türkiye otomobil sporları federasyonu tarafından düzenlenen yarıştır.

türkiye'deki lisanslı karting pilotlarının katılabildiği şampiyona sonunda pilotlar aldıkları puanlar doğrultusunda sıralanır.
bu yılın takvimi şöyle:
19-20 mart - izmit körfez pisti - ko-kart
30-01 mayıs - akyazı pisti - ikok
28-29 mayıs - uşak - ikk
30-31 temmuz - izmit körfez pisti - ko-kart
20-21 ağustos - uşak - ikk
01-02 ekim - izmit körfez pisti - ikok
15-16 ekim - izmit körfez pisti - ko-kart
19-20 mart'ta izmit körfez pisti'nde koşulan sezonun ilk yarışının sonuçları aşağıdaki gibidir:

mini kategori
1. ömer asaf kolot
2. zekai özen
3. kerim sulyak
4. batı ege yıldırım
5. arda kaptanoğlu

formula junior
1. mehmet mert dalkıran
2. izel karasu
3. efe han kaptanoğlu

formula senior
1. berkay besler
2. gün taşdelen
3. mehmet mert dalkıran
4. zeynep şen
5. emir tahincioğlu
6. güney altuner

formula master
1. süleyman sırrı kolot
2. mehmet yaman
3. mehmet çınar
4. coni kurteşoğlu
5. ibrahim erkan
6. armanç ekinci
7. ara mirasoğlu
sezonun ikinci ayağı istanbul karting ve otomobil kulübü (ikok) tarafından geçtiğimiz haftasonu akyazı kenan sofuoğlu yarış pisti’nde düzenlendi.

rahatsızlıklarından ötürü 3 sporcunun katılamadığı yarışlarda toplam 17 kişi start aldı.
sonuçlarsa şu şekilde:

formula senior
1- berkay besler
2- mert dalkıran
3- gün taşdelen
4- zeynep şen
5- emir kalafatoğlu

formula master
1- mehmet çınar
2- burak kocamangil
3- mehmet yaman
4- süleyman kolot
5- ibrahim erkan
6- volkan düzgün
sezonun üçüncü ayağı 28 mayıs günü izmit körfez karting pisti’nde düzenlenmiştir.
bursa otomobil sporları kulübü (bossek) tarafından düzenlenen yarışların sonucu aşağıdaki gibi oluştu:

formula mini
1. kerim sulyak
2. zekai özen
3. ömer asaf kolot

formula junior
1. mert dalkıran
2. izel karasu

formula senior
1. berkay besler
2. mert dalkıran
3. gün taşdelen

formula master
1. süleyman sırrı kolot
2. mehmet çınar
3. ibrahim erkan
4. ayağı 30-31 temmuz tarihlerinde izmir karting kulübü (ikk) tarafından uşak pisti’nde organize edilecek olandır.
4. ayağı 31 temmuz pazar günü izmir karting kulübü tarafından uşak belediyesi supermoto pisti’nde düzenlenen seridir. 3 ayrı kategoride 17 sporcu her kategoride 3 yarış üzerinden değerlendirildi. sonuçlarsa şöyle:

formula mini
1. zekai özen
2. kerim sulyak
3. ömer asaf kolot

formula senior
1. berkay besler
2. gün taşdelen
3. mert dalkıran

formula master
1. mehmet çınar
2. süleyman sırrı kolot
3. ibrahim erkan

--- spoiler ---
2016 Türkiye Karting Şampiyonası'nın sezonunun 5. yarışı, 21 Ağustos Pazar günü, İzmir Karting Kulübü tarafından Uşak'ta düzenleniyor.

Mini (7-12 yaş), Formula Junior (13-16 yaş), Formula Senior (15 yaş üzeri) ve Formula Master (32 yaş ve üzeri) kategorilerinde sporcuların katılacağı organizasyon, 1200 metre uzunluğundaki Uşak Belediyesi Supermoto Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Sabah 09:00’da idari ve teknik kontrol ile başlayacak olan organizasyonda; Mini 11 tur, Formula Junior 14 tur ve Formula Senior ile Formula Master ise 17 turluk 3 yarış üzerinden koşulacak ve 16:30'daki ödül töreni ile son bulacak.
--- spoiler ---

kaynak: tosfed

--- spoiler ---
2016 Türkiye Karting Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışları, 21 Ağustos Pazar günü İzmir Karting Kulübü (İKK) tarafından Uşak Belediyesi Pisti'nde düzenlendi.

