapılamadı çok fazla seyircinin güvenliği tehlikeye düşürecek şekilde etapta bulunmasından dolayı. Bunun sonucu Ogier biraz şikayet etti çünkü lastik seçiminden dolayı dezavantajlı duruma düştüğünü düşünüyordu sonraki etaplarda ve Neuville ilk sırada tamamladı ilk 5 etabı.
Neuville 6. etapta yanlış yola girdi 15sn civarında kaybedip 2 sn gerisine. düştü Ogier’in. Durumu kurtarabilirmiş ama zorlamamış öyle dedi efendiler. Latvala ritmine oturdu 6. etapta Ogier’le aynı zamanı yaptı. Esapekka Lappi arka soldan darbe aldı ve shaft’ı zarar gördü.

Tanak S7'de durup lastik değiştirmek zorunda kaldı bu sebeple 2dk civarında geriye düştü yarışın liderinden yoksa kazanabilirdi bu yarışı da. Ogier'i alt edebilen korkutan tek adam bence.
Elyfin Evins M spotta liderlik koltuğunda 1. pilot durumunda tecrübesinden dolayı. Ancak Tanak’ın yoldan çıkmaya ramak kala son anda kurtardığı (iç güdüleri sayesinde :) )virajda Elfyn yoldan çıktı ve yarış dışı kaldı yoldan çıktığı anda oehahaahh sesleri güzeldi sürücü ve co-pilottan gelen.
Neuville cuma gününün son etabı8. etapta yaptığı doğru lastik seçimiyle 2. sıraya yükseldi, kaybettiği zamanı geri aldığını düşünüyor. 2 sn’ye düştü aralarındaki fark.
Ogier cuma günü sonunda doğru lastik ve taktikle kazanılabilir diyor Monte için.
Hava şartları belirleyici Monte için çünkü hava sıcaklığı sürekli değişiyor saha ekibi sürekli yolun sıcaklığını bildiriyor.
Flying Norwegian Andreas Mikkelsen S9’un bitiminde aracın sol arkasını kurtaramadı ve arka süspansiyon oluğu gibi koptu ve Monte için iddiası kalmadı.
Pontus Tidemand M Sports’la yarışmaya başladı. 2017 yılında Skoda Fabia ile WRC 2 şampiyonu olmuştu geçen yılda 2. oldu.
Teemu Suninen S12 de Ssoft lastik kullandı kötü hissettirmiş, etap sonunda söyleşi verirken lastikler tütüyordu.

Ott Tanak 12 etapta herkesten farklı lastikler kullandı. Bir önceki etapta çok iyi zaman yaptı Latvala’yla arasındaki farkı 20 sn düşürdü.
Kris Meeke Sebastian Marshall’la yeni yıla başladı co-pilotu değişti, sebebi de geçen yıl yaşanan yanlış yol notu.
Kris Meeke karlı bölümlerin çok riskli olduğunu söyledi etapta bazı yerler yollara kar atılmış kürekle kazınmış gibiydi onun geçtiği zamanda.
Tanak 12 etapta Kris Meeke’den 0.5sn daha hızlı zaman yaptı. Tanak kumar oynamadım ama herkesten farklı olmak istedim dedi karlı bölümü umursamadı yani genel etabın nerde hangi lastik seçiminin ne kadar kaybettireceğinin hesabını yaptı.
Loeb’de yine 12. etaba çapraz lastik seçimiyle başladı. Loeb Hyundai’nin Citroen’e göre daha virajlarda daha hareketli olduğunu Citroen kadar direkt bir araç olmadığını söyledi araç özellikle Loeb’in kontrolündeyken çok fazla understeer yaşıyor daha çok alışması gerek sanırsam. Tanak’tan 15.5sn geride tamamladı etabı Loeb.
Latvala s12’yi 4.3 sn geride tamamladı Tanak’tan ve Loeb’le genel klasmandaki farkı 10sn civarında geriletti. Latvala’da S12’de çok fazla understeer yaşadığını söyledi umarım yarın kuru zeminde slick lastiklerle yarışırız dedi.
Neivulle 1.3sn yavaştı Tanak’tan. Thiery daha fazla yapamayacağını limitlerde kullandığını söyledi. Baya baya limitlerde kullandığını söyledi.
Ogier 6.9 gerisinde kaldı Tanak’ın. Ogier’e Neivulle’ün daha fazla zorlamayacağı söylendi o da Toyota’lar daha hızlı diye cevap verdi adam haklı.

Gus Greensmith eskiden Manchester City kaleciymiş. Şimdi de WRC2’de Ford MSports’ta yarışıyor şuan. Kalle Rovenpera'nın kim olduğu kimin umrunda ben liderim dedi.
Esapekka Lappi yarışa döndü ama teknik sorunla bırakmak zorunda kaldı.
Elyfin Evins S9’da arka sol lastiği kaybetti 13K o şekilde sürdü. Etap buz ve karlı ve yavaştı durup lastik değiştirmek daha çok zaman kaybettireceği için lastik değiştirmeden finishe geldi.
S10’u da Tanak kazandı, Neivulle’ SS lastiklerle yanlış seçim yaptığını söyledi. Ogier 6.9 sn gerisindeydi yine Tanak’ın
Neivulle daha fazlasını yapabilirim ama riskli güvenli sürmek lazım. Ogier’in evi burası çok iyi biliyor buraları dedi.
Tanak kış lastiklerini tercih edip son iki gün podyum için çok zorladı. Mikko Hirnoven, Meeke için bindiği her araca hızlıca alışıp hızlanabiliyor gibisinden bir yorum yaptı.
Sebastion Loeb SS'de Suninen'in 2sn civarında gerisinde tamamladı. Loeb Hyundai ile ilk yarışında çok hızlı değiliz ama kötü de değiliz alışmaya çalışıyoruz dedi.

Ogier SS'in sonunda lider bitirdiğini bilmediği için gerginde aracın içinde.
SS'de Kris Meeke SS'de zamanı belirledi ve puanları kaptı.
Bu haftasonu İsveç Rallisi ile devam edecek olan şampiyonadır.

Marcus Grönholm'u İsveç'te yeniden direksiyonda göreceğiz bu arada. Güzel haber. Grönholm Yaris WRC kullanacak.
Takvimdeki tek tamamen kış-kar rallisi denilebilecek yerdir Rally Sweden. Ancak bazı bölümleri Norveç taraflarına da sarkıyor.

Marcus Gronholm bu yarışa yıllar sonra konuk olarak geldi bol bol “ayy ayy ayy, oyy oyyy duyduk özlemişiz.
Jari Mati şampiyonadaki en tecrübeli pilot. Şu an yarışan pilotlar arasında burada en çok start almış kişi Latvala. İlk WRC yarışını İsveç’te kazanmıştı.
Yaris şampiyonadaki en güçlü araç. Tanak’ta bunun farkında her yarıştan en iyisini çıkarmayı biliyor.
Her yarışı kazanamazsınız ama iyi pozisyonda bulunursanız dövüşe devam edebilirsiniz diyor. Her event farklı bir araç ama ben her durumda güçlü hissediyorum diyor Ott Tanak.

Ogier ilk etapta sıcaklık 7-8 dereceydi zorlayıcı ama güzeldi dedi. Thierry 1-2 sn civarında hızlıydı Ogie’den. Tanak hiçbir şartta geri durmuyor saldırıyor ilk etabı Tanak kazandı 190km hızlara çıktı bu etapta. Teemu en iyi ikinci zamanı yaptı. Elfyn 2. etapta 25 sn kaybetti spin atarak.
Gronhölm yüksek hızda güzel bir spin attı. ayy ayy duyduk yine.
Thierry kanguru gibi zıplıyorduk dedi aracın setup ından memnun değildi 3-4 etaplarda.
RedBull TV’de Sunien’in 150-170km hızlarda o karlı daracık yollarda gidebildiğini görebilmek paha biçilemez ralliyi neden seviyoruz bir kez daha anladım. Teemu ilk defa WRC’de yarışa liderlik yaptı kariyerinde.
Grongolm 4. etaptı sanırsam bir ağaçta son buldu ve yarış dışı kaldı “her etap sonunda ön tarafı biraz daha temizlememiz gerekti şimdi daha fazlası lazım dedi.
Thierry 5. etapta 2 defa spin attı. Gravel rally kar da yarışmıyoruz dedi aracın ön sol kısmı yoktu etap sonunda ciddi zaman kaybetti tabiki.
Jari Mati de etabın bazı yerlerinde tutuş çok iyi bazı yerlerinde tam tersiydi dedi.
Lappi yine inanılmaz bir spin ve takla benzeri bişiy denedi çok iyi kurtardı aracı biraz dağıtsa da tek parça olarak geldi adam şanslı.
Bence Citroen’e giderek hata etti. Tanak ve Latvala’dan daha çok şey öğrenebilir.
Mads Otsberg ve Craig Breen gibi adamları görememekte çok üzücü. Mads Otsberg’i WRC2 setup bir C4’te gördük üzücüydü hiç mutlu olmadığını verdiği söyleşide görebilirsiniz.
Ogier S7’de yoldan çıktı ve tüm iddiasını kaybetti.

Elfyn bu yıl Craig Breen’in co-pilotuyla yarışıyor artık.

Teemu aracın roll cage’ine zarar verdi teknik ekip aracı 3 saatte geri hazırladı. Ciddi bir kaza geçirdi aslında yani izlediğinizde abartı bir şey değil denilebilir ama arasın sağ arkası ağaca sert bir şekilde çarpınca roll cage zarar gördü. Bu durumda FIA yetkilileri devreye girip aracın güvenli olup olmadığına karar veriyorlarmış.

