2017 sezonunun şampiyonunu belirleyen yarış olmuştur. Yazacak çok şey var tabi ancak şampiyonluğu kazanma ihtimali yüzde 99 olan bir yarışta en yakın rakibi için 'bana bilerek çarptı' diyen adam bence en iyi ihtimalle kendi başarısını kalitesizleştirir.
- Max: Bu adam için söylediğim sözleri geri alıyorum, Formula 1'e yavaş tur at denildiği zaman bunu beceremeyen adamlar lazım. Bu işin olayı budur. Umarım RedBull ile birlikte şampiyonluklar kazanır. Bu yarışta da zaten çok rahat kazandı.
-Bottas: Yarıştaydı sanırım emin değilim.
-Kimi: Üzgünüm eski dost. Bu yarışın benim için en büyük olayı, Rai'yi desteklediğim son yarış olmasıdır. Umarım sürpriz bir kararla bu sene sonunda yarışmayı bırakırsın. Önündeki Force İndia'yı bilmem kaç tur boyunca geçememeni izlemek benim için çok üzücü bir olaydı. Ciddi şekilde bu işin sonuna geldiğini kabullendim. Yarış sonu Hardwell seti başlattığı zaman setup'ın başında şampanya içmen bile yeter aslında seni sevmeye ancak bu işin en büyük kısmı yarışmak.
-Vettel: Gereksiz zaman kaybı.
-Lewis: Asla saygı görmeyecek bir pilot.
-Massa:Kız olsa kezbanlıkta çığır açarmış.
Mercedes-Amg F1 gerçekten tarihi bir performans sergiliyor. Umarım bu hegomanya önümüzdeki sezon kırılır. Pek ümidim yok ama umarım Scuderia Ferrari bu işi başarır. Ancak dediğim gibi artık benim için bu griddeki en büyük yarışçı Max'tir. Ben yarışan adamı severim. Tıpkı eski Rai gibi.
2017 Formula 1 sezonunun 18'nci yarışıdır, dün sonuçlanmıştır.

Max Verstappen'in kariyerinin üçüncü galibiyetini kazandığı yarış ilk turdaki temaslarıyla adından söz ettirecek gibi. Max ikinci virajda Vettel'i geçerken, Hamilton da bu mücadeleden yararlanıp Vettel'i geride bırakmaya çalıştı ama bu ikili temas ettiler. Ben temasın bilerek ya da isteyerek yapıldığını düşünmüyorum, zira buna hiç gerek yoktu zaten Lewis'in şampiyon olacağı bariz belliydi. Ortada mücadele yok, iş bitti gibiydi.

Bundan sonra Hamilton'ın lastiği patlarken Vettel de ön kanadını değiştirmek için ilk turun sonunda pite girdiler. Sonrasında zaten ikisi de yükselmeye çalışmakla geçirdiler yarışı. Ferrari bu konuda çok daha iyi bir iş çıkartırken, Hamilton yükselme konusunda sıkıntı yaşadı ama bunda otomobilindeki hasarın da etkisi büyüktü.

Sonuçta Lewis dokuzuncu olabilirken, Seb dördüncü olabildi ve Lewis Hamilton dördüncü kez pilotlar şampiyonluğunu, beklendiği gibi elde etti.

Tabii bunların yanında asıl konuşulması gereken Jeremy Klakson'un da dediği gibi Max Verstappen'in inanılmaz performansı ve yarışı domine etmesiydi. Eğer Renault geçecek yılın başından itibaren güçlü bir motor üretebilirse Max direkt olarak pilotlar şampiyonluğuna aday olacaktır diye düşünüyorum. Bakmayın bu yıl geride kaldığına çok şanssızlık yaşadı 2017'de.

Kaldı iki yarış, artık şampiyonlar da belli olduğuna göre bunlar sadece formalite icabı koşulacak.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri