Yazı: Uğur Durukan Çakılcı

Yeni Nissan X-Trail, Les Ottomans da düzenlenen lansman ile tanıtıldı ve satışına başlandı. Dünya ile aynı zamanda gerçekleşen lansmanda yenilenen SUV büyük ilgi gördü.

Birçok yeniliğe sahip olan makyajlı X-Trail'in en belirgin değişikliği ise ön yüzünde yapılmış. Çok daha sert bir ön görünüme sahip olan yeni X-trail'de yeni adaptif LED farlar bu sert görünümü desteklerken V- Motion felsefesine uygun tasarlanmış yeni ızgara çok daha spor bir duruş sağlamış. Tamamen yenilenmiş bir ön tamponun da yerini aldığı X-Trail’de sis farları da elden geçirilmiş ve daha köşeli bir forma kavuşmuş. Otomobilin uzunluğu tasarım değişiminden dolayı 50 mm artarken 1690 mm’ye ulaşmış. Yükseklik 81710 mm), genişlik (1830 mm) ve aks mesafesindeyse (2705 mm) değişiklik söz konusu değil.

Arka tarafta ön taraftaki kadar radikal değişiklikler olmasa da yeni karartılmış LED arka farlar ve elden geçirilmiş bir tampon kullanılmış. Aracın genelindeki spor tutumu destekleyen yeni arka farların genel hatları ise eskisiyle benzerlik taşıyor. Araçtaki dikkat çeken değişikliklerden biri ise bagaj hacminde: 500 litre’den 565 litreye çıkan bagaj hacmi artık kullanıcılara daha fazla yer sağlıyor. Arka tamponun altına koyulan bir sensör sayesinde ayakla kolayca açılabilen elektrikli bagaj kapağı ise en üst iki donanım seçeneğinde standart olarak sunuluyor.

İç mekana geçildiğinde ise tamamen yeni bir direksiyon kullanıcıları bekliyor. Eskisine oranla çok daha fazla kullanılan deri döşeme kalite hissini yukarı taşırken karbon fiber görünümlü trimler ise spor havayı destekler nitelikte. Makyajla birlikte opsiyonel olarak sunulmaya başlanan BOSE ses sistemi ise Premium düzeyde bir ses kalitesi vadediyor. Sadece Platinium donanımın da standart olarak sunulan sistem 8 hoparlör ve 8 dijital amplifikatör’den oluşuyor. Köpek balığı yüzgeci şeklindeki antende kullanıcıları bekleyen başka bir detay olarak yer alıyor.
Nissan X-Trail’da donanım seviyesinden bağımsız, standart olarak altı adet hava yastığı ve ABS, elektronik fren gücü dağılımı ve araç denge kontrol sistemi de dahil sürüş destek sistemleri geliyor. Bunun dışında hız sınırlama özelliğine sahip hız sabitleme sistemi, Bluetooth bağlantısı, otomatik klima, elektrik kumandalı/otomatik katlanan/ısıtmalı yan aynalar ve alüminyum alaşım jantlar standart olarak sunuluyor.

Motor seçenekleri aynı kalan modelde 130 bg’lik 1.6 lt dCi dizel motor tek motor seçeneği olarak sunuluyor. Manuel şanzımanla kombine edilen dizel motor istenildiğinde X-Tronic otomatik şanzıman ile alınabiliyor.

Yeni Nissan X-Trail’ın tam fiyat listesi aşağıdaki gibi:

1.6 dCi Sky Pack 162.500 TL

1.6 dCi Platinum 180.900 TL

1.6 dCi X-Tronic Sky Pack 172.500 TL

1.6 dCi X-Tronic Desing Pack 180.900 TL

1.6 dCi X-Tronic Platinum 190.900 TL
Şimdi eyvallah yazılmış uğraşılmış ama merak ediyorum bu arabanın hiç mı kotu yönü yok! Bu zamana kadar güncelerde test sürüşlerinde hep arabanın kotu yönlerinden bahsedilirdi ZANNIMCA gayet objektif bir yerdi burası ama bu yazı biraz garip olmuş. Ne bileyim reklam kokusu var sanki
Edit: şimdi bir daha inceledim de hiç kişisel yorum da yok gibi. biraz yorum katılabilir.
Edit2: lansman yazısıymış. Niye böyle saçma bir entry girdim bilmiyorum. St150 ye teşekkür eder Sn. Uğur Durukan ÇAKILCI dan özür dilerim.
Şu an harbi harbi entry girme nedenimi sorguluyorum
Makyajlanmış Nissan X-Trail modelidir. Otomobil Türkiye pazarında satışa sunulmuştur. Bana göre fiyatları biraz yüksek, gerçi bu sınıfta hangi modelin artık düşük ki? Sadece dizel motor ve hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneğiyle satılıyor olması da iyi bir şey. Üstelik dört çekeri de var. Makyaj öncesinde sanırım X-Trail sadece 7 koltuklu olarak geliyordu, bu modelde de aynısı var sanırım ama emin değilim.

Nissan'a bir hareket getirecektir uzun zamandır yeni modelleri yoktu ama eskisi gibi çok satabileceklerini düşünmüyorum.

Bu arada başlık test sürüşüyle lansmandaki tanıtım yazısı arasındaki farkları ayırt edemeyen yazarları gösteren başlık olarak da öne çıkmıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri