çok yakın zamanda konuşulmaya başlanacağını düşündüğüm, hem üretim hem de satışı vurmasını beklediğim krizdir.

sektörde işleri iyi giden kimse yok. doğuş oto ve borusan küçülmeye karar verdi, fiat egea satışları bile durma noktasına gelmiş durumda.

(bkz: 2017 yılında sıfır otomobil alan kişi)
Nedenini anlayamadığım bir şekilde hiçbir yerde konuşulmayan olaydır. Sektördeki küçülme, satışların yüzde 25 civarında azalması - ki premium segmentte bu %30 ila %48 arasında bir oranda- neden kimsenin umurunda değil acaba?

Ülkemizde herşey çok doğru dürüst yapılıyordu da bir tek otomotiv mi düzeltilmesi gereken sektördü?
İhraç edilen otomobil oranının artmasıyla örtbas edilecek kriz. Biz Clio satıyoruz Avrupa'ya, Egea satıyoruz Meksika'ya, merkep milletin neyine yetmiyor, ver mehteri...
Sebebi bariz belli olan kriz
(bkz: Ötv)
Ehonomimiz çok iyi Avrupa bizi kıskanıyor.
Ulan yemişim Avrupa yılı hiçbir zaman özenmedim Avrupa ya orada yaşamaya vs. Ama burada da yaşanmıyor ki anasını satayım.
Ben işletmeciyim benim kazandığım paranın 2 katını devlet benim üzerimden kazanıyor.
Arada bir dostluklarını değiştiriyor ona göre ihracat yapalım diyoruz 6 ay sürüyor sonra yine aramız bozuluyor. Bir de gel yatırım yap diyor bu ülkeye neyse küfür etmeyeceğim.
Bir umuttur yaşamak...
ilk çeyreğin kötü olması, euro artışı, ötv zammı ve referandumun bir araya gelmesinden kaynaklanıyor. bunlardan referandum geçti, kur referandum öncesine göre daha normal seviyelere çekiliyor, ancak ötv zammı olduğu gibi duruyor. 2. çeyrekte satışlar referandumu bekleyenlerden dolayı mutlaka yükseliş gösterecektir. ama ötv zammından kaynaklanan fiyat artışıyla 2. el satışındaki fiyatlar arasındaki fark kapanmadığı sürece satışların geçmiş yıllara göre bir miktar daha düşük kalması beklenebilir. bu arada sıfır otomobil satışında da finansal olarak özendirici kampanyalar mutlaka düzenlenir (faiz oranlarında düşüş, eski arabaya nakit indirimi vs.). yani sektördeki durgunluk bir süre daha devam eder, sonrasında yine normal seviyelere gelir. paniğe gerek yok. zaten krizler otomotiv gibi sektörlerden değil, daha çok bankacılık-finans gibi sektörlerden başlar. paranın akışını belirleyen sektörler bunlar çünkü. diğerleri - büyümede negatif seyir beklentisi yoksa - sektörel bazda (veya çevresindeki bazı sektörlerle birlikte) kalacaktır.
kurun normal seviyelere geldiğini beyan eden yazarları bize göstermiş olan başlık. dostum şu an güncel euro kuru 4.01 tl. uyandırayım.
bilmeyenler için euro grafiği: grafik canıms
kriz olduğunu düşünmüyorum, kısa süreli durgunluğu kriz olarak tanımlamamak lazım. 99 yılında çıkan ve mevcut hükümet döneminde cilalanan ötv yasasına rağmen her sene satış rekoru kırılmadı mı? otomobil bir ihtiyaç ve insanlar ilk şoku atlatınca bu fiyatlara alışacak ve leş 2. el piyasasını görüp borç harç edip sıfır km almaya devam edecek. 2017 de araç alanlar iki sene sonraki fiyatları görünce haline şükredecek, yine yeniden. bu kısır döngü sonlanmaz.
2015 yilindan beri mevcut olan krizdir. Piyasanin icinden birisi olarak kimse saga sola 99a bilmem neye suc atmasin. 2. Elde suan felaket var. Su donemde bir galericinin araba yetistirememesi gerekirken araba satamiyor. Bunda en buyuk etken genel krizin olmasi, kimse para kazanamiyorki arabasini degistirsin. Hatta soyle soyleyebilirim suanki tek hareketlilik insanlar araclarini satip bir alt segmente hucum etmekte. Bunu anlamak icin herhangi bir 2. El sitesinde ilanlara goz atmak yeterli aslinda galerici veya herhangi bir otomobil firmasinda calismaya gerek yok.
Son olarak, kimse polyannacilik oynamasin kisa sureli kriz gibi, dev firmalar turkiyeden cekiliyorlar suan. Bu krizin bitmesi icin
O firmalar geri gelecek
Euro dolar makul seviyelere inecek ulkeye sicak para akisi baslayacak
Yurt disina guvenli ulke imaji vericez farkli firmalar gelip yatirim yapicak
Turk esnafi isini buyutmeyi gectim kucultmek yerine sabit kalmayi basaracak.
Heh ondan sonra gelin diyinki kisa sureli bir kriz.
"Daha önce de ÖTV artmıştı, satışlarda rekor kırılmadı mı?" düşüncesiyle görmezden gelinmeye çalışılan krizdir. Şunu iyice anlamak lazım. Bu seferki eskileri gibi değil çünkü kur artışıyla birlikte ÖTV arttı. Eski zamandaki ÖTV zamlarında siz normal şartlarda 80 bin TL'ye alacağınız otomobili zamdan sonra 85 bin ya da 88 bin TL'ye almaya başlıyordunuz. Bilemedin 90 bin TL. Burada durum farklı.

ÖTV öncesi 160 bin TL olan Premium bir SUV (hadi markasını da vereyim BMW X1) sadece üç gün içinde 35 bin tL zamlandı ve 195 bin TL'ye satılır oldu. Bunun nedeni ani kur artışı ve %45'ten %60'a yükselen küçük hacimli motorlardaki ÖTV.

Şimdi üzerinde düşünülmesi gereken nokta şu: Atıyorum X1 satın almak istiyorsunuz ve 150 bin TL paranız var. Zar zor parayı biraraya getirdiniz, kredi bilmem ne, eşten dosttan borç aldınız ve 160.000 TL topladınız. Gidiyorsunuz ve istediğiniz otomobilin 187- biraz dolusunun 195 bin TL olduğunu görüyorsunuz.

Eğer ortada kriz yoksa siz normal şartlarda bu otomobili bu fiyata satın alabilyor olmalısınız. Ama ne oldu? Zar zor biraraya gelen 160 bin bir anda ortaya 27- 30 bin TL'lik eksik para olarak çıktı. Peki bu yıl maaşınıza ne kadar zam aldınız? %4, %5, hadi şirket iyi davranmış olsun %7. Eline geçen paranın yıllık %7 arttığı bir ortamda maaştan elde ettiğin kar ortalama olarak (5000 TL net maaş alan biri için konuşalım da hesap kolay olsun) 350 TL oluyor o da %7 oranındaki zamda. %10 almış olsan (ki çok zor) aylık 5500 TL'ye çıktı maaşın. Ee noldu? Sen 500 TL zam alırken (yıllık 6 bin TL yapıyor, bu da en iyi senaryoda) araç 30 bin TL zamlandı (bu sadece bir aylık periyot için verildi, yıl sonuna doğru yani senin 6 bin TL farkı hissedebildiğin dönemde muhmemelen otomobil 210 bin TL'nin üzerine çıkacak ki şu anda öyle zaten, daha da artması öngörülüyor). Aradaki farkı verebildin mi? Hayır, aracı alabildin mi? Hayır.

Kriz var mıymış? Evet. Yani durum eskisinden farklı mıymış? Evet. Hem de fena farklıymış...
bunlar da ilginizi çekebilir