3 ayrı kategoride koşulan yarışlarda Mini kategoride 6, Formula Senior kategorisinde 4 ve Formula Master kategorisinde de 3 olmak üzere toplam 13 sporcu mücadele etti. Her kategorinin 3 yarış üzerinden değerlendirildiği gün sonunda kategorilerinde dereceye giren sporcular yarış pistindeki törenle ödüllerine kavuştu.

Formula Mini kategoride genç milli sporculardan Ömer Asaf Kolot 3 yarışın ikisini kazanarak birinciliği elde erken, onu ikinci sırada Kerim Sulyak ve üçüncü sırada da Zekai Özen takip etti.

Formula Senior’da milli sporcumuz Berkay Besler zafer serisine Uşak’ta da devam ederek bir kez daha birinciliğe ulaşırken, ikincilik ülkemizi FIA Karting Academy’de temsil eden bri diğer milli sporcumuz Mert Dalkıran’nın oldu. Bu kategorinin üçüncü sırasında ise bir diğer genç sporcu Gün Taşdelen yer aldı.

32 yaş üzeri sporculara açık Formula Master kategorisinde ise Mehmet Çınar 3 yarışın ikisini ilk sırada tamamlayarak birinciliğin sahibi oldu. Bu kategoride ikinciliği Süleyman Sırrı Kolot kazanırken, üçüncülük İbrahim Erkan’ın oldu.

2016 Türkiye Karting Şampiyonası, 02 Ekim ve 15 Ekim tarihlerinde Körfez Pisti’nde düzenlenecek yarışlar ile son bulacak.
--- spoiler ---
Karting Mücadelesi Körfeze Taşınıyor


--- spoiler ---
2016 Türkiye Karting Şampiyonası’nın altıncı yarışı, İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından 24 Eylül Cumartesi günü İzmit Körfez Yarış Pisti’nde düzenleniyor...

2016 Türkiye Karting Şampiyonası, 24 Eylül Cumartesi günü İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü (İKOK) tarafından Körfez Karting Pisti'nde düzenlenecek 6.ayak yarışları ile devam ediyor...

7-12 yaş arası sporcuların katılımına açık Formula Mini, 13-16 yaş arası Formula Junior, 15 yaş üzeri Formula Senior ve 32 yaş üzeri Formula Master olmak üzere 4 ayrı kategoride koşulacak olan yarışlar, 09:00'da serbest antrenmanlar ile başlayacak, 10:45'ten itibaren koşulacak yarışların ardından 15:20'deki ödül töreni ile son bulacak.

Formula Mini 14 tur, Formula Junior 17 tur ve Formula Senior ile Formula Master 21 tur üzerinden koşulacak yarışların büyük çekişmeye sahne olması bekleniyor.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
2016 Türkiye Karting Şampiyonası 6.ayak yarışı, 24 Eylül 2016 tarihinde İKOK -İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından Körfez Yarış Pisti’nde organize edildi.

Mini 8, Formula Junior 2, Formula Senior 4 ve Formula Master 3 olmak üzere toplam 17 sporcunun mücadele ettiği günün en heyecanlı yarışları mini kategoride gerçekleşti. Ömer Asaf Kolot, Zekai Özen ve Kerim Sulyak arasında 3 yarışta da son tura kadar tampon tampona birincilik mücadelesi yaşandı ve liderlik sürekli el değiştirdi . 3 yarış sonunda kazanılan puanlara göre Ömer Asaf Kolot birinci, Kerim Sulyak ikinci ve Zekai Özen de üçüncü olarak podyuma çıktılar.

Formula Junior kategoride Mert Dalkıran birinci, İzel Karasu 2. Olarak tamamladı.

Formula Senior ve Formula Master kategorisi birlikte start aldı. Berkay Besler üç yarışı da ilk sırada tamamladı. Mert Dalkıran ile Gün Taşdelen arasında yaşanan mücadele sonrasında Mert ikinci, Gün ise üçüncü oldu. Üstün Üstünkaya da yarışı dördüncü olarak tamamladı.

Formula Master kategorisinde ise 3 yarış sonunda Mehmet Çınar birinciliğin sahibi olurken Süleyman Sırrı Kolot ikinci ve İbrahim Erkan da üçüncü olarak yarışı tamamladılar.

Türkiye Karting Şampiyonası 7. ayak yarışları, 6 Kasım tarihinde Körfez Yarış pistinde gerçekleştirilecek ve sezon tamamlanmış olacak.
--- spoiler ---

tosfed'den alıntı
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri