Honda'nın gelecek yıl satışa çıkartacağı yeni Civic modelidir.

ABD'de 1.5 litrelik, turbo 180 bg'lik yeni bir motorla satılacak olan otomobilde, Avrupa pazarında 1.0 ve 1.4 litrelik motorların da olacağı konuşuluyor.

Fotoğraflardaki otomobil Sport edition adı verilen, sportif versiyon. Bunun dışında Type R modeli olacağı da konuşuluyor tabii. Gücün 310 bg üzerinde olması muhtemel

Otomobilin satışının Amerika'da Eylül yani gelecek ay başlanması söz konusuyken, Avrupa pazarındaysa ilkbahar aylarında start alması bekleniyor.

Tasarım olarak yine zorlayıcı ama modern ve ilginç bir Civic olmuş. Turbo motoru gerçekten merak ettim, bakalım nasıl olacak?
tasarım olarak bir kısmın çok sevip bir kısmın nefret edeceği, motor seçenekleri açısından şimdiye kadar üretilmiş en mantıklı honda civic olacak olan otomobil. sonunda bizi 1.6 litrelik atmosferik motordan kurtardı.
Onden tasarimi gayet guzel olan arkadan bir o kadar kotu olan yeni civictir(benim gorusum). Eger fiyatlandirmasi 90.000 TL bandina cikarsa ve bir onceki kasa (FB7) gibi konfor ve malzeme kalitesi sunarsa jettanin karsisinda hic bi sansi olacagini dusunmuyorum.

--- spoiler ---
Gelecek yıl ABD'de satışta olması planlanan yeni Civic hatchback, Amerika versiyonuyla görüntülendi. Otomobilin Avrupa satışınınsa 2017’nin bahar aylarında olması planlanıyor. Yeni Civic'in üretimi İngiltere'de yapılıyor.

Otomobilde tamamen yeni 1.5 litrelik, 180 bg gücünde, 220 Nm tork üreten bir motor dikkat çekiyor, bu motor Amerika pazarındaki araçlarda yer alacakken, Avrupa pazarı için buna ek olarak 1.0 ve 1.4 litrelik alternatifler de olacak. Ayrıca hibrit bir modelden de bahsediliyor.

Honda, yeni Civic’in Sport Edition isimli bir versiyonunu da hazırlıyor. Bu otomobil standart modele göre agresif gövde kitiyle dikkat çekiyor ve ortada konumlandırılmış egzoz çıkışları bunun bir parçası.

Herkesin merak ettiği Type R modeli de ilerleyen dönemlerde model gamına katılacak. 2.0 litrelik, güncel Type R’ın motorunun geliştirilmiş bir halini kullanacak otomobilin gücünün 310 bg’den fazla olması bekleniyor. Type R’ın ne zaman satışa sunulacağıysa henüz netleşmedi.
--- spoiler ---

kaynak: otoloji.com
Otomobilin Avrupa tanıtımının Paris Fuarı'nda yapılacağı açıklandı.
Türkiye sitesinde görücüye çıkan model.

Güzel bir makyaj geçirmiş fakat ki bu fakat çok önemli en büyük makyaj olan motor değişiklikleri türkiyeye gelmemiştir.

Kasa değiştirip motor aynı kalması nasıl bir strateji anlam veremiyorum . Amerikada çıkan kasada 174 HP 1.5 L turbo motor 220 Nm güç veriyor. bu motor türkiye ye gelse çok iyi satış rakamları yakalayabilirdi.
Turbo motorun neden satışa sunulmadığını anlayamadım.Bilen varsa söylesin lütfen.
Biliyorum tasarım tamamen göreceli bir iş ve yorumum tamamen buna göre alana alacak olana lafım yok beğenen beğeniyor demekki.

Ya arkadaş nedir bizim bu Honda tasarımcılarından çektiklerimiz ne zorlama ne çirkin bir tasarımdır bu. Her yeni civic modelinde çirkinlik katlanarak artıyor. Zaten genel olarak Uzak Doğulu üreticilerde bir aşırılık bir acayiplik vardır ama ne istiyorsunuz arkadaş şu Civiclerden? 2006 modelde yani 8. nesilde ortaya çıkmış ve giderek artan bu durum umarım bir gün son bulur.
dün itibari ile incelemiş olduğum otomobil. motor 8. nesil olan civic ile aynı, keza cvt şanzıman da tork konvertörlü eski şanzıman üzerine inşa edilmiş bir otomatik. bu haliyle şehir içi ortalama tüketimi fabrika verisi bile 9,2 lt. satıcının bile 10 litreyi çekinmeden kullandığı bir durum resmen. ama lpg li alırsanız tl bazında yarı yarıya olacak diyor. hacı tamam da 2016 bitecek araban da 10 litre yakıyor. bunların yanında fiyat politikası olarak da saçma sapan bir durum olduğunu düşünüyorum. orta paket olan elegance lpgli otomatik alacağın paraya corolla dizel otomatik alabiliyorsun ki yine corolla da orta paket. ben anlamadım bu işi. satış stratejileri de çok tuhaf yine, eski motor bloğu olduğu için çok uzun ömürlü ve sorunsuz diyor. evet doğru söylüyorsun ama bu motora yatırdığın ar-ge parasını zaten milyon kere çıkarmadın mı, hala neyin fahiş fiyatındasın.
CVT şanzıman almaya tövbe etmiş birisi olarak, hele ki 1.6 atmosferik motor ile cvt şanzıman alan/almayı hayal eden kimseyi zerre kadar anlayamıyorum. 1998 yılında Honda Civic 1.6 ies (vti demiyorum bak, ies diyorum) 120 bg üretirken, bundan tam 18 sene sonra bu aracın muadili 125 beygir üretemez. Üretmemeli yani. O gün doğan çocuklar ehliyet aldı, otomobil kullanıyor, Honda 5 beygir güç artışına gitti. Kimse bana şöyle ekonomik oldu, böyle hafif oldu demesin. Bu kabul edilebilir bir olay değil. Honda genel olarak çok yanlış ve anlamsız yönetilen bir şirket halini aldı. Önden çekişli Type-R sonrası 1.6 atmosferik civic, direk skandaldır.

Bir de şunu "ama LPG" diye savunmayın çok rica ediyorum. Bugün 1.2 tsi beetle 6.7 lt yakıyor İstanbul'da. Bir diğer savunulan konu da sağlamlığı. İyi de, sıfır araç alan insanların yüzde kaçı 200.000 km görüp öyle satıyor aracını? Otomobilden biraz olsun anlayan herhangi bir insan, bu araca müşteri olamaz, olmamalı diye düşünüyorum.

Ne zaman 1.5 turbo motorlu versiyonu gelir, insani fiyatlarla piyasaya girer, o zaman işin rengi "belki" değişir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri