Ferrari’nin 2001’den beri ilk kez pole pozisyonunu aldığı, çok keyifli bir sıralama turu seansıyla başlayan yarış haftasonudur. Pazar günü, bu sıralama ile birlikte çok güzel bir yarış koşulacak diyebiliriz.
İlk sektöründe Red Bull ve Mercedes'in, üçüncü sektöründe Ferrari'nin avantajlı olduğu yarıştır. Sıralamalar sonucunda ilk sıra Ferrari'den Vettel'e, ikinci sıra Mercedes'ten Bottas'a, üçüncü sıra Red Bull'dan Verstappen'e gitmiştir.

Hamilton bir türlü arka düzlük öncesi U virajı blokajsız dönemedi, bu yüzden dördüncü sırada kaldı. Raikkonen ise ikinci denemesinde ikinci viraj çıkışı aracı çimlere kaptırıp bolca wheelspin yedi ve turu yaktı.

Yarış çok eğlenceli olacak gibi. Orta grupta ise Force India, Renault birbirine gayet yakın. Bakalım 14 ve 15. sıraları alan Alonso-Vandoorne ikilisi McLaren'ı puanlara taşıyabilecek mi?

21:10'da başlayacaktır bu arada.
“Fernando Alonso’yu her gecen gun Formula 1 den sogutan McLaren,
Ve beni her gecen gun hayattan sogutan sen “ dedirten türden bir yarış olmuştur.

Vettel’in hakkıyla yarışı domine ederek pole’den kazanması ve Hamilton’un beklenen coşkuyu verememesi (motor sogutma sistemi arızası) yarışı sıkıcı kılsa da Serhan Acar detay bilgiler vererek 2 saatimizin keyifli geçmesini sağlamıştır.
4 yıldır yarışı domine eden Mercedes ve Hamilton'ın varlık gösteremediği yarış olmuştur. Gerek hyper soft lastikleri kullanamamaları gerekse yarıştaki motor sorunu nedeniyle Hamilton ancak 5'nci sırada finiş görebildi. Bu da liderliği Vettel'in ele geçirmesini sağladı.

Aslında Mercedes fena görünmesi Bottas'ın pilotajında ama yine de tur başına 0.1 saniye gerideydiler. RBR ise hem sıralama hem de yarışta güçlüydü ama sıra kazanamadılar, Verstappen ile podyumun son basamağı onların oldu.

Şampiyona kızıştı artık. Bundan sonra daha az hata yapan kazanacak. Bir sonraki yarış Fransa'da, ardından iki yarış daha var. F1 tarihinde ilk kez üç haftasonu üst üste yarış yapılacak.
bunlar da ilginizi çekebilir