Ford'un M Sport takımıyla 2017'de WRC'de yarışacağı yeni otomobildir.

WRC'de 2017'de değişen kurallar otomobillerin tasarımını da etkiledi. Artık daha güçlü ve agresif araçlar göreceğiz, kuralların nasıl olduğunu ve neler değiştiğini az önceki linkten takip edebilirsiniz. Ama kısaca hatırlatalım; otomobiller artık 380 bg gücünde ve aktif orta diferansiyel geri dönüyor.

Fiesta'ya dönecek olursak. Geçtiğimiz hafta tanıtılan yeni Fiesta üzerine geliştirilen araç M Sport tarafından geliştirildi. Takım aracın testlerine gelecek hafta başlayacak ve sezonda Fiesta'yı kullanma görevi yine Mads Ostberg ve Eric Camilli'de olacak. Geçtiğimiz sezon sonu VW'nin WRC'den çekilmesiyle koltuksuz kalan Ogier'de geçen hafta Fiesta'nın direksiyonuna geçti, yani şampiyon Fransız pilot da potansiyel Fiesta sürücülerinden biri olabilir.

380 bg güç ve 450 Nm tork üreten 1.6 litrelik Ecoboost turbo motorsa 36 mm'lik kısıtlayıcıya yer verilmiş. Otomobilin yüzde 95'inin sıfırdan üretildiği söyleniyor...

Bakalım umarım Fiesta bu yıl yeni kurallarla daha rekabetçi olabilir...

Ben tasarımını çok abartılı buldum ve uzun zamandan beri çok da beğenmediğim ilk WRC otomobili oldu...
Yeni sezonda en cok is yapacak WRC otomobillerinden biri...
Peşin söylemek lazım, o difüzör asfalt parkur dışında kullanılırsa ağzına s.çılır. Peugeot 208 R5'e selamlar, yanına pisikopatça gülen bir arkadaş geldi.
Dodiklerin gözüme çirkin göründüğü araç. Normalde wrc bodykit için böbreğimi satarım ama sanırım daha yeni fiestaya alışmadan karşımıza çıktığı için garip geldi. Zaten abartı bir şişirmeye sahip olan wrc bodykitte dodiklere bu tarz dalgalı girintiler çıkıntılar ızgaralar yapılması hoş durmamış. Markaya dönecek olursak Ford bir süredir gücünü wrc'de hakkıyla gösteremiyor. Büyük bir rekabet içinde yer almaları beni mutlu eder.
Daha 3 gün önceki post'da Ogier'in potansiyel bir Fiesta sürücüsü olabileceğini söylemiştik ki M Sport'tan resmi açıklama geldi. 2017'de Sebastien Ogier Fiesta WRC ile sezonu kovalayacak!
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri