Adı arabalı olan bir sözlükte konuşulmayan, senenin en büyük yarış organizasyonudur. Bu sene Audi'nin katılımı olmadığı için oldukça sınırlı sayıda aracın katıldığı lmp1 kategorisinde favori Toyota'nın üç aracından ikisi sabah ışıklarını göremeyince Porsche tekrar bir galibiyete doğru gitmeye başladı. Ancak öndeki Porsche motor arızası yüzünden yolda kalınca iş önceden debriyaj arızası yüzünden epey geride kalan Porsche'ye düştü. An itibariyle genel klasman birinciliğine doğru yol alıyor. Bunun dışında lmp2 kategorisi araçlarının, işin özü olan dayanıklılık olayını çözmesiyle genel klasmanda podyuma çıkması kesinleşmiş durumda. Seneye Toyota tekrar dener mi bilinmez ama eğer katılmazsa lmp1 kategorisi boşalmış olacak. Bunun dışında gte pro ve am kategorilerinde asıl yarış dönüyor. 23 saatin ardından hala pist üzerinde geçişler devam etmekte. İlk kez Türkiye'nin temsil edilmesini sağlayan Salih Yoluç ise gte am kategorisindeki Aston Martin'i ile gece seansında yaptığı hata dışında çok güzel bir yarış çıkardı. İstanbul yollarında kullandığı 918 ile baya bir antrenman yapmış. Şaka bir yana şu ana kadar ülkemiz adına motorsporlarında yaşanan en büyük başarı olduğunu düşünüyorum. Sözlüğün ise yavaş yavaş ömrünü doldurduğunu gösteren yarış olmuştur aynı zamanda. Haftada 10-20 adam akıllı entry bile zor girilen bir otomobil oluşumunda Le Mans konuşulmuyorsa zaten çok üzerinde durmaya gerek yok. Ek olarak okuyan eden vardır belki, eurosport ekibine kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Sadece yarışı anlatmak dışında 24 saat boyunca otomobillerle ilgili muhabbet dinlemek bizim gibi bir ortadoğu ülkesi için muazzam bir şans. Tabi kıymet bilen kaç kişi vardır o ayrı mevzu.

Yarış sonu editi: Aston Martin Racing.
20 saatine yakın izlediğim, şimdiye kadar gördüğüm en dramatik yarış olduğunu söylemeliyim. En büyük favoriler devrildi. Olamaz denen herşey oldu. Yarışın son turunda da corvette'nin tekerinin patlayıp geçilmesi ile, LeMans, LeMans olduğunu kanıtladı.
Bu sene ilk defa izlemek nasip olup gercektende tüylerimi diken diken eden yaristir.Hakikaten f1 den daha fazla keyif veren yaristir.Hele son 5 dakikada aston martinin baskilarina dayanamayip fren noktalarini kacirip cakillardan ilerleyen corvetede biraz da olsa uzuldum 24 saat yaris gel son 5 dakika da lastik patlat gercektende cok dramatik bir durumdu.

Bu arada sozluk icin dediklerinize kesinlikle katiliyorum
Adı arabalı olan sözlükte yeni GT2 RS konuşulmamıșken konuşulmamasına sessiz kalıp konuşmadığım konu.
Toyota'nın bir kez daha kazanamadığı LeMans olmuştur. Dayanıklılık sorunu Toyota'ların başını ağrıtmışken, Porsche için de kolay bir yarış olmamıştır.

Yarışın bitimine 3.5 saat kala lider giden #1 Porsche hibrit arızası nedeniyle yolda kalınca genel klasman liderliğine LMP2 araçlarından Oreca yükselmiş, o esnada altıncı sırada devam eden #2 Porsche'ye (2 tur geriden geliyordu) farkı kapatma görevi verilmiştir.

Son derece hızlı, hatasız bir sürüş çıkartan Timo Bernhart lideri geçerek, bitime 1 saat kala genel klasman birinciliğine yükselmiş ve o şekilde yarışı bitirmiştir. Eğer bu olay 45 dakika kadar sonra gerçekleşmiş olsaydı sanmıyorum ki Porsche yarışı kazanabilirdi. Biraz şanz eseri elde edilmiş bir galibiyet oldu bu, iki yıldır bu şekilde kazanıyorlar.

Toyota için söylenecek çok şey yok. Yarışın yarısı bittiğinde 1, 3 ve 5'nci sıradaydılar, Porsche'ler ise 2 ve 6. Üstelik altıncı sıradaki otomobil, yarışı kazanan #2 idi ve 5 tur geriden geliyordu. Böyle bir senaryoda bile kazanılamıyorsa oturup düşünülmesi gerekir bence...

LMP1 dışında LMP2'de büyük bi mücadele olmadı. Yarışı klasmanında kazanan ve genel klasmanda ikinci olan otomobil Jackie Chan'in sahibi olduğu takımın otomobili. GTE Pro'da Aston Martin, yaklaşık 10 yıllık aracıyla kazanırken Ford GT ikinci, Corvette üçüncü oldu.

Yarışın sonuçları (ilk 10) aşağıdaki gibidir:

1- #2 Porsche LMP Team BERNHARD / BAMBER / HARTLEY Porsche 919 Hybrid LMP1 24:01:14.075
2- #38 Jackie Chan DC Racing TUNG / LAURENT / JARVIS Oreca 07 - Gibson LMP2 24:01:41.080 1 Tur
3- #13Vaillante Rebellion Oreca 07 - Gibson PIQUET JR / HEINEMEIER HANSSON / BECHE 24:04:32.351 3 Tur
4- #37 Jackie Chan DC Racing CHENG / GOMMENDY / BRUNDLE Oreca 07 - Gibson LMP2 24:01:41.097 4 Tur
5- #35 Signatech Alpine Matmut PANCIATICI / RAGUES / NEGRÃO Alpine A470 - Gibson LMP2 24:01:14.873 5 Tur
6- #32 United Autosports OWEN / DE SADELEER / ALBUQUERQUE Ligier JSP217 - LMP2 24:04:46.653 5 Tur
7- #40 Graff ALLEN / MATELLI / BRADLEY Oreca 07 - Gibson LMP2 24:04:37.555 6 Tur
8- #24 CEFC Manor TRS Racing GRAVES / HIRSCHI / VERGNE Oreca 07 - Gibson LMP2 24:01:49.553 7 Tur
9- #8 Toyota Gazoo Racing BUEMI / DAVIDSON / NAKAJIMA Toyota TS050 - Hybrid LMP1 24:02:05.621 9 Tur
10- #47 Cetilar Villorba Corse LACORTE / SERNAGIOTTO / BELICCHI Dallara P217 - LMP2 24:02:37.198 14 Tur
Yarışın özet görüntülerinin yukarıdaki videodan izlenebildiği yarıştır.
Yarışı üçüncü bitiren rebellion aracı homologe olmayan parça kullandığı için diskalifiye edilmiş.
sıkı takip ettiğim yarışlardan birisi oldu benim de, fakat ilk entry'e ithafen bir şeyler söylemem gerekiyor. "Şaka bir yana şu ana kadar ülkemiz adına motorsporlarında yaşanan en büyük başarı olduğunu düşünüyorum" cümlesine fazlasıyla takıldım. Salih Yoluç'u bir Türk olarak biz de destekledik fakat ben ortada ne yazık ki bir başarı göremiyorum. Lütfen bu kadar yarış takip ediyorsanız, süreleri de mutlaka takip etmenizi öneririm. 3.55 dönülen pistte 4.03'lerde gezerek ne yazık ki bir başarı kazanılmıyor. Ben bu popüler olanın birdenbire yüceltilmesine felaket derecede karşıyım. Yıllardır f1 türkiyeye gelecek durumuyla aynı şey bu. Madem yurt dışında ülkemiz adına bir başarı arıyorsunuz, bakın size söyliyim, aynı hafta Lemans yarışından tam 1 saat önce bir Türk Ayhancan Güven koskoca Porsche Carrera Cup'ın en zor ayağı olan yarışı 4. bitirdi. İçinde bulunduğu Benelux Cup'ın sıralamada da yarışta da en hızlı ismi oldu. Porsche France Cup'ta 2.lik elde etti. Pistin en dikkat çeken isimlerinden biriydi. Hani görmemişsinizdir belki diye söylüyorum, avrupada bir türk başarısı arıyorsunuz ya. Milyon dolarlar dökerek yarışanlardan değil, yarışması gerektiği için yarışanlardan. Kaçınız biliyorsunuz bilmiyorum ama ülkemiz adına motorsporlarında yaşanan en büyük başarı diyorsunuz ya, başarı orada işte. Aynı şampiyonada ülkeniz adına en büyük başarıyı elde eden S.Yoluç'un sürelerine hiç baktınız mı? Türk olarak Avrupada bizi temsil eden başka bu kadar hızlı bir pilot var mı? Başarı tanımınızı anlamış değilim gerçekten. Garip, çok garip.
#47714 entrynin sahibi arkadaş dediği kadar sıkı takip etmemiş sanırım, Salih Yoluç'un en hızlı süresi 3.57, üstelik yarış averajı da 3.59.

Hem bilmeden bilir gibi yorum yapıyoruz, hem de üstelik kimin ne lastik, veya aracı günün hangi saatinde kullandığını bilmeden yorum yapıyoruz. bir şeye de köstek olmayalım arkadaşlar. Salih'in performansı da, süreleri de çok iyiydi. GTE AM klasmanında en hızlı tur sanırım 3.54, o da pistin en hızlı olduğu sabah 6-7 saatlerinde atıldı. Takip edenler görmüştür, o saatte yarışan herkes kendi en iyi turunu en az 1 saniye geliştirdi.. Salih'in en hızlı süresi ondan önce ki akşam saatlerindeydi. Sabaha karşı yaşadığı şanssızlık dışında çok iyi bir yarış çıkardı, o şanssızlıkta podyuma mal oldu zaten maalesef. 4 dakikalık uzun bir pistte, dünyanın en iyi ve tecrübeli pilotlarına karşı sadece 2 saniye civarı geride kalıyorsan, istesen de istemesen de bu başarıdır.

Bir ara liderin 20 saniye gerisinde 2. giderken lider arabanın geçip kendilerinin takıldığı slow zone onlara 1 buçuk dakikaya mal oldu, bir anda 2 dakika geriye düştüler. Ondan sonra lider Ferrari bırakmadı zaten. Bu ikisi olmasa kazanadabilirlerdi, kendi klasmanlarında açık ara en hızlılarıydı. İşallah tekrar katılırlar ve şansları da yanında olur, eminim çok büyük tecrübe olmuştur Salih içinde.
Kimsenin bir şeye köstek olduğu yok arkadaşlar ama sadece gerçekleri görmenizi diliyorum. Kenan Sofuoğlu başarı kazanıyor dendiğinde "yauvv o motorun kartingi gibi bi şeyde yarışıyor gp görmemiş" diyenler Salih Yoluç ülkemizin en büyük motorsporları başarısı falan diyor. Ben böyle bir başarı tanımını ne motor sporları adına ne de ülkem adına kabul etmiyorum, edemiyorum. Sizler de etmeyin. Futbol takımınız 3.olsa ortalığı yıkarsınız istifa diye. Biz de destekliyoruz diyorum biz de kazanmasını istedik kim istemez yahu, fakat gerçekleri görmek için neden gözünüzün önüne bir perde çekiyorsunuz. Gerçekleri anlatıyorum size.

edit: ekleme

Reklamları geçtikten sonra aşağıda vermiş olduğum linkleri ziyaret ederek süreleri inceleyebilirsiniz.

buyrun süreler

Başarılarımızın devamını diliyorum.

Entrymin hiçbir kısmında S.Yoluc'a kötü demedim. Eleştirdiğim tek konu "başarının tanımı" idi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri