piyasa fiyatı yaklaşık 72.000 lira olan, volkswagen golf ve honda civic'in piyasadaki en büyük rakibinin incelemesi. volkswagen ile aynı çatı altında bulunmasına rağmen seat'ın bazı farklılıkları bulunmuyor değil.

1400cc ve 150 hp'lik motoruna dsg şanzıman eşlik ediyor. bence leon'da eski nesile göre eklenen en çarpıcı özellik bu ve aktif silindir yönetimi es geçmemek lazım. manuel şanzımanlı haline kıyaslarsak tam bir yakıt cimrisi haline dönüşmüş araç.

tasarımına göz atarsak, içi dışı farklı bir araba. dışından baktığımızda led far teknolojisiyle donatılması ve keskin çizgileri genç ve agresif bir görüntüye boğup insanı tamamen tatmin edebiliyor. içeride ise aynı şeyleri ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. içine oturduğumda görsel olarak her şey yerli yerinde olmasına karşılık bir şeylerin eksik olduğunu resmen bağırıyordu. çok fazla detaylara takılan biri değilseniz, aslında arabanın içi de gayet hoş. omuz hizasının aşağısında konumlanmış ön konsol, dokunmatik ekranının kullanışlı olması, alcantara spor koltuklar... dikkatli bakıldığında ama malzeme kalitesi ile araba biraz kendini ele veriyor.

sürüş performansı bence standartların üstünde diyebiliriz. 150 beygir ve 250 nm tork gücü şehir içinde fazlasıyla yeterli. yedi ileri kuru dsg şanzımanla yakıt ekonomisinin dibine vuruyorsunuz zaten. kıvrak hareketleri seven bünyeleri ise asla hayal kırıklığına uğratmıyor.

geniş iç hacim ve rakiplerine göre daha hafif olması güvenlik anlamında insanın aklını kurcalasa da çekiş kontrol sistemi ve esp gayet işlerini iyi yapıyor.

işin özü, hem biraz gazlıyım, hem ekonomik olsun; hem biraz konfor hem de genç işi olsun diyorsanız tam aradığınız araba. biraz biraz her şeyden var.
tümünü gör
ilgili galeri