Motor: 1.6 litrelik dizel ünite 136 beygir gücüne ve 320 n/m torka sahip. Dolayısıyla hızlanmalarda herhangi bir sorun yaşamıyor. Arabada 5 kişi varken bile gayet istekliydi.

Şanzıman: Sakin kullanımda gayet iyi olan şanzıman, agresif kullanırken biraz yavaş kalıyor. Aniden gaza yüklenildiği zaman şanzımanın bazen kafası karışıyor ve yeterince hızlı vites düşüremiyor veya kaç tane vites düşürsem gibi ikilemde kalıyor. Ama çok büyük bir problemi yok.

Performans: Her ne kadar arabanın limitlerini zorlayamasam da yolcu koltuğundan gözlemlediğim kadarıyla arabanın gerçekten çok iyi bir yol tutuşu var(üzerinde turanza'lar olmasına rağmen). Bir kere kafası önden kaymaya karşı oldukça dirayetli. Arkası ise dengeli bir şekilde geliyor. Buda sizin eğlenebilmenize olanak sağlıyor.

Süspansiyon: Arabanın en çok beğendiğim bölümü süspansiyonlar diyebilirim. Süspansiyonlar ne çok sert ne de çok yumuşaktı. Opel, konfor ve yol tutuş dengesini gerçekten çok iyi ayarlamış. Üzerindeki ince yanaklı lastiklere rağmen(225/45/R17) konfor seviyesi yüksekti. Darbe emişi gerçekten çok iyi idi. Yoldaki bütün engebeli yüzeyleri(çukur, tümsek, kasis vs.) başarıyla sönümledi.

Fren: Hiç sert fren yapmadım ama fren pedalı güven veriyordu. Fren pedalında herhangi bir gevşeklik yoktu.

Direksiyon: Direksiyonunu genel olarak başarılı buldum. Geri bildirim konusunda iyiydi ve tam kararında bir ağırlığa sahipti. Genellikle yeni nesil direksiyonlarda hızlandıkça suni bir ağırlık olur ki, benim hiç sevmediğim bir durumdur. Ama Astra'nın direksiyonun tokluğu gayet iyi ve doğaldı. Bunların dışında direksiyonun iki tane eksisi vardı. Açıkçası ben direksiyonun biraz daha keskin olmasını beklerdim. Direksiyon yeterince keskin değildi. İkinci eskisi ise kornanın konumu gerçekten çok kötüydü.

İç mekan: İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi genellikle iyiydi. Torpido dışında hemen her yerde kullanılan plastik gayet tatminkar bir seviyedeydi. Arka diz ve baş mesafesinde hiçbir sıkıntı yoktu. Ama eşya gözü bakımından yetersizdi. Bence daha fazla eşya gözü kullanılmalıydı. İç mekanda beğenmediğim diğer kısım ise torpido gözü. Hem hacim olarak küçük hem de soğutması yoktu. Yalıtım konusunda da gayet başarılıydı. 130 km/s'e kadar içeriye ne rüzgar ne de yol gürültüsü alıyor.

Görüş açıları: Şahsi fikrime göre yan aynalar biraz daha fazla görüş açısı sunabilirdi. Onun dışında b sütunu görüş açısını çok düşüyordu. Ana caddeye bağlanmak için kafamı sağa doğru çevirdiğim zaman b sütunu yüzünden hemen hemen hiçbir şey görememiştim.

Donanım: Kendisi tam bir gırtlak araba. Beni en çok şaşırtan donanımı ise arka koltuklarda, koltuk ısıtması olmasıydı. Arka tarafta koltuk ısıtma olmasına rağmen, kol dayama olmaması ise çok büyük bir eksi. Geri görüş kamerası ise geceleyin yeterince net değildi.

Sonuç olarak Opel gayet başarılı bir araç yapmış. Bunda 200 kilogramlık hafiflemenin de etkisi büyük.Keşke fiyat olarak biraz daha ucuz olsaydı, 102.000 tl. biraz fazla gibi.
tümünü gör
ilgili galeri