türkiye otomobil sporları federasyonu tarafından düzenlenen yarış serisidir.

türkiye'deki lisanslı pilotların katılabildiği şampiyona sonunda pilotlar aldıkları puanlar doğrultusunda sıralanır.

bu yılın takvimi şöyle:
26-27 mart
23-24 nisan
28-29 mayıs
18-19 haziran
6-7 ağustos
20-21 ağustos
1-2 ekim
best time ajans'ın şöyle güzel bir albüme imza atmasına vesile olmuş yarış
albüm
(bkz: hill climbing)
3.ayağı, 25 sporcu katılımı ile eskişehir otomobil sporları kulübü tarafından 28-29 mayıs'ta düzce kaynaşlı’da düzenlenen seridir. sonuçları ise aşağıdaki gibidir:

kategori 1
1. burak sohtorik - fiat palio
2. burak başlık

kategori 2
1. hakan ertarman - renault clio ragnotti
2. nuray ışık - opel corsa s1600
3. mustafa göçer - fiat punto kit car

kategori 3
1. ismet toktaş - honda civic type-r ep3

kategori 4
1. ümit ülkü - porsche 997 gt3
2. murat doğral - porsche 997 gt3
3. selim bacıoğlu - peugeot 207 r3t
4. ayağı, ankar otomobil sporları kulübü (anok) tarafından bu pazar günü düzenlenecek olan seridir.
takvimi şöyle olan yarışma

26-27 Mart ... İzmir ... EOSK
23-24 Nisan ... Bursa ... BOSSEK
28-29 Mayıs ... Düzce ... ESOK
18-19 Haziran ... İstanbul ... İSOK
06-07 Ağustos ... Kocaeli ... KOSDER
20-21 Ağustos ... Antalya ... AMK
01-02 Ekim ... Ankara ... ANOK

--- spoiler ---
2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 5.yarışı 20-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Kemer Kesme Boğazı mevkiinde gerçekleştirilecek.

Antalya Motor Sporları Kulübü tarafından Kemer Belediyesi ana sponsorluğunda yapılacak organizasyon 20 Ağustos Cumartesi günü saat 21:00'de Kemer Belediyesi önündeki seremoni start ile başlayacak. 21 Ağustos Pazar günü Kesme Boğazı mevkiindeki parkurda, saat 09:00'dan itibaren 2 antrenman ve 3 yarış çıkışı ile sürecek mücadele Gedelma yaylasında sona erecek.

4 ayrı kategoride araçların mücadele edeceği yarışta, çok yakın olan şampiyona puanlarının değişebileceği Kemer Tırmanma Yarışı'nda ekipler büyük mücadele verirken izleyicilere de keyifli anlar yaşatacaklar.
--- spoiler ---

kaynak: tosfed

--- spoiler ---
2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası'nın beşinci ayağı olan Kemer Tırmanma Yarışı, 20-21 Ağustos tarihlerinde Antalya Motorsporları Kulübü (AMK) tarafından düzenlendi.

20 Ağustos Cumartesi akşamı Kemer Belediyesi önünden verilen seramonik start ile başlayan organizasyonda Kemer meydanında trafiğe kapatılan bölümde sporcular sporseverlere güzel görüntüler izlettiler. 21 Ağustos Pazar günü antrenman çıkışlarının arından Bursa, İstanbul Antalya, İzmir ve Ankara illerinden yarışa katılan 11 sporcu, Kesme Boğazı mevkiinden başlayan ve Gedelme Yaylası'nda sona eren 6.4 kilometrelik parkuru 3 kez geçtiler.

Geçen yılın Türkiye Tırmanma Kategori 1 Şampiyonu Bursalı sporcu Burak Başlık Citroen Saxo VTS ile Kategori 1'de birinciliğe uzanan isim olurken, ikincilik Fiat Palio ile tecrübeli sporcu Burak Sohtorik’in oldu...

Kategori 2'de Bursa’dan Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman günün en hızlısı olurken, aynı zamanda ilk çıkışta kaydettiği 04:27.10’luk zamanı ile “En Hızlı Çıkış” ödülünün de sahibi oldu. Ertarman’ı Opel Corsa S1600 ile Nuray Işık ikinci ve Fiat Palio S1600 ile de İsa Karol üçüncü olarak takip ettiler.

Kategori 3'te yarışan 2 sporcudan Honda Civic Type-R EP3 ile Bursa’dan İsmet Toktaş üçüncü çıkışta, geçen yılın şampiyonu Ankaralı Refik Bozkurt da Renault Sport Clio ile ilk çıkışta mekanik arızalar nedeniyle yarışı tamamlayamayan isimler oldular.

Kategori 4’de ise geçen yılın Türkiye Tırmanma Şampiyonu Ülkü Motorspor pilotu Ümit Ülkü, Porsche 997 GT3 ile bir kez daha kategorisini kazanmayı başardı. Renault Clio R3 ile İzmir’den Ayhan Germirli’nin ikinci sırada podyuma çıktığı kategori 3’teki bir diğer sporcu Antaltalı Kenan Kar son çıkışta mekanik arıza nedeniyle finiş göremedi.

2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 08-09 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan İSOK Tırmanma Yarışı ile devam edecek.
--- spoiler ---
Tırmanma Şampiyonası İstanbul’a Taşınıyor

--- spoiler ---
2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası, 9 Ekim Pazar günü İstanbul Şile’de yer alan Ovacık Köyü parkurunda düzenlenecek olan Mapfre Genel Sigorta Tırmanma Yarışı ile devam ediyor…

2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 6.yarışı, 9 Ekim Pazar günü İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ovacık Köyü parkurunda düzenleniyor.

Mapfre Genel Sigorta ana sponsorluğunda gerçekleştirilecekj olan Mapfre Genel Sigorta Tırmanma Yarışı, 4,240 Km uzunluğundaki asfalt zeminkli parkurda 3 çıkış; üzerinden koşulacak. 10:00-12:30 saatleri arasındaki antrenman çıkışları ile başlayacak olan organizasyonda 4 ayrı kategorideki mücadele saat 13:30’de başlayacak.

Bu yarış öncesinde Kategori 1’de Citroen Saxo VTS ile Burak Başlık, Kategori 2’de Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman, Kategori 3’te Honda Civic Type-R ile İsmet Toktaş ve Kategori 4’te de Porsche 997 GT3 ile Ümit Ülkü lider durumda yer alıyor.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 6.yarışı, 9 Ekim Pazar günü İstanbul Otomobil Sporları Kulübü tarafından Ovacık Köyü parkurunda gerçekleştirildi. Mapfre Genel Sigorta ana sponsorluğunda düzenlenen Mapfre Genel Sigorta Tırmanma Yarışı’nda, Bursa, İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara illerinden 15 sporcu, antrenman çıkışlarının arından 4,240 Km uzunluğundaki asfalt zeminli parkuru 3 kez geçerek kozlarını paylaştılar.

Geçen yılın Türkiye Tırmanma Kategori 1 Şampiyonu Bursalı sporcu Burak Başlık Citroen Saxo VTS ile Kategori 1'de birinciliğe uzanan isim olurken, ikinci Fiat Palio ile tecrübeli sporcu Burak Sohtorik oldu...

Kategori 2'de Bursa’dan Renault Clio Ragnotti ile Hakan Ertarman günün en hızlısı olurken, Ertarman’ı Opel Corsa S1600 ile Bursa’dan Nuray Işık ikinci ve Renault Sport Clio III ile Antalya’dan Okan Tanrıverdi üçüncü olarak takip ettiler.

Kategori 3'te Honda Civic Type-R EP3 ile yarışan Bursa’dan İsmet Toktaş birincilik serisine bir yenisini daha ekleyerek İstanbul’dan zaferle ayrılmayı başardı. Benzer otomobillerle yarışan Cem Yudulmaz’ın ikinci Göktan Bayraktar üçüncü olarak podyumu tamamlayan isimler oldular.

Kategori 4’de ise Ülkü Motorspor pilotu Ümit Ülkü, Porsche 997 GT3 ile kategorisini kazanmayı başarırken, aynı zamanda üçüncü çıkışta kaydettiği 01:44.48’lik zamanı ile “En Hızlı Çıkış” ödülünün de sahibi oldu. Aynı takımdan Mitsubishi Lancer EVO IX ile Ankaralı Kadir Murat Altuntaş’ın ikinci olduğu bir diğer sporcu İstanbul’dan Selim Bacıoğlu mekanik arıza nedeniyle yarışı tamamlayamadı.

2016 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 05-06 Kasım tarihlerinde Kocaeli’de düzenlenecek olan Kartepe Tırmanma Yarışı ile sona erecek...
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri