Matruşka araçlar listesine yukardan girmiş, BMW'nin lüks sedanı.

Tasarımına böyle laf attığıma bakmayın aslında baya beğendim ben arabayı ancak firmaların bu tarz kopya tasarımlarla piyasaya araç çıkarmasına sitemim. Neyse buraları geçip Yeni 5 serisi hakkındaki bilgileri verelim.

Efendim Yeni 5 Serisi selefine göre 100 kilo daha hafiflemiş olarak karşımıza çıkıyor, bunda aracın şasi ve diğer yüzey parçalarında kullanılan malzemelerin etkisi büyük. Bu hafifleme ve aracın konumlandırıldığı yeni şasi ile birlikte yol tutuşunun selefine göre daha iyi olduğunu iddia ediyor BMW. Tabi bu iddiasını da sunduğu şu 2 donanım ile destekliyor. Adaptif Drive ve Integral Active Steering sistemleri. Bu sistemler maalesef ki opsiyon olarak sunuluyor. Adaptif drive ile bildiğimiz elektrikli süspansiyon sistemi geliyor, Integral Active Steering ise arka tekerlerinde yol tutuşa katkı sağlaması ve manevra kabiliyetini artırması için dönebiliyor olmasını sağlıyor.

Yeni 5 Serisinin diğer bir dikkat çeken detayı ise aerodinamik açıdan başarılı olması. Yenilenen tasarım ile büyüyen öndeki BMW böbrek tasarımlı havalandırma kanalları, aerodinamiğe katkı sağlaması için otomatik olarak açılıp kapanabilir özelliğe sahip geliyor. Ayrıca araç BMW tarafından, aerodinamik olarak sınıfının en iyi değerine sahip olduğu söyleniyor. (0.21cd diye okudum bi yerde ama emin değilim.)

Bunun dışında bir diğer yenilikse yarı-otonom sürüşe imkan sağlaması olarak karşımıza çıkıyor. Yine sunulan şerit takip, trafik asistanlarıyla birlikte yeni 5 serisi 210 km/s hıza kadar sizin trafikte şeritte kalmanıza ve dur-kalk şekilde ilerleyebilmenize olanak sağlıyor.

Bir de yeni olarak iDrive 6.0 multimedya sistemi var. Bununla kısacası hayatınız kolaylaşıyor (ülkemizde tüm özelliklerin aktif olarak kullanılabileceğinden şüpheliyim.) örneğin size yakın olan otoparkların bilgisini veriyor, size park yeri arıyor, canlı trafik durumunu gösteriyor, hava durumu hakkında bilgi veriyor, Wi-Fi hotspot sunuyor falan baya bi donanım var anlayacağınız. Aracın içindeki ekran ve gesture kontrol denilen parmak işaretleriyle kontrol sistemi komple 7 serisinden alınmış.

Son olarak motor seçeneklerinden de bahsedersek, Yeni 5 serisi; yeni motorlar ile karşımıza gelmiş. 520D ED olarak aynı verilerle sunuluyor. 530D 265hp ve 600nm tork ile 5.7 saniye de 100km'ye ulaşırken karma yakıt tüketimi 4.5 l/100 km.
benzinlilerde
530i 2.0 lt turbo-benzin 4 silindir 252 bg güç ve 350 Nm tork verisi sunuyor. Ortalama karma tüketim 5.4 l/100km verilmiş. 0-100km hızlanması ise 5.8 saniye.
5.40i eski 5.35i'nin yerine geçmiş, 3.0 litrelik turbo benzinli sıralı 6 silindirli motor 340 bg güç ve 450 Nm tork üretiyor. Ortalama tüketim 6.5 l/100 km olarak verilmiş. 0-100 hızlanması ise Xdrive ile 4.7 sn, normal model de 4.9 saniye.

Şimdilik sunulacak motorlar bunlarmış ancak ilerde 540e Hybrit teknolojili motor falan da sunulacakmış.

Aracın çıkış tarihi ise Amerika için kesin Şubat 2017, Avrupa için de yine aynı tarihler beklenirken ülkemiz içinse Nisan-Mayıs ayları olacağını düşünüyoruz. Kısa kısa detaylar bunlar, gördüğünüz yanlışlar varsa mesaj yoluyla atarsanız düzenlemeyi yaparım.
tümünü gör