SS’de Elfyn, Ogier’e 0.2 saplayarak puan kaybettirdi SS’de. Etap sonunda ciddi duruşu ve durumdan tek keyifli olmayışı güzeldi. M-Sport’u artık Elfyn ve Teemu sırtlıyor böyle giderlerse eğer Ogier’in başına bela olabilirler.

SS’de Neuville devreye girdi ve 2. en iyi zamanı yaptı. Son olarak Tanak baba sahneye çıktı ve herkesin içinden geçti.
Diğer pilotlar arasında 0. zamanlar konuşulurken adam çıktı sahneye ve Neuville’den 3.5sn daha iyi zaman yaptı ve tek hafta sonunda 30 puan kaptı.
Top Level iş çıkardı Tanak. Kimse yanına bile yaklaşamadı Tanak’ın.
Tanak ilk defa buz ve kar üzerinde bir ralli kazanmış not olarak yazalım.
Ogier risk aldım derken Tanak risk almadım diyebildi umarım bu yıl WRC Dünya şampiyonu olabilir.

Yarış sonunda zamanlar şu şekildeydi.
1- Tanak 2:47.30.0
2- Lappi +53,7
3- Neuville +56,7
4- Mikkelse +1:05.4
5-Evans +1:08.2

Uzun süredir yazmıyordum zaman aldığı için yeniden yazma kararı aldım Rally Chile ile birlikte. Yeni bir ralli ve tüm pilotlar yeni yol notlarıyla başladılar bir çok rallinin karışımı gibi oldu bu ralli. Finlandiya, İngiltere, Arjantin vs vs.

Bilindiği üzere Thierry Neuville ciddi bir kaza geçirdi ve şampiyona da 3. sıraya geriledi çünkü puan çıkaramadı Chile’den. Uzun hızlı tatlı virajlarda aracın sol kısmını kaptırdı ve gördüğüm en ciddi kazalardan birini yaptı, çok şükür ayakta çıktılar araçtan.

Mikko Hirnoven’in güzel yorumlarını dinledik. Kendi zamanlarında lastiklerin desenlerini sürücüler tarafından belirlenebildiğinden, lastiklerin daha büyük faktör olduğundan bahsetti. Unutmuşuz hatırlattığı için teşekkürler.

Kris Meeke çok iyi pilot Citroen boşuna bıraktı bence. Geçen yılı pas geçirip bu yıl Seb Marshall ile bu yıl iyi puanlar toplayabilirdi markalar şampiyonası için. Çünkü C4 WRC bildiği bir araç. Ancak ilk yılı olmasına rağmen çok iyi işler çıkarıyor Toyota'yla birlikte. Ciddi bir kaza atlatıp ön cam olmadan en iyi zamanlardan birini yaptı.

Latvala da iyi gidiyordu ancak sağ ön şaft sanırsam, yoldaki kayanın alttan gelerek şafta zarar vermesiyle ancak 11. sırada tamamlayabildi.

Elfyn Evans ve Teemu Suninen Ford’da iyi işler çıkarıyor. Ford’dan Malcom Wilson 2020’de Tanak’ı geri getirmeyi düşünüyormuş.

Ogier her zamanki gibi akıllı yarış çıkardı çok yorum yapacak bir şey bulamıyorum onun için. Lappi son etapta spin attı takım memnun değil bence Lappi’den. Pierre Budar’ın yüzünde hep memnuniyetsizlik var gibi.
Ancak Ogier takıma iyi puanlar getiriyor.

Loeb yine Hyundai’ye takımlar şampiyonasında iyi puanlar getirdi. Ancak ona verdikleri desteği Haydon Paddon’a vermiş olsalar daha iyisini yapardı eminim.

Ralli çok garipti özellikle Andreas Mikkelsen’den güzel şeyler dinledik. Rallinin başlarından beri çok alttan aldı. Son etaplarda şöyle konuşta “ yol notlarında çok agresif olduğumuzu gördüm “ yani aldıkları notlar ve ralli koşulurken ki yol durumu vs beklediğimiz gibi değildi. Çok cesur notlar almış bu sebeple ağırdan almış.

Power Stage Tanak, Ogier, Latvala, Loeb ve Kris Meeke şeklinde oldu 6 ve 7. sıraları Sunien ve Evans kapattı ancak puan alamadılar.

Tanak ralliyi lider bitirdi ve Power Stage’i de kazanınca 29 puan birden aldı ve şampiyona da 112 puanla, 122 puanlı Ogier’in gerisinde 2. sıraya yükseldi. Neuville puan alamadı ve 110 puanla 3. sırada kaldı.

Toyota takımı mutlu, Tommi Makkinen'e, rallinin Ott’un ilk defa koşulduğu için zor olduğundan bahsetmiş.
Tanak rallinin çok zor ve ilk olduğundan bahsederken Ogier araya girip “senin için zor değildi” dedi.
Ralli güzel şey F1 deki oğlan çocuklarından daha delikanlı ve ağlamadan yarışıyorlar hiç değilse.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri