1 ocak 2016 tarihinden itibaren sadece yeni ehliyet alanların değil, eski ehliyet sahiplerinin de ehliyetlerini değiştirmelerini zorunlu kılan düzenlemedir.

bu işlem için önce bankaya 15 tl yatırıyor ve bu ödeme karşılığında bir dekont alıyorsunuz. dekont ile birlikte, biometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi de vermeniz gerekiyor.

24 milyon ehliyetin bu şekilde değiştirilmesi bekleniyormuş. diyecek bir şey bulamadım, herkes yolunu bulmuş bir şekilde.
açıkçası benim desteklediğim bir düzenlemedir.

çünkü bu sürücü belgeleri avrupa birliği standartlarına uygun olacak ve yurt dışında da geçerli olacak. bu da demek oluyor ki; yunanistan'a, bulgaristan'a falan giderken turing ile uğraşmak durumunda kalmayacağız.
24 milyon ehliyetin değişmesiyle 360 milyon tl para kazanılacak olan zorunluluktur. bu parayı kimin kazanacağını ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

yeni ehliyetler; otobüs, minibüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl geçerli olacakmış. otomobil, motosiklet, traktör ve iş makinesi sınıfları için ise bu süre 10 yıl ile sınırlandırılmış.
ilk çıktığında 100 lira civarlarında iken gelen tepkiler sonucu 15 liraya düşürülen haraç. sadece maliyet alınacakmış.
2016 sonuna kadar değişim işlemini gerçekleştirmeyen vatandaşların mevcut ehliyetlerinin iptal olacağı ve bütün ehliyet alma sürecinin yeni kanunlarla uygulanacağıda açıklanmıştır ayrıca.
beş yıl içinde geçiş sürecinin tamamlanması beklenen uygulama.

gerçi bu aralar gündemden düştü. şimdilik zamlarla idare ediyorlar, bence yeniden ana haberlerde hortlaması an meselesidir.
yeni ehliyetlerle birlikte çipli kimliklere kavuşacağımız söylenen değişim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri