2018 Formula 1 sezonudur, daha doğrusu şimdilik sezon takvimidir.

Gelecek sezonun takvimi bugün itibarıyla açıklanmıştır. Hemen heyecana gerek yok Türkiye takvimde yok. Geçen yıl "F1 gelecek, seneye kesin burada" açıklamaları yapıldığında "bu kadar heyecana gerek yok önce Almanya ve Fransa'nın durumu netlik kazanmalı sonrasında belli olur" demiştik, öyle de oldu. Almanya ile Fransa 2018'de takvimdeler biz yokuz.

Neyse, dediğimiz oldu demeyelim takvimi verelim, önümüzdeki maçlara bakalım:

25 Mart Avustralya
8 Nisan Çin
15 Nisan Bahreyn
29 Nisan Azerbaycan
13 Mayıs İspanya
27 Mayıs Monaco
10 Haziran Kanada
24 Haziran Fransa
1 Temmuz Avusturya
8 Temmuz İngiltere
22 Temmuz Almanya
29 Temmuz Macaristan
26 Ağustos Belçika
2 Eylül Italya
16 Eylül Singapur
30 Eylül Rusya
7 Ekim Japonya
21 Ekim ABD
28 Ekim Meksika
11 Kasım Brezilya
25 Kasım Abu Dhabi

Tabii bu taslak takvim, ilerleyen dönemlerde pistlerle görüşme yapılıp son durum belli olacak. Belki bir değişiklik olabilir... Çin ve Singapur'un durumu henüz netlik kazanmadı.
2018'de Türkiye takvime girsin, bikini üstü giyeceğim.

(Belki Vural Ak gaza gelir de, gerçekten yapar. Ben de amme hizmeti yapmanın mutluluğuyla bikini travmasını atlatırım...)
Gelecek yılki şampiyonadan otomobillerde Halo güvenlik ekipmanının kullanılacağı duyurulan şampiyona. Böylece tüm otomobillerde bu güvenlik donanımı kullanılması zorunlu olacakken Halo'nun 2018'e kadar geliştirileceği açıklandı.

Bazı pilotlar bu ekipmanı geçen sene test etmiş, görüş açılarında sıkıntı olmadığını söylemişti. Ancak Alonso'nun 2016'da Avustralya'da geçirdiği korkutucu kaza pilotların araçtan çıkmaları konusunun yeniden ele alınmasına neden oldu. Birçok isim Halo'nun pilotların araçtan inmelerini zorlaştıracağını düşünüyor. Massa da aynı şeyi düşünüyor ve şunları söylüyor: "Geçen sene denediğimde farklı düşünüyordum ama Fernando'nun kazasını düşündüğümüzde Halo'nun dezavantajı olduğunu gördük. Ayrıca Halo olsaydı bile Jules (Bianchi) hayatta olmayacaktı. Çünkü çok şiddetli bir çarpmaydı, dayanabileceğini sanmıyorum. Artık pek de gerekli olduğunu düşünmüyorum."

Bakalım FIA'den nasıl bir açıklama gelecek 2018 sezonu için. Şimdilik geliştirileceğini ve konuda bilgi verileceğini söylediler. Halo'ya aşina olmayanlar için yanda bir fotoğraf ekledim.
Halo sistemi için FIA'dan açıklama geldi. Açıklamanın orijinali linkte:
FIA Halo.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri