piyasa fiyatı yaklaşık 72.000 lira olan, volkswagen golf ve honda civic'in piyasadaki en büyük rakibinin incelemesi. volkswagen ile aynı çatı altında bulunmasına rağmen seat'ın bazı farklılıkları bulunmuyor değil.

1400cc ve 150 hp'lik motoruna dsg şanzıman eşlik ediyor. bence leon'da eski nesile göre eklenen en çarpıcı özellik bu ve aktif silindir yönetimi es geçmemek lazım. manuel şanzımanlı haline kıyaslarsak tam bir yakıt cimrisi haline dönüşmüş araç.

tasarımına göz atarsak, içi dışı farklı bir araba. dışından baktığımızda led far teknolojisiyle donatılması ve keskin çizgileri genç ve agresif bir görüntüye boğup insanı tamamen tatmin edebiliyor. içeride ise aynı şeyleri ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. içine oturduğumda görsel olarak her şey yerli yerinde olmasına karşılık bir şeylerin eksik olduğunu resmen bağırıyordu. çok fazla detaylara takılan biri değilseniz, aslında arabanın içi de gayet hoş. omuz hizasının aşağısında konumlanmış ön konsol, dokunmatik ekranının kullanışlı olması, alcantara spor koltuklar... dikkatli bakıldığında ama malzeme kalitesi ile araba biraz kendini ele veriyor.

sürüş performansı bence standartların üstünde diyebiliriz. 150 beygir ve 250 nm tork gücü şehir içinde fazlasıyla yeterli. yedi ileri kuru dsg şanzımanla yakıt ekonomisinin dibine vuruyorsunuz zaten. kıvrak hareketleri seven bünyeleri ise asla hayal kırıklığına uğratmıyor.

geniş iç hacim ve rakiplerine göre daha hafif olması güvenlik anlamında insanın aklını kurcalasa da çekiş kontrol sistemi ve esp gayet işlerini iyi yapıyor.

işin özü, hem biraz gazlıyım, hem ekonomik olsun; hem biraz konfor hem de genç işi olsun diyorsanız tam aradığınız araba. biraz biraz her şeyden var.
Gelen zamlarla artık F/P olarak çok iyi demediğim araçtır .

Herkesin kendi fikri tabi ama üstüne bir 10 bin daha koyup 2.el Bmw 1.18i bakarım makyajsız kasa . Leon'un iç kalitesi gerçekten üvey evlat gibi . Bunu her zaman savunurum ve yazıyorum da Seat 'ı bilerek geride bırakıyorlar çünkü Leon ile golf 'ün iç donanımı , kalitesi eşit olsa Leon , Golf'ü siler atar .

ZAten Act düşük hızlarda etkili bastıktan sonra Tsi güzel yakıyor . Her arabanın fiyatı yükseliyor tabi Leon un 65 civarında kalması hayal olurdu ama ne yazık ki 70-75'te verilmez benzinli Leon'a
volkswagen golf'e güzel bir alternatif olan araç. ama sadece alternatif işte. yerini tutamaz orası ayrı.
2-3 ay önce oğluma üniversite hediyesi olarak aldığım araç. kendisi çok memnun. bence gençler için çok ideal.
2006 model volkswagen polo'mu 2 ay önce satarak yerine 2015 modelinin kırmızısını aldığım arabadır.

öncelikle dış görünümünün muhteşem olduğunu söylemeliyim. tabi ki bu benim görüşüm fakat led farlar, siyah cam tavan, yan aynaların hafif keskinliği, jantlar vs çok hoş bir görüntü sağlıyor dışarıdan bakınca. 10 üzerinden not verecek olursam bence 8,5-9'u hak ediyor.

iç görünüm kısmında da malzeme kalitesinden çok dem vurulmuş. doğrudur. yakın bir arkadaşımın 2014 volkswagen golfüne de bindiğim için az çok karşılaştırma yapabiliyorum. seatin iç kalitesinin daha düşük olduğunu söyleyebilirim. hani bunu nasıl anladın derseniz, tamamen eşyaların verdiği hissiyat diyebilirim. biri x maddesi diğer y maddesi gibi bir açıklama yapacak bilgi birikimim yok. fakat koltukların kenarlarının deri olması ve krımızı dikişler hem direksiyonda hem de koltuklarda çok hoş bir hava katıyor arabaya.

gelelim en çok beğendiğim özelliklerinden bir diğerine: kullanım modları. evet, seat bize 3 tip kullanım modeli sunmuş. eco, normal ve sport. benim iki tercihim oluyor şahsen. ya eco ya sport modda kullanıyorum. ikisinin farkını da şöyle açıklayayım; eco modda daha az basacağınızı düşünerek direksiyon hafifliyor, gaz duyarlılığı düşüyor. yani daha fazla gaza basmanız gerekiyor hızlanma için. sport modda ise direksiyon sertleşiyor ve gaz duyarlılığı artıyor. böylece en ufak gaza temasınız bile size ivme kazandırırken, daha hızlı kullanacağınız düşünülerek sertleşen direksiyon da kontrolü kolaylaştırıyor.

aynı paraya golf de vardı açıkçası ama boşuydu. ben full fr'ı tamamen görüntüsü hoşuma gittiği için tercih ettim. pişman da değilim şimdiye kadar.

yakıt tüketimi hakkında da konuşmak isterdim ama henüz 200km yapabildim o da şehir içi ve ortalama hızım 18 km idi. bu yüzden şu anda 10 litrelerde geziniyorum ama bir şehirler arası yaparsam 7-8 lt civarını görürüm diye umut ediyorum.

özetle: tavsiye ederim.
1.4 Tsi 150 ps dsg kombinasyonunun olduğu tüm Vag grubu araçlar gibi "akan" bir modelin incelemesi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri