2016 Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5'inci ayağıdır. Geçtiğimiz hafta Portekiz'de düzenlenmiştir.

19 özel etaptan oluşan ralliyi Citroen'in İngiliz pilotu Kris Meeke kazanmıştır. Bu aynı zamanda Meeke'in kariyerinin ikinci galibiyetidir. Meeke'in bu zaferi, WRC'de son dört yarışı dört farklı pilotun kazanması anlamına geliyor: İsveç- Ogier, Meksika- Latvala, Arjantin- Paddon ve Portekiz- Meeke. Bu da WRC'yi daha izlenir kılıyor.

Tabii bu galibiyetler hemen heveslenmemek gerek çünkü Ogier'in ralliyi kazanamamasının nedeni şampiyona lideri olduğu için etaplarda start alan ilk isim olması, yani yolu temizleyen, süpüren kişi olması. Böyle olunca da hayli zaman kaybediyorsunuz.

Yine de Meeke'in bu yıl Citroen'in fabrika takımıyla değil özel takımla sadece birkaç rallide start alacağını düşündüğünüzde harika bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. WRC'de alınan her galibiyet pilotun kendine güveni ve VW'lerin yenilebilir olduğunu görmeleri açısından çok önemli oluyor, bu yüzden Meeke'in ileride daha rahat yarışlar çıkartacağını söyleyebiliriz.

Portekiz Rallisi'sinde Paddon'ın otomobilinin yanması, Camilli'nin kariyerinin en iyi derecesini alması ve takımınMikkelsen'in Ogier'in önünde finiş görmesine izin vermesi gibi olaylar dikkat çekmiştir...

Portekiz Rallisi'nin genel klasmanı şöyle şekillendi:

1. MEEKE 3:59:01.0
2. MIKKELSEN +29.7
3. OGIER +34.5
4. SORDO +1:37.1
5. CAMILLI +4:01.6
6. LATVALA +4:06.9
7. OSTBERG +6:53.6
8. PROKOP +10:24.1
9. TIDEMAND +11:45.2
10. FUCHS +13:14.0
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri