PHEV gerçekten ilginç olmuş. Biraz detay da verelim. Otomobilde benzin ve elektrikli motor birarada kullanılıyor. 1.5 litrelik, 3 silindirli, 136 bg gücündeki benzin motoru ön lastiklere 6 ileri otomatik şanzımanla gücünü iletiyor, elektrik motoru ise arka koltuklarına altına yerleştirilmiş. Bataryalar da bu kısımda yer alıyor ve kapasitesi 7.4 kWh. Elektrik motoru ise 88 bg güce sahip.

Her iki motor da aynı anda çalıştığında otomobil dört çeker olarak kullanılıyor ve 224 bg ile 385 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanma ise 6.9 sn veriliyor. PHEV ağırlığı 1685 kg olarak veriliyor, yani biraz ağır gibi.

Kablodan şarj edilebilen aracın şarj süresi, standart 220 vol prizden 3 sat 15 dakika saat olarak veriliyor. Bunu tabii daha hızlı şekilde de yapabiliyorsunuz. Tamamen elektrikli olarak 40 km'lik menzil olduu söyleniyor ve sadece elektrik motoruyla 125 km/s hıza çıkabiliyorsunuz. Countryman PHEV'nin ortalama tüketim değeri 2.1 lt/100 km, emisyon değeriyse 49 g/km.

BMW plug in hibritlerde bir formul buldu ve bunu tüm modellerine uygulamaya başladı. Teknoloji olarak rakiplerinin bir adım önünde görünüyor Countryman ve premium marka olmasının hakkını verecek gibi görünüyor. Rakipsiz olması bile bunu öne çıkartması için yeterli.
tümünü gör
ilgili galeri