Monaco'daki bazı bilgileri yazsak fena olmaz dediğim başlıktır.

Lastik olarak Ultrasoft, Supersoft ve Soft kullanılabiliyor. Tur başına 96 kez vites değiştirilen Monaco bu konuda vites kutusunu en çok zorlayan pistlerden biri. Ama tam tersi olarak da lastiklere en az yük bindiren pist, ayrıca tur kilometresi de az olanı: 3.3 km.

Pazar günü pistte yarışacak pilotlardan Hamilton 2, Button 1, Vettel 1, Raikkonen 1 kez galibiyet elde ettiler Monaco'da. Hamilton'ın ilginç bir istatistiği daha var burada: Katıldığı tüm yarışları bitirmiş, puan almış hepsinden. 2007'den beri yarıştığını düşünürsek bu ilginç bir istatistik.

Monaco'da en çok kazanan takım ise McLaren (15 galibiyet). Onları 8 galibiyet ile Ferrari, 7 galibiyet ile Lotus takip ediyor. Bir ilginç veri de Ferrari'nin burada 2001'den beri kazanamamış olması. Eğer Vettel kazanırsa İtalyan takımın 16 yıllık hasreti de sona ermiş olacak. En son kazanan Ferrari pilotu 2001 Schumacher.

Monaco'da en çok galibiyet elde eden isim ise 6 galibiyetle Senna. Onu 5 galibiyetle Graham Hill izliyor, Schumacher de 5 galibiyet elde etti burada.
tümünü gör
ilgili galeri