renault'un dördüncü jenerasyon olan yeni kasa scenic mpv modelidir.

dış görünümü son yıllarda renault'nun geçirdiği değişimin izlerini net bir şekilde taşıyor diyebiliriz. hem markanın daha önce sergilediği r-space konseptinden hem de ince ön ızgara, büyük logo ve far tasarımı ile captur ve clio'dan izler taşıyan scenic, cmf platformda yükselerek önceki yıllara göre daha hafif ve daha geniş bir iç hacme sahip.

kaputun altına baktığımızda ise güçleri 90 hp ile 205 hp arasında değişen dizel ve benzinli motorlar görüyoruz.
1.2 tce benzinli motor, 100 hp ve 130 hp alternatifleri ile 1.5 dci dizel motor 95 hp veya 110 hp ve 1.6 dci dizel motor ise 130 hp veya 160 hp alternatifleri ile yer alacak.
renault captur'dan hiç bir farkını göremediğim otomobil.

(bkz: otomobil tasarımlarının benzer olması)
renault'nun yeni kasasını cenevre otomobil fuarı'nın hemen öncesinde gün yüzüne çıkardığı yeni scenic'tir.

boyutları bir önceki nesile göre büyüyen ve yeni tarzıyla daha çok bir crossover görüntüsü çizen araç, 1.5 ve 1.6 litrelik dci dizel motorların yanında 1.2 litrelik tce benzinli motor alternatiflerine sahip olacak.
yeni scenic'teki en büyük özellik, edc otomatik şanzıman opsiyonunun yanında hybrid assist adı verilen elektrikli destek sisteminin olması. manuel şanzımanlı versiyonda sunulacak bu sistem, yılın son günlerinden itibaren sunulmaya başlanacakmış. 48 voltluk bataryadan beslenen elektrik motorunun dizel motoru desteklemesi sayesinde düşük tüketim, daha fazla sürüş keyfi ve alt devirlerde daha iyi hızlanma performansı sunması planlanıyormuş.
altı farklı dizel ve iki farklı benzinli motor seçeneğiyle sunulacaktır.

* dci 95 (1.5 dizel) - 6 ileri manuel şanzıman
* dci 110 (1.5 dizel) - 6 ileri manuel şanzıman
* dci 110 (1.5 dizel) hybrid assist - 6 ileri manuel şanzıman
* dci 110 (1.5 dizel) - edc 7 ileri otomatik şanzıman
* dci 130 (1.6 dizel) - 6 ileri manuel şanzıman
* dci 160 (1.6 dizel) - edc 6 ileri otomatik şanzıman
* tce 115 (1.2 benzin) - 6 ileri manuel şanzıman
* tce 130 (1.2 benzin) - 6 ileri manuel şanzıman
Geleneksel MPV görünümündense otomobilde Kadjar ve Captur’un tasarımından izlere rastlıyoruz ve biraz daha crossover vari bir yaklaşım olduğunu görüyoruz.

Kabin temelini aldığı Megane modeline benzerlik gösterirken Renault yetkilileri üst donanımlardaki kalitenin BMW ve Mercedes standartında olacağını söylüyor. Otomobilde son dönem Renault modellerindeki 8.7 inçlik dokunmatik ekran standart olarak sunuluyor.

Motor seçenekleri olarak Renault’nun ürün gamındaki güç ünitlerini görüyoruz. Dizeller 95, 110 ve 130 bg gücündeyken (1.5 ve 1.6 lt), 160 bg’lik yeni çift turbo dizel de otomatik şanzımanla alınabiliyor. Benzinli motorlarsa TCe115 ve TCe130 olarak adlandırılmış ve sadece manuel şanzımanla sunuluyor.
Euro NCap'tan 5 yıldız almış bir diğer Renault modelidir.

Rapora göre yeni Scenic yetişkin güvenliğinden %90, çocuk güvenliğinden %82, yaya güvenliğinden %67, güvenlik sistemleri kategorisinden %59 elde etmiştir. Özellikle yan çarpışma testinde (bariyer testi) Scenic maksimum puan almıştır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri