evet sevgili arabalısözlük.com ailesi, bugün sizlere 4 ekim 2016 tarihinde satın aldığımız yaris 1.0 life otomobilimizden bahsetmek istiyorum. hem satın almak isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz, hem de ucuz ama kaliteli sıfır otomobil almak isteyen arkadaşların ufkunu açarız diye düşünüyorum.

--- dış tasarım ---
yaris 1.0 life aslında 99 senesinden beri üretiliyor diyebiliriz. çünkü ilk yaris çıktığında da 1000 cc motorla satılmıştı, günümüzde de 1000 cc motorla hala satışı devam ediyor. güncel kasa yaris 2011 yılında satışa sunuldu. euroncap testinden 5 yıldız, iihs small overlap testinden marginal notlarını almayı başardı. 2015 yılında makyajlandı ve ön tampon, ön ve arka farlar değişti. iç mekanda farklı tasarım plastik parçalara yer verildi. 1.0 yaris'in de makyajla donanımı arttı, mesela makyajsız kasa 1.0 yaris life'ların kapı kolları, arka plakalığı ve aynaları siyah plastikken makyajlı kasa 1.0 life'larda gövde rengidir. makyajsız kasada ön panjur siyah plastikken makyajlı kasada kromajlıdır. ayrıca gündüz farı da makyajlı kasayla birlikte yaris'teki yerini almıştır. bana göre makyajlı kasa makyajsız kasadan daha iyi, özellikle life pakette. çünkü donanımın artması arabanın kalitesini artırmış. siyah plastik detaylar dış tasarımda neredeyse hiç yok artık ve bu iyi olmuş. aracımızda 14 inç kapak jantlar var, tasarımı şık ama sonuçta kapak jant. life paket'te dış tasarımda fark edilecek eksiklikler alaşımlı 15 inç jantlar, sis farları, ön tampon alt kısımlardaki uzun kromaj parçalar (life paket'te piano black görünümlü) ledli gündüz farı ve arka park sensörüdür. ancak park sensörünü neredeyse her toyota galerisi hediye etmekte. eğer life yaris almaya kalkarsanız bayiiden mutlaka hediye olarak park sensörü isteyin.

---iç tasarım---
geldik iç tasarıma. en boş model olduğu için iç mekanda zayıf bir donanımla karşılaşıyoruz. mesela arka camlar bu paketimizde manuel. üst versiyonlarda arka camlar elektrikli. direksiyon simidimiz, vites topuzumuz poliüretan ayrıca el freni kolumuz sert plastik. iç mekanda yumuşak plastik namına hiç bir şey yok. her yer sert plastik. üst paketlerde ön göğüs ve ön kapı içleri yumuşak plastikle kaplanmış ancak life paket'te üst paketteki yumuşak yerler sert plastik. aracımızda devir saati yok, bunun yerine shift göstergesi var. vites düşürüp yükseltmeniz gerektiğinde sizin için shift okları yanıyor. güvenlik donanımına gelirsek donanımsal farklar yok, bütün paketlerde olduğu gibi life yaris'te de diz hava yastığı dahil 9 hava yastığı ve esp/asr sistemi mevcut. helal olsun toyota'ya, en boş aracında bile güvenlik tam olarak verilmiş. tamam deri direksiyondan, elektrikli camdan kısmışlar ama güvenlikten kısmamışlar. tebrik ediyorum. bagaj hacmimiz ufak sayılır ama iş görür.

---motor---
1.0 vvt-i motor yaris life'ta 5 ileri 1 geri vitesli sunuluyor. 69 beygir gücünde ve 95 nm tork üretiyor. 0-100'ü 15.3 saniye ve maksimum hızı 155 km/s. şehir içi yakıt tüketimi olarak ben 10 km ortalama hızla 6.2 litre görmüştüm. normalde 5.5 ile 6 litre aralığında geziyor. şehir dışı henüz test edemedim ama kullanıcıları 4.3 litre filan diyor. hızlanması şehir içi iyi ancak şehir dışında zayıf kalıyor. sollamalarda dikkatli olmak lazım.

---fiyat---
biz 44 bin liraya metalik barselona kırmızı, park sensörü ve boya koruma hediyeli olarak aldık aracımızı. toyota nataş kozyatağı'ndan aldık. uygun fiyata az yakan güvenlik donanımı yüksek sıfır araba almak isteyen arkadaşlara öneririm. evet belki şehir dışında iyi değil ama bu araba daha çok şehir içi arabası olarak tasarlanmış zaten. 1.0 motoru da bunu kanıtlar nitelikte. genelde bizde şehir içi kullanıyoruz ve memnun kaldık. düşünen arkadaşlara umarım yardımcı olabilmişimdir.
tarafsız güzel bir son kullanıcı deneyimi sunmuşsun. 2008 otomatik 75 beygir (bana kalırsa 50 bile yok) clio'nun 33.000 lira ettiği yerde bence parasını hak ediyor.
çok da güzel olmuş, amatör yazıdır. beğendim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri