seat'ın 7 kişilik aile otomobili olarak satmakta olduğu seat alhambra'nın test sürüşüdür. tek paket olarak satılmakta olan alhambra'nın satış fiyatı ise 129.000 tl, son 1 yılda otomobillerin ne kadar zamlandığını göz önüne alırsak aslında istenen fiyatın çok da yüksek olmadığını görebiliriz.

test otomobilimiz 8.300 kilometrede. basın test aracı için oldukça 'eskimiş' diyebiliriz.

--- kabin ---
- göstergeler ve vites topuzu, vites körüğü volkswagen golf 6 ile birebir aynı. bu kombinasyonu sevenler için güzel ama görünüm olarak bir kaç yıl geriden geldiğini söylemek gerek.

- direksiyon, seat'ın yeni modellerinde kullandığı, kullanımı çok kolay olan bir direksiyon. deri kaplı olan bu arkadaşın dokununca hissettirdikleri de aynı şekilde güzel. üstündeki tuşlar gerçekten hissel yerleştirilmiş.

- malzeme kalitesi belin üstünde oldukça iyi, aşağılara doğru indikçe sert plastikler kendini belli ediyor. kapı içlerindeki malzeme ne sert ne de yumuşak ama hiç bir şekilde trim sesi gelmiyor.

- otomobilin belki de en güzel özelliği: izolasyon. kabinin dışından neredeyse tek bir ses içeri gelmiyor. dış dünyadan izole oluyorsunuz. o kadar sessiz ki tedirgin bile ediyor. sınıfında bu konuda bence rakipsiz.

- kapılar çok tok ve ağır. (bkz: tok kapı sesi)
dışarıdan hiç ses almamasının bir sebebi de tabii ki bu.

- görüş açıları çok iyi, bu boyutlardaki bir otomobilde çok rahat hissetmek pek mümkün değildir. ama alhambra'da tedirgin olmuyorsunuz, camlar ve sütunlar çok iyi yerleştirilmiş.

- dokunmatik ekranın dokunmatiği çok iyi çalışıyor. tek kötü yanı otomobil ile ilgili detaylara erişemiyorsunuz. bu bilgileri hiç bir şekilde dokunmatik ekran vermiyor.

- dashboard'da kullanılan piano black malzeme çok dozunda kullanılmış. bu detayın suyunu çıkarmadan tutarlı kullandıkları için kendilerini tebrik etmek isterim.

- anahtarsız giriş var, aynı şekilde anahtarsız çalıştırma da var. ama!?! kumandada anahtar var ve anahtar girişinin üstü kötü bir plastik ile kapatılmış. bu hoş bir ayrıntı olmamış.

- dashboard'un üzerindeki kapak çok iyi, içinde kullanılan malzeme çok kaliteli, hacmi de çok geniş.

- otomobilin iç hacmi çok geniş. 7 koltuklu hiç bir otomobilde kendimi bu kadar rahat ve geniş bir kabinin içinde hissetmemiştim. 6 kişi ile yolculuk yaptık, kimse sıkışmadı, rahatsız olmadı.

- izolasyonun çok iyi olmasından dolayı, müzik dinlemekte çok keyifli.

- 7 kişi için de klima var. klima zaten çok iyi çalışıyor, kimse 'bana soğuk hava gelmiyor' diye dırdırlanamıyor.

--- kabin ---

--- sürüş ---
- motor 1.4 tsi ve 150 beygir güce sahip. uzun yolda yaklaşık 8 litre, şehir içi trafikte ise yaklaşık 10 litrelik bir yakıt tüketimi mevcut. yaklaşık 1.7 tonluk bir otomobil için çok normal değerler.

- ağırlıktan dolayı, devir düşük iken ivmelenme isteği çok az. hızlanmak için vites küçültmek zorunda kalıyorsunuz. vites küçülttükten sonra o hantallık yok oluyor. 2.000 devirden sonra her şey çok güzel.

- 6 ileri otomatik vites kullanılmış yani ıslak kavrama. bazı zamanlar 2. viteste çok kalıyor, 3.000 deviri görmeden vites atmıyor. bunun dışında vites geçişleri her zamanki dsg, oldukça sarsıntısız ve pürüzsüz.

- şanzıman için söyleyebileceğim tek bir kötü durum var, o da gazdan ayağınızı çekince vitesi boşa atması. bu ekonomi için düşünülmüş bir teknoloji belki ama kapanabilir olması gerekiyordu. şehir içi trafikte can sıkıcı olabiliyor. gaza bastığınızda vitese geçmesini ve turbonun dolmasını beklemek zorunda kalıyorsunuz, 1.5 - 2 saniyelik bir lag'dan bahsediyoruz.

- panik fren de tatmin edici bir şekilde durabiliyor ama pedalın başı biraz hissiz. acaba bastım mı diye şüpheye düşmenize sebep oluyor.

- gaz pedalının çalışma aralığı çok dar. ya çok basıyorsunuz ya da çok az.

- süspansiyon sistemi çok iyi optimize edilmiş. düşük hızlarda uçan halı kıvamında geziyorsunuz.

- direksiyonda çok tur var, kocaman bir otomobil için dönüş çapı çok iyi.
--- sürüş ---

sonuç olarak geniş bir ailem olsaydı, alhambra kesinlikle seçeneklerim arasında olurdu. ben fiyat/performans oranında kendisinden beklenmeyecek kadar memnun kaldım.

teknik özellikleri de burada
gayet açık ve güzel olan incelemedir. çok ufak tefek kusurları dışında anladığım kadarıyla, ilgi görmeyen ama aslında gayet başarılı olan bir otomobil alhambra. ama maalesef burası türkiye.
"aaa benden başka birinin yazdığı incelemeyi okumak da keyifli oluyormuş ha" dedirten inceleme. hele ki orço yazmışsa daha da keyifli oluyor. parmak arası terlikle kullanmıştır bu arabayı.
parmak arası terlik geyiğini merak ettiren başlık. bilmediğimiz neler oluyor acaba sözlükte, bilen varsa yeşillendirsin.
zengin bir aile arabası olarak tr de pek şansı olmayan arabadır. anlamadınız hala bu araç egea fiyatı olmadığı sürece insanlar duster'a 7 kişi binmeye devam edecek. yılda satılacak 20 araç için bu müsriflik neden ?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri