Fotoğraflar: Alperen Gökmen

Peugeot 301'in makyajlanmış halidir.

Bugün Arabalısözlük olarak Türkiye lansmanına katıldığımız otomobil.

Hemen söyleyelim, yeni 301 iki motor seçeneğiyle geliyor: 1.6 HDi 92 bg dizel ve 1.2 82 bg'lik benzinli. Dizel model için ortalma tüketim değeri 4.1 lt/100 km'yken, 0-100 km/s hızlanma 11.2 saniye ve maksimum hız 180 km/s, benzinli içinse 4.9 lt/100 km, 12.9 sn ve 169 km/s.

Tasarım olarak yenilenen otomobilde yeni ızgara, farlar, 16 inç jantlar, LED farlar, motor kaputu ve arka far grubu gibi yeniliklere yer verilmiş.

Sınıfının en geniş bagajını sunan otomobilde 640 litrelik hacim kullanıcıları bekliyor. Ayrıca sınıfının en geniş diz mesafesiyle öne çıkan kabinde 7 inçlik dokunmatik ekran ve herşeyden önemlisi Apple CarPlay uyumlu dokunmatik ekrana yer verilmiş.

Yerini aldığı modelin satış başarısını tekrarlamak gibi güç bir görev yüklenen yeni 301, iddialı satış rakamlarıyla da bunu başaracak gibi görünüyor.

Access, Active ve Allure ismindeki üç donanımla satılan yeni Peugeot 301 fiyat listesi şu şekilde:

1.2 Puretech 82 hp Access 58.900 TL
1.2 Puretech 82 hp Active 61.900 TL
1.6 HDi 92 hp Access 68.900 TL
1.6 HDi 92 hp Active 71.900 TL
1.6 HDi 92 hp Allure 74.900 TL

Otomobilin ilk sürüşü ve diğer tüm detayları yakında burada olacak...
Makyajsız versiyonu ciddi satan, üretiliş amacını son derece iyi yerine getiren otomobil.

Tabii ki sorunları vardı ama bu sınıf için bunlar büyük şeyler değildi. Bakalım makyajı nasıl oldu?
Sirket spec olani 68 900
Rakibi symbol 75 civarlariydi.
Komik rakamlar.
Ülkemizde en çok satılan B sınıfı sedanlardan biri olan Peugeot 301 makyajlandı. Makyajlı 301'i lansmandan önce kullanma fırsatım oldu.

Makyajlı 301 hakkındaki ilk yorumlar şöyle: Özellikle ön tasarımı ciddi değişime uğrayan 301, markanın yeni tasarım felsefesine göre yeniden şekillendirilmiş. Tüm donanımlarda standart olarak gelen LED gündüz farları modele daha güncel bir hava katarken markanın ilk olarak makyajlı 508’le birlikte kullanmaya başladığı dikey ön ızgara 301de de yerini almış. Arkada ise aslan pencere şeklinde biçimlendirilmiş stoplar bulunuyor.

Allure donanımında yer alan 16 inçlik yeni gri detaylı siyah jantlar ise oldukça güzel bir tasarıma sahip. B sınıfına göre oldukça başarılı olan jant tasarımı jantlar ile uyumlu siyah bijon kapaklarıyla tamamlanmış.

İç mekana geçildiğinde ise 301'de, kullanıcıları daha güncel ve teknolojik bir mekan bekliyor. Yenilikler daha kapı açılırken başlıyor.

Yenilenen kapı fitilleri sayesinde makyajlı 301 daha tok bir kapı sesine sahip olmuş. Yeni kapı fitilleri eskisinin aksine çift katlı kullanılmış ve hem kapı sesinin iyileşmesi hem de modelin içeri daha az ses sağlanmış. 7 inç büyüklüğünde dokunmatik infotainment ekranı göğüste yerini alırken, sınıfında ilk niteliği taşıyan Mirrorscreen teknolojisi dokunmatik ekranla birlikte 301 de standart olarak sunulmaya başlanmış. Oldukça hassas kapasitif bir ekrana sahip olan dokunmatik ekranın arayüzü de oldukça kolay kullanılabilecek şekilde tasarlanmış. Aynı zamanda bu ekran yine sınıfında bir olan geri görüş kamerasına da ev sahipliği yapıyor. El freninin sağ tarafında ise bir adet USB girişi bulunmakta. Bu giriş Mirrorscreen bağlantısı için kullanılırken aynı zamanda telefonunuzu şarj etme olanağı sunuyor.

Bir B sınıfı klasiği olan sert plastikler 301'de bolca kullanılmış. Eskiden sadece infotainment ekranın etrafında olan piyano siyahı çerçeve makyajla birlikte yolcu bölümüne kadar uzamış. Sadece Allure donanımlarında birlikte gelen bu malzeme iç mekana oldukça güzel bir hava katan detay olmasına rağmen kolay el izi bırakan ve çizilmeye yatkın bir malzemeden yapılması eksisi olmuş.

Active donanımında ise bu çerçeve yerini tungsten gri çerçeveye bırakmış. Modelin iç mekandaki en büyük eksisi ise şüphesiz ki hala kapılara alınmayan cam açma tuşları olmuş. Vitesi etrafında yer alan bu tuşlar aynı zamanda tek dokunuşta cam indirme kaldırma özelliğinden de yoksun. İç mekandaki bir diğer sıkıntılı konu ise yetersiz eşya gözleri. Kapılarda oldukça büyük eşya gözlerine yer verilse geri kalan yerlerde aynı cömertlik gösterilmemiş. Özellikle Mirrorscreen bağlantısı için telefon usb ile bağlandığında telefonu koyacak yer ne yazık ki bulunmuyor. Ön yolcu tarafında tavanda kolçak bulunmaması ise ilginç bir eksik olmuş. Sadece Allure donanımında standart gelen otomatik klimanın soğutması ise oldukça başarılı. Klima kontrolleri ise alışkanlık isteyen bir yapıda tasarlanmış.

Direksiyonu geri bildirim konusunda çok başarılı olmasa da sınıfına göre başarılı bir yol tutuşan sahip olan 301’in yürüyen aksamında ise herhangi bir güncelleme yapılmamış. Sadece bazı spesifik noktalarda ayarlar yapılarak modelin yol tutuşunun arttırılması amaçlanmış.

Şu an için sadece 92 bg’lik 1.6lt HDi dizel ve 82 bg’lik 1.2 lt PureTech benzinli motorla satışa çıkacak olan makyajlı 301 de ilerleyen dönemde Euro 6 standartlarındaki 100 bg’lik 1.6 lt BlueHDI dizel motorunda gelme ihtimali bulunuyor. Sadece manuel vites ile alınabilen 301'de otomatik vites seçeneği şimdilik satışa sunulmaya düşünülmüyor.
Eski kasasına sahip olduğum araçtır.
Her yerinde malzemeden çalınmış. Kaput keçesi dahi yok ayrıca Peugeot ü bagaja 50 tllik bir süspansiyon koymadıkları için kınıyorum. Bagaj dışarıdan açılmıyor yalnızca kumanda veya şoför koltuğundan açılıyor. Bence bu kullanım sırasında sıkıntı yaratıyor. Çogu 301 kullanıcısı bagaja süspansiyon takarak kullanıyor. Ayrıca fonksiyonel direksiyon da yok. Ve direksiyon un yanındaki radyo ve CC kollarının kullanımı da oldukça zor.
Onun dışında geniş iç hacmi anormal düşük yakıtı seri motoru ile b sınıfının en alınabilir otomobillerinden birisi. Sadece aldıktan sonra 1000 lira civarı masraf ediyorsunuz.
hafiften 3008'e benzetilerek makyajlanmış otomobil.. sonunda şirket aracı görünümünden biraz olsun kurtulup premium havası katılmıştır.. güzel olmuştur..
tip olarak beğendiğim otomobil. eski kasadan daya heybetli ve kaliteli görünüyor.
cam açma tuşlarının bir an önce kapıya alınması lazım
Otomatiği de olsaydı çok satardı diye düşündüğüm araçtır.

Bu arada 301 lansmanından yeni fotoğraflar eklendi galeriye...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri