2018 sezonunun biraz önce sona eren ilk yarışıdır. Güzel bir başlangıç oldu diyebiliriz. Scuderia Ferrari adına şanslı, Vettel adına ise ballı bir yarış. Şu adamdaki şansın yarısı bende olsa herhalde farklı bir yerde olurdum. Sezonun henüz başı, umarım Kimi ve Ferrari için güzel bir sezon olur. Uzun uzun yazasım gelmedi.
Çok afedersiniz ama halo adlı pilotu koruma aparatının, zaten günümüzde iyice kötüleşmeye başladığı, seyircisinin azaldığı f1 dünyasında tek zevk veren şey olan araç üstü kamerasından yarışı izleme zevkini b*k ettiğini daha önce resimlerle gördüğüm, ama sezonun bu yarışıyla da iyice teyit ettiğim yarıştır..
pilotları korumak isteniyorsa gidin emniyet kemeri teknolojilerine, kask teknolojilerine yoğunlaşın.. pilotun önüne bir aparat koyarak neyden korumayı amaçlamışlar anlamıyorum..
-başka bir arabadan gelecek küçük bir parça o aparattan geçebilir..
-pilotun üstüne başka bir araç çıksa araç üstü kameranın takıldığı hava girişi çıkıntısı sayesinde pilotun güvende olacağı bir yaşam üçgeni kalır..
-hadi çıkan aracın çıkıntıdan kurtulduğunu ve direk pilotun üstüne düşeceğini varsayalım.. bu sefer de kask ve boynuna taktığı boyunluk var ki, o boyunluk ta öyle konfor amaçlı değil karbon fiber benzeri kompozitten yapılmış ve her türlü koşulda pilotun boynunu düz tutacak şekilde, üretilmiş.. yani böyle bir senaryoda pilotun boynundan veya başından yaralanma olasılığı da minimuma iniyor..
-daha kötü senaryo düşünürsek de artık öyle bir senaryoda o aparat bile kurtaramaz heralde pilotu..
-pilotun görüş alanını kısıtladığı konusuna girmiyorum bence.. pilotun derinlik algısını yerle bir edebilecek bir şey.. eminim çoktan alışmışlardır bile de..
asıl konuya dönersek, zaten gittikçe sıkıcı olmaya başlayan, kan kaybeden bir oluşuma, hala zevk alınan bir kaç özelliğini de mahvederek iyileştirmek yerine yaralamaya devam ediyorlar.. organizasyonları yönetenler arasında, seyircilerden gelen geri dönüşleri, görüşleri, yorumları dikkate alan kimse yok mu..?

tanım:
sıra-numara-isim- takım tur süre puan
1- 5- Sebastian Vettel- FERRARI- 58- 1:29:33.283 25
2- 44- Lewis Hamilton- MERCEDES- 58- +5.036s 18
3- 7- Kimi Räikkönen- FERRARI- 58- +6.309s 15
4- 3- Daniel Ricciardo- RED BULL RACING TAG HEUER- 58- +7.069s 12
5- 14- Fernando Alonso- MCLAREN RENAULT- 58- +27.886s 10
6- 33- Max Verstappen- RED BULL RACING TAG HEUER- 58- +28.945s 8
7- 27- Nico Hulkenberg- RENAULT- 58- +32.671s- 6
8- 77- Valtteri Bottas - MERCEDES- 58- +34.339s 4
9- 2- Stoffel Vandoorne - MCLAREN RENAULT- 58- +34.921s 2
10- 55- Carlos Sainz- RENAULT- 58- +45.722s 1
Mercedes'in rahatça kazanacağı bir yarışı Ferrari'ye hediye ettiği yarıştır (kötü cümle oldu biliyorum). Vettel'deki şansı, 1995'ten beri tüm F1 yarışlarını canlı izlemiş biri olarak daha önce görmedim, yani yazılım bile adam arkada çıkacak demiş gitti önde çıktı böyle bir şey hakkaten olmaz!

Neyse genel olarak görünen tablo Mercedes'in yine en hızlı takım olduğu yönünde ancak bu sefer fark beklendiği kadar çok değil. Ferrari bana göre şu anda Red Bull'un gerisinde ki RBR'nin gerçek performansını bu yarışta göremedik çünkü önlerinde hep yavaş araçlar vardı. Sıralamalarda Ferrari biraz daha iyi ama RBR'den.

Haas çok şaşırtıcı bir hıza sahipken rezil pit ekibi nedeniyle puanlarını çöpe attı ama aracın hızlı olduğunu anladık. Renault biraz kafa karıştırdı, hızlı gibi göründüler, Sainz'da sorun vardı o yüzden çok net anlayamadık ama Hulkenberg sıkı bir yarış çıkarttı. McLaren ise yarış temposunda Renault'nun bir tık gerisinde, yaklaşık tur başına 0.1-0.2 saniye farklar vardı, Renault hep öndeydi. Sezon içi gelişimle McLaren, Renault'yu geride bırakabilir diye düşünüyorum, bir de tabii Alonso faktörü var. Adam gitti beşinci oldu bu yarışta; çok iyi sonuçtu.

Force India çok kötüydü ama geçen sene sezon içi gelişimini unutmayın, bu konuda bayağı iddialılar. Sauber her zamanki gibi en gerideki ekip olarak göründü.

Toro Rosso ise McLaren'in neden Honda'dan ayrıldığını herhalde anlamıştır. Gasly motor arızası nedeniyle yarış dışı kalırken Hartley tur yiyen tek isim oldu. Williams ise en büyük hayal kırıklığı. Bir an önce toparlanması gerekiyor; gerek pilot kadrosu gerekse otomobil olarak yetersiz göründüler...
McLaren'in umut verdiği yarış olmuştur. Alonso'nun beşinciliği güzel günlerin habercisi gibiydi.

Renault motoru uyum sağlayacak gibi İngiliz takımına. Bir an önce eski günlerine dönmelerini umuyorum, ki Bahreyn öncesi Alonso'nun demeçleri otomobilin oldukça hızlı ve potansiyel sahibi olduğu şeklinde.

Bakalım bu hafta neler olacak?
bunlar da ilginizi çekebilir