Dün Astra'yı kullandım ve şunu söyleyebilirim ki beklentilerimin çok üzerindeydi.
Öncelikle tasarımdan başlamak istiyorum, bence Astra şu anda kompakt sınıfta en güzel grünen otomobil. Fotoğraflardakinden çok daha etkileyici duruyor, özellikle de motor kaputunun üzerindeki bombeler ve 'C' sütunundaki hareketli detay son derece dinamik gösteriyor otomobili.

Kabin de oldukça güzel ele alınmış. Dokunmatik ekran verimli çalışıyor, sadece Türkçe menüleri anlama konusunda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Üstelik akıllı telefondan Youtube ya da Spotify gibi aplikasyonları bluetooth ile sisteme bağlayıp dinleyebiliyorsunuz. Bunlar güzel detaylar.

Ergonomi olarak sadece cam açma düğmelerinin kapı üzerindeki pozisyonu biraz geride kalıyor ve düğmelere erişmek için elinizi epey geriye götürmek zorunda kalıyorsunuz, bir de cep telefonunuz büyükse (küçük ve orta boylu telefonlar için orta konsolda bir yer ayrılmış) bunu koyacak bir yer bulmanız zor. Bardaklıkların içi belki...

Hacim olarak son derece cömert yeni Astra. Uzunluk azalsa da (-50 mm) kabini genişletmişler ve arka koltuklarda artan 34 mm'lik diz mesafesini gerçekten hissedebiliyorsunuz. Ayrıca otomobilde 5 kişi yolculuk ederken, arkada oturan 3 kişinin 'biz burada hayli rahatız hiç sıkıntı yok' demeleri, sadece diz değil omuz ve baş mesafesi anlamında da Astra'nın iyi bir iş çıkarttığını gösteriyor. Üstelik arkadakiler gördüğüm kadarıyla en azından 180 cm boyundaydı :)

Buraya kadar her şey güzel ama sürüşe başlayınca daha da etkileyici olmaya başladı. Bu motor daha önce Insignia'da da kullanmıştım ama bir üst sınıfta yer alan Insignia'da biraz gürültülüydü, ilginç bir şekilde Astra'daki yalıtım büyük kabisinden daha iyi. Motor son derece canlı hissettiriyor ve şanzımanla uyumlu çalışıyor. Şanzımanın vites geçişleri, evet bir DSG değil ama son derece pürüzsüz ve sarsıntısız olduğu için tork konvertörlü olduğunu bile anlamıyorsunuz. Hatta yazarlarımızdan Orco'nun da söylediği gibi manuel kullanmadığınız sürece geçiş hızlarında da bir sıkıntı yok. Manuel kullanımda biraz gecikme var ama bence bu büyük bir sorun değil. Sadece vites topuzundan yapmanız gereken vites değişiklikleri için ileri ittiğinizde vites büyüyor, çektiğimiz küçülüyor, bu bana ters geldi. Alışması zor ama birçok markanın da bu şekilde kullandığını söylememiz gerek.

Dün gece keyifli bir parkurda tempolu sürüşler yaptık ve Astra gerek yol tutuşu gerekse gövde kontrolüyle dikkat çekti. Viraj içlerindeki tümsekleri son derece başarılı bir şekilde abosorbe etti ve ağırlık değişimlerine verdiği tepkiler dikkat çekiciydi. Viraj için ağırlık merkezini değiştirdiğiniz tatlı tatlı arkadan kaymaya başlıyor ama bu 'valla bıraktın kendimi, ne olursa olsun' şeklinde değil, 'biraz eğleniyoruz, işin keyfini çıkart, hatta ESP'yi de devreye sokmuyorum senin için' şeklinde oluyor. Yani ESP biraz olsun kaymaya ve hafif kontra vermenize izin vererek sürüş keyfini destekliyor.

Sabit hızda virajlara girdiğinizde önden kaymaya başarılı şekilde direniyor, biraz gaz açarsanız torktan dolayı hafif önden kayıyor ama bence bu çok sorun değil.

En etkileyici olansa uzun viraj performansıydı. Son derece akıcı, çizgisini bozmayan bir tempo ile uyum sağladı Astra ve giderek artan hızımıza ve bitmek bilmeyen sol viraja rağmen neredeyse hiç dışarı açılmadan son derece güven verici şekilde tutundu.

Burada direksiyondan da bahsetmek gerek. Normal sürüşte biraz sert geliyor ama bu tip istekli ve arzulu kullanımlarda 'tam da istediğim ağırlıkta' diye düşünüyorsunuz. Astra'da en çok sevdiğim özellikler arasında direksiyon tepkileri ve ağırlığı geliyordu. Tek eleştirim direksiyonun merkezinden birkaç derece sağ ve sola çevirdiğinizde çok tepki göstermemesi oldu ama bu turunuz arttıkça kayboluyor, yerini istikrarlı bir ağırlığa bırakıyor.

Keşke sürüş modları olsaydı da direksiyon ağırlığı ve gaz tepkisini ayarlayabilseydik diye düşünemedim değil. Aslında otomobili kullanmadan önce buna pek ihtiyaç olmaz diye düşünüyordum ama o kadar keyidli bir sürüş ortaya koydu ki bu sefer ben de şımardım ve keşke olsaydı diye düşünmeye başladı. Bu arada farkında mısınız ama Astra'nın sürüşünden bahsediyorum son birkaç paragrafta? Bu çok etkileyici bir şey ve bana kalırsa yeni Astra'nın en güçlü silahlarından biri.

Konfor seviyesi de son derece başarılı. İyi yol tutan otomobiller sert olur genelde ama Opel süspansiyon ayarı konusunda muhteşem bir iş çıkartmış. Tempolu ve bozuk zeminli yollarda mükemmel amortisör ayarı dikkat çekiyor, darbeler kabine gelmeden izole ediliyor ve gövde hiçbir zaman kontrolü bırakmadan yolla birikte akan bir sürüş ortaya koyuyor. Düşük hızlarda, ikincil sürüş dediğimiz noktada belki biraz daha yumuşak olmasını bekleyebilirsiniz, ardarda gelen tümsek ve çukularda biraz sarsıntı var ama genel olarak son dere derece iyi bir konfor sizleri bekliyor Astra'da. Hatta neredeyse yeni Golf kadar konforlu (belki daha iyi), Focus kadar da iyi yol tutan bir otomobille karşı karşıyayız.

Donanım işine hiç gimiyorum zira Astra'da direksiyon ısıtması bile var, arka koltuklardaki ısıtma özelliği 'premium' markaların bile birçok modelinde eksik olan bir özellik.

Kısacası, sözlük yazarlarıyla son derece keyifli bir gece geçirdik ve Astra bu gürültülü 'petrolhead' topluluğundan bayağı keyif almış gibi görünüyordu :)
tümünü gör
ilgili galeri