Otomobili bugün de kullandım ve ilk sürdüğümde dikkatimi çekmeyen 1- 2 detay gözümden kaçmadı.

Yeni Astra öndeki otomobili ne kadar yakından takip ettiğinizi saniye olarak gösteren bir göstergeye sahip. "Bu ne demek?" diye sorabilirsiniz. Güvenli sürüş eğitimlerinde öndeki otomobili takip etmek için minimum 2 saniye fark bırakmanız gerektiğini söyleriz, Astra bu konuda size yardımcı oluyor ve öndekini takip ettiğiniz mesafeyi saniye olarak veriyor. Bence harika bir özellik bu, en azından eğitim konusunda yardımcı oluyor diyebiliriz.

Ekranın kullanımı biraz zor. Radyo frekansını manuel olarak ayarlayabilmek bile zor. Elinizi tuşlara basıyorsunuz ama bir türlü istediğiniz frekansta kalamıyorsunuz. Bunun için bir manuel ayar menüsü de yapılmış ama bir defa şansıma ulaştım buna, bir daha bulamadım :) Kısacası biraz 'fazla karmaşık' olabiliyor dokunmatik ekran zaman zaman.

Bir de keşke anahtarın üzerinde bagaj açma düğmesi olsaymış diye düşündüm. Bu kadar donanımı olan bir otomobilde en azından bagajı düğmeyle açabiliyor olsaymışız fena olmazmış.

Yol bilgisayarını sabah sıfırladım. Çoğunluğu otoban kullanımında işe gelirken ortalamam 5.1 lt/100 km gösterdi ama tempolu geldiğimi söylemem gerek. 110 km/s'nin altına inmedim. 90 km/s gibi gitsem biraz daha inebilir, inecektir.

Unutmadan; aracın ön tarafı biraz alçak. Dolayısıyla tümseklerden, dik rampalardan çıkarken ön tarafı sürtüyorsunuz. Buna dikkat etmek gerek. Özellikle İstanbul sürücülerine duyurulur.tümünü gör
ilgili galeri