türkiye otomobil sporları federasyonu tarafından düzenlenen yarış serisidir.

türkiye'deki lisanslı drift pilotlarının katılabildiği şampiyonanın takvimi aşağıdaki gibi oluştu:

09-10 nisan - izmir park
28-29 mayıs - olimpiyat stadyum
25-26 haziran - izmit körfez pisti
22-23 ekim - istanbul park

ilk 3 ayağının ev sahipliğini drift kulübü üstlenecek. hatta ilk iki ayağını üstlendi bile.
ikinci yarışı, drift otomobil sporları kulübü tarafından istanbul atatürk olimpiyat stadı’nda düzenlenendir. 3.000 biletli seyircinin izlediği yarış izmir'deki parkurdan sonra daha zorlu geçti.

29 mayıs pazar günü koşulan yarışın sonucu şöyle oluştu:
1. oktay kabaktaş - teamart dream drift team
2. kemal özhaseki - jdm works d'team
3. timur pomak - mtg motorsport
4. furkan karan (bmw e36 turbo)

bu yarışın ardından genel klasman şöyle oluştu:
1. kemal özhaseki - 32 puan
2.kemal soylu - 30 puan
3. timur pomak - 28 puan
bu yıl "apex masters" sponsorluğunda düzenlenen yarış organizasyonu.

--- spoiler ---
2016 Türkiye Drift Şampiyonası 3.yarışı Apex Masters, Drift Otomobil Sporları Kulübü tarafından PWR Balata sponsorluğunda 28 Ağustos Pazar günü İzmit Körfez Yarış Pistinde düzenleniyor.

27 Ağustos Cumartesi günü antrenman yapacak olan drift pilotları, 28 Ağutos pazar günü saat 11:00'den itibaren sıralama turları ve sonrasında eşleşmelerle pisti dolduran otomobilseverlere adrenalin dolu saatler yaşatacaklar.

Bu sezon ulusal statüye kavuşan drfit branşında yarışan otomobiller görsel tasarımları kadar mekanik olarak da oldukça gelişmiş durumda. Drift yarışlarında motor modifikasyonunda bir sınır olmaması sayesinde, araçların ortalama güçleri 500 HP’yi geçti. Seride Amerikan V8’lerinin homurtuları, sıralı 6 silindirli turbo motorların seslerine karışıyor…

25 sporcunun kıyasıya mücadelesi öncesinde, şampiyonanın liderlik koltuğu JDM Works D’Team takımından Kemal Özhaseki’de. Seyircinin sevgilisi Alias Racing’den Kemal Soylu onu takip ederken üçüncü sırada bu sezonun patlama yapan ismi MTG Motorsport’dan Timur Pomak yer alıyor.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
Apex Masters Türkiye Drift Şampiyonası 3. Yarışı, Drift Otomobil Sporları Kulübü organizasyonu ile PWR Balata sponsorluğunda İzmit Körfez Yarış Pist’inde gerçekleşti.

Bol duman ve adrenalin dolu mücadeleler 1500 üzerinde biletli seyirci karşısında gerçekleşti. İzmir ve İstanbul yarışları sonrası pilotlar İzmit Körfez pistinde daha dar ve keskin virajlar ile çok yakın mücadeleler gerçekleştirdi. Yarışın ilk günü araç teknik kontrolleri yapıldıktan sonra seyircilere kapalı olarak sıralama turları yapıldı. Sıralamada yarışa Kıbrıs’dan katılan TeamART Motorsport pilotu İbrahim Yücebaş 90 puan ile birinci olurken Alias Racing Team’in pilotu Kemal Soylu 87 puan ile ikinci ve Jdm Works D’Team’den Kemal Özhaseki üçuncü oldu.

Pazar günü gerçekleşen yarışda, seyircilerin en çok dikkatini çeken pilot ise Apex Masters yarış serisinin ilk bayan ismi Kıbrıs’tan katılan Ülkü Erçoban oldu kullanmış olduğu araçta yaşadığı talihsizlikler olmasına rağmen en iyi 16’a girmeyi başardı. Büyük mücadeler ile finale giden ikinci yarışın birincisi olan Oktay Kabaktaş, yarı final de Timur Pomak ile karşılaştı ilk turlarında avantajlı olan Oktay Kabaktaş ikinci turda, lastikleri pist dışına çıkması sebebiyle Timur Pomak ismini finale yazdırdı. Final yarışında karşı karşıya gelen MTG Motorsport’dan Timur Pomak ve 2016 sezonunda ilk kez katılan TeamART Motorsport pilotu İbrahim Yücebaş ikili çıkışlarında beraberlik yüzünden iki defa tekrarlanan yarışın lideri İbrahim Yücebaş oldu ve podyumda birincilik kupasını kaldırdı.

Gün sonundaki çekiliş ile şanslı seyirciler sağ koltukta drift deneyimi yaşadı. Bu yarışın ardından Timur Pomak 45 Puan ile şampiyona liderliğini yükselirken, onu 42 puana sahip iki pilot Kemal Özhaseki ve Oktay Kabaktaş takip ediyor. Takımlar şampiyonasında ise 37 puanlı JDM Works D’Team lider, 29 puanla Team Art Dream Drift Team ikinci ve 24 puanla MTG Motorsport üçüncü sırada...
--- spoiler ---

--- spoiler ---
23 Ekim Pazar günü Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenecek Türkiye Drift Şampiyonası final yarışında Apexmasters pilotları, otomobilseverlere adrenalin dolu bir hafta sonu yaşatacaklar… 2016 Ukrayna Drift Şampiyonu Dmitriy Illyuk, 1200 beygir gücündeki otomobili ile ilk kez Türkiye’de piste çıkacak.

Bu yıl ulusal bir kimlik kazanan drift branşında sezon finali, 23 Ekim Pazar günü Drift Otomobil Sporları Kulübü tarafından PWR Balata sponsorluğunda İzmit Körfez Yarış Pisti’nde düzenleniyor.

22 Ekim Cumartesi günü antrenman yapacak olan drift pilotları, pazar günü saat 11:00’den itibaren sıralama turları ve sonrasında eşleşmelerle pisti dolduran otomobilseverlere adrenalin dolu saatler yaşatacaklar.

İzleyicilerin yarış otomobillerinin sağ koltuğunda drift deneyimi yaşama şansı da kazanacağı organizasyonda, 2016 Ukrayna Drift Şampiyonu Dmitriy Illyuk, 1200 beygir gücündeki otomobili ile ilk kez Türkiye’de piste çıkacak.

25 sporcunun kıyasıya mücadele edeceği sezon finali, şampiyon pilot ve takımı belirleyeceği için büyük önem taşıyor. Bu yarış öncesinde, 2016 Türkiye Drift Şampiyonası liderlik koltuğunda 45 puanla MTG Motorsport’dan Timur Pomak yer alıyor. JDM Works D’Team takımından Kemal Özhaseki ile TeamArt Dream Drift Team’den Oktay Kabaktaş da 42 puanla onu takip ediyor.
--- spoiler ---
Pazar günü kıyasıya bir çekişmeyle final yapacaktır. Şahsen orada olacağım. Orada olan sözlükçülerle görüşmek tanışmak isterim. Bu arada biletleri indirimli sitelerden kuponlarla 19 tl ye kadar alabilmektesiniz.

2016 Türkiye Drift Şampiyonası final yarışı ApexMasters, 23 Ekim pazar günü TOSFED Körfez Yarış Pisti'nde yapıldı. Drift Otomobil Sporları Kulübü tarafından PWR Balata sponsorluğunda düzenlenen organizasyon, 20 drift pilotu ve 2.000 biletli izleyici katılımıyla gerçekleştirildi.

Pilotlar, İzmir ve İstanbul yarışları sonrası Körfez pistinde daha dar ve keskin virajlar ile çok yakın mücadeleler izletti. Sezonun 4. ve son yarışında birinciliği 1200 beygir gücündeki otomobili ile 2016 Ukrayna Drift Şampiyonu Dmitriy Illyuk elde etti. İkinciliği MTG Motorsport’dan Timur Pomak elde ederken, gününü üçüncüsü ise TeamArt Dream Drift Team’den Oktay Kabaktaş oldu.

Bu sonuçla 2016 Türkiye Drift Şampiyonu, ülkemizi Avrupa yarışlarında da başarıyla temsil eden Timur Pomak oldu. Pomak aynı zamanda, bu sezon ulusal bir kimlik kazanarak Türkiye Şampiyonası statüsüne yükselen driftin ilk ‘resmi’ şampiyonu olmuş oldu.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri