Dün basın lansmanı dahilinde kısa süre de olsa inceleme fırsatı bulduğum otomobil. Öncelikle lansman harika bir organizasyondu, yapımında ve yayınında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz. Statik lansman diye gerekli gereksiz herkesi yığ oraya kimse ne arabayı inceleyebilsin ne başka bir şey yapabilsin hatta çoluk çocuk falan doluşsun gibi bir durum asla yoktu. Harbiden lansmanın nasıl yapılacağı gösterdiler. Her neyse lansmanı öv öv bitiremem açıkçası o yüzden keseyim azcık araçtan bahsedeyim. Çok daha detaylı bahsedeceğim yakında bunlar ilk izlenimler.

Öncelikle arkadaşlar araba fotoğraflarda görmüş olduğunuz karizmanın tam 10 katına sahip gerçekte. Hiç abartmıyorum o kadar yakışıklı ve karizmatik bir araba ki, salonunuzda isveç mitolojisinden bir eser olarak saklayıp sadece seyredebilirsiniz.

Thor'un çekici farları gördükçe "bu arabayı alırım binmem karşısında dururum ki şu farları göreyim" diye düşünüyorsunuz.

Kaput uzun sayılabilecek seviyede. Volvo'nun güvenlik anlamında önem verdiği bir mevzu ise bu ön aks ile konsol arasındaki -gerekli ve yeterli- mesafe.

Camlar spor görünüm için kısa tutulmasına karşın, buna kurban gitmemiş. Yani içeride sanırım açık renkli döşemelerin de etkisiyle gayet ferah bir ortam var. Dışarıdan ise profilden de gerçekten bangır bangır isveç çeliği olduğunu bağıran bir silüete bürünmüş.

Kokpite geçtiğimizde, kısa süreli incelememde kalitesiz hissettirecek hiçbir şeye denk gelmedim. Ekranın dokunmatiği mükemmel denecek kadar iyi. En az elinizdeki iphonelar kadar iyi. Konsoldaki malzeme kalitesi durumunu falan aştıklarını gördüm. Konuşamıyorsunuz bile çünkü o malzemenin kalitesini. Gözüme çarpan bir detay ise torpido gözü gözden ziyade torpido kapağının ovalliğine bırakılarak yaratılmış. Yani torpidoda bir hacim yok eliniz içine gitmiyor. Onun yerine açtığınız torpido kapağını kullanmanız gerekiyor.

Sürüş pozisyonunu çok beğendim. Pedallara doğru giden bölüm daha da alçaltılarak sürüş pozisyonunda sportiflik sağlanmış. Koltuklar baya rahat. Kapı döşemeleri falan çok kaliteli.

Ben 1.85'im. İdeal sürüş pozisyonumda iken arkada da çok rahattım. Baş mesafesine kalan bir yer görünmese de dışardan içeride bir sorun yaşamadım. 1.95'ler ve üzeri baş mesafesinde sorun yaşayacaktır arka tarafta.

İşin en güzel ve en garip yanı aslında anlattığımız çoğu özelliğin standart olarak geliyor olması. Yani öndeki ledler, anlatılan tüm güvenlik detayları, city safe'ler falanlar filanlar standart sunuluyor. Bu ne demek? Yani aslında diğer markalar sağolsun boş boş diye aldığınız boş bir volvo diğer markaların dolularıyla nereden baksanız aynı donanıma sahip olarak standart geliyor.

(Bu segmentte yok zaten olamaz da örneğin çoğu premium marka bir dönem boş araba kilitlicez diye halojen farlı araba sattı. Ulan bu benim değil senin itibarındı canım marka. Bak şimdi bu arabanın boşunu sokakta göremeyeceksin. Örneğin bir markanın hala halojen farla dolaştığını göremeyeceksin. Bu prestij için atılmış en büyük adımlardan birisidir bence çoğu önemli detayı standart olarak sunmak.)

Neyse şimdilik acele ile bir ilk izlenim aktardım. Görselleri, teknik detayları, fiyatları, geliştirilen ve kullanılan teknolojileri de teker teker anlatacağım. Yazıya son verirken söylüyorum ki "ulan ne yakışıklı araba yapmışlar be" helal olsun.
tümünü gör
ilgili galeri