Volvo’nun 5 Serisi, E Sınıfı ve Audi A6 gibi modellere rakip olarak ürettiği otomobil uzun yıllardır üretimde kalan S80’in de yerini alıyor. S80’e göre daha iri bir otomobil olan S90 aynı zamanda sınıfının da en büyük aracı olarak dikkat çekiyor.

Tasarım olarak, ilk defa XC90’da gördüğümüz felsefeyi benimsediği gözlerden kaçmıyor. Aynı platformu kullanan (SPA- Scalable Platform Architecture) otomobilde özellikle önde kullanılan Thor’un çekici şeklindeki farlar ve ızgara neredeyse SUV modelin aynısı. Ama arka taraf için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Arka far tasarımı gerçekten bir hayli ilginç.

S90’ın motor seçenekleri de XC90 ile aynı. Dizel seçenekler arasında 2.0 lt, çift turbolu, 224 bg güç üreten D4 yer alırken motor gamının en üzerinde T8 adı verilen, hem turbo hem supercharger beslemeli, elektrik motorlu hibrid ünite yer alıyor. Bu makine 320 bg gücün yanında sadece 44 g/km’lik CO2 emisyonuyla da ne kadar çevreci olduğunu gösteriyor. İlerleyen dönemlerde S90’ın bir de Polestar versiyonunun olacağı kulağımıza gelenler arasında.
tümünü gör
ilgili galeri