evet gelelim lansman detaylarına.

Lansmana başlamadan önce Türkiye’de ilk kez Hololens Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) gözlüğü deneyimini yaşayan şanslı kişiler olduk. Nedir Hololens artırılmış gerçeklik?

Volvo otomobillerinin kazadan kaçınma, güvenlik sistemleri, akıllı ve sürdürülebilir çözümleri ya da yeni bağlantı hizmetleri gibi farklı yeteneklerini somut bir şekilde Hololens gözlük ile deneyimleme şansı sunan sanal bir test sürüşü platformu.

Hololens Gözlükle de deneyimlerimizi yaşadıktan hemen sonra esas konuya geldik. Lansman Halit Ergenç'in özel sunumu ile başladı. Volvo'nun 2020 hedefini konu alan kısa bir video izledik. Sonrasında Volvo Car Turkey Ürün Müdürü Kubilay Polat yeni S90 hakkında bazı bilgiler paylaştı bizimle.

Otomobile gelecek olursak, #28029 entrimde de bahsettiğim gibi aracın güvenlik donanımlarından daha çok tasarımı ilk akla gelen konu olacak gibi. Bu tasarım 2015 yılında En İyi Üretim Otomobili Tasarımı (Production Car Design) ödülüne layık görülmüş.

Aracın ön ızgarası Volvo P1800 modeline ithafen yapılmış. Sıra "Thor'un çekici" ön farlara geldiğinde ise gerçekten sayfalarca, düzinelerce şeyler yazabilirim. Fotoğraflarda gördükleriniz hiçbir şey değil. Aracı mutlaka canlı olarak görmeniz gerek. O kadar karizmatik ve şık ki bu farlar, aracı eğer satın alırsanız sürücü koltuğundan daha çok aracın dışında vakit geçirebilirsiniz. Yavaş yavaş artık her markanın ön yüzünü belirli bir imza niteliğine sokma furyasından Volvo da nasibini almış gibi ama bence en karizmatik şekli ile imzasını da belirlemiş gibi. Thor, İsveç mitolojisinde en büyük kahramanlardan birisi. (İskandinav mitolojisi olarak da geçer) alametifarikası ise elinden hiç düşürmediği çekici tabii ki.

Yan taraftan baktığınızda ise ilginçtir ki araba yine size bir çekici andırıyor. O kadar sağlam o kadar karizmatik o kadar güzel duruyor ki, aklıma ilk olarak Romeo'nun Juliet'e söylediği hayranlık dizeleri geliyor. Sanki aracın tasarımında insanlar değil de, mitolojideki yarı tanrılar çalışmış gibi. "Tanrılar lüks sedan istiyor" diye haykırmışlar.

İçerideki tableti bilmeyeniniz zaten artık yok. Kalibrasyonu ve işlevselliği had safhada. Kokpit hakkında yazının başında verdiğim entrimde de bolca bahsettim. Hemen güvenlik detaylarına gelmek istiyorum ben.

Bahsi geçen güvenlik detayları Volvo'nun 2020 hedefi için her biri ayrı ayrı mihenk taşı olacak sistemler. Bunların çoğu yarı-otonom sürüş yolunda da atılmış büyük adımlar.

City Safety - (Şehirde Güvenlik Sistemi), otomobilin her gün kullandığınız yollarda önünüze çıkabilecek tehlikeleri önceden algılayıp gerekli önlemleri size bildirmek, gerekirse fren yapmak, hatta eğer siz ve etrafınızdakiler için bir tehlikeye yol açmayacaksa yön değiştirmek gibi önlemler alıyor. Beklenmedik şekilde yola atlayan büyük bir hayvan, acemi bir bisikletli ya da dalgın bir şekilde telefonuna bakan bir yaya. S90 bunların hepsini ayırt edebiliyor ve ona göre tepki veriyor.

Pilot Assist - Pilot assist tam olarak sıkışık trafikte isteyeceğiniz yardımcı pilot gibi bir göreve sahip. Devreye soktuğunuz zaman adaptive cruise control sayesinde önünüzdeki aracı takip ediyor ve size sadece direksiyonu tutmak kalıyor. Bunu sadece sıkışık trafik olarak düşünüyorsunuz ama S90 tüm bunları 130 km/h hıza kadar yapabilme yeteneklerine sahip. Aynı zamanda şerit çizgileri içerisinde kalmayı referans olarak belirlediği için bu özelliği önünüzdeki otomobil ile değil, şerit çizgilerini referans alarak gerçekleştiriyor.

Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor.

Adaptif Hız Sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist, IntelliSafe Assist adı altında yer alıyor.

ŞİMDİ BURAYA ÇOK DİKKAT EDİN; Çünkü bu işin en dikkat çeken tarafı ise bu özelliklerin opsiyonel olarak değil tamamen standart olarak sunuluyor olması. Bu markanın aslında kullanıcılarına da kendi prestijine de verdiği önemin en büyük kanıtı.

daha önce XC90'dan tanıdığımız Bowers & Wilkins ses sistemi ise yine aynı şekilde opsiyonel olarak sunuluyor. Ses sisteminin kalitesini ise lansmanda özel kurulmuş bir oda sayesinde keyifle deneyimledik. Genelde yüksek sesten rahatsız olan ben hiçbir rahatsızlık yaşamadım.

Motora geldiğimizde ise; D5 adı verilen 2 lt, 4 silindirli 235 hp motor seçeneğine sahip. Bu motor gücünü AWD sistem ile yola aktarıyor.

Bu turbo motorda ilk kez kullanılan bir detay ise Power Pulse. Nedir bu Power Pulse?

Volvo'nun ilk kez yeni S90 modelinde kullandığı, turbo lag'ın önüne geçmek için motora entegre edilmiş kompresör sisteminin ismi.
Hem turbonun ilk hızını vererek çok daha iyi kalkış yapmasını ve hızlanmasını sağlıyor, hem de alt devirlerde yaşanan turbo gecikmelerinin önüne geçmeye çalışıyor. Aracın heybetli yapısını ve ağırlığını da göz önünde bulundurursak motora entegre edilen bu sistem gerekli ve kullanımı bir o kadar da keyifli gibi görünüyor. Tabii ki bunları kesin olarak söylemek için otomobilin yol sürüşünü yapmamız gerekiyor.

SONUÇ olarak; Mercedes ve BMW gibi rakipleri karşısında tasarımı ve güvenlik donanımları ile en çok dikkati üzerine çeken Volvo farklı bir şeyler yapmış ve bunları yaparken her zaman geleneklere ve güvenlik önlemlerine sadık kalmış gibi görünüyor. Sokaklarda her zaman aynı tipleri görmektense böyle güzel ve karizmatik abileri görmek daha güzel olacaktır. Fiyatı ise 291.000 TL’den başlayan S90 rakipleri karşısında bence tercih edilebilecek seviyede ve güzellikte bir otomobil.

Esen kalın;
görseller geliyor.

görsel 1
görsel 2
görsel 3
görsel 4
görsel 5
görsel 6
görsel 7
görsel 8
görsel 9
görsel 10
tümünü gör
ilgili galeri