Başnot; gece sonunda anlaşıldı ki sözlükçe mükemmel bir buluşma gününe ihtiyaç var ve herkes çok dolu. Arabalı sözlük goygoyun dibine vurmalı.

Esas konu; Opel Astra. Elimizde olan aracın 102 bin tl'lik satış fiyatını unutup kendinizi astra ile baş başa bırakırsanız mükemmel bir otomobille karşılaşıyorsunuz. 130-140 lara kadar yalıtım gayet başarılı. Sonrasında hızdan kaynaklı rüzgar sesleri çok olağan şeyler.

İçeride malzeme kalitesi üst seviyede tutulmaya çalışılmış ama bir premium kadar iyi olmadığı kesin. Ergonomide cam kumandaları dışında bir sıkıntı yok gibi.

özellikle arkada baya iyi bir diz mesafesi var. Uzun süre arkada 3 yolcu taşıyabiliyor. Arka kol dayama ve bardaklık yok ama arka koltuklara da koltuk ısıtma koyarak bunu telafi etmiş.

Sunroof, cam tavan değil. İçerideki ferahlıktan da dışarıda ki cam tavanın karizmasından feragat edilmiş. Kötü tercih. Panoramik cam tavan bu otomobile biçilmiş kaftan olurmuş.

Direksiyon tepkileri oldukça iyi. Sizi algılamak için arada bir süre geçmiyor. Ayrıca oldukça hisli ve sert bir direksiyon var ki ben düşük hızlarda da yüksek hızlarda da sert direksiyonu seviyorum. En azından çok basit hissettirmiyor.

Şerit takip sistemi algıladığı süre zarfı içerisinde çok güzel şeride oturtuyor. Avrupa yakasından anadoluya geçişte boğaza inen virajlı yolu tamamen kendisi götürdü şerit takip ile. Fakat kafasına göre devre dışı kaldığı ve algılamadığı oluyor. Şeride soktuktan sonra da "uyuduğunuzu daldığınızı falan varsayarsak" ikaz eden yüksek sesli bir uyarı yapmıyor. Yani şeritten çıktım belki uyuyakaldım uyarsana bangır bangır.

Viraj performansını anlatmak için, opelden beklenmeyecek seviyede diyecektim ama bunu demek bile az kalır. Viraj performansı mükemmel. Aracı viraj içine alıp sokmakta hiçbir sıkıntı yok. Deli gibi kafadan kaymalar yaşamıyor. Arkası çok rahat geliyor ve esp çok müdahale etmeden keyfi size bırakıyor. Güzel güzel yanlayarak dönebiliyorsunuz virajları. Art arda gelecek virajları bir bir yemek için muazzam alet.
(Burada dikkatimi çeken, arabanın donanımına yapılan PR'ın %5'i yol tutuşuna viraj kabiliyetine yapılmadı)

Hızlanma konusunda 136 beygirin 136'sını da kullandığına emin olabilirsiniz. Herhangi bir isteksizlik yaşanmıyor. Ara hızlanmalarda oldukça tatminkar.

Gazda da şanzımanda da gecikmeler mevcut. Fakat bunlar duruma göre değişiyor. Anlık çok yüklendiğiniz gazdan saniyesinde bir tepki alamıyorsunuz doğal olarak. Yaklaşık 1-2 saniye sonra almaya başlayarak devir çevirtiyor.

Hız sabitleyici aktifken vites düşürürseniz devir artıyor ve hız sabit kalıyor. İstenen de zaten bu. Direksiyon arkasında kulakçık yok. Olsun isterdim.

Fren performansını beğendim ama aman aman fren performansını test etmedim.

Şanzıman bir dsg değil fakat bu demek olmuyor ki "keşke şunda bir dsg olsaydı" diyesiniz. Dsg'yi aratmıyor diyebiliriz. Motor şanzıman uyumu oldukça had safhada. 5-6 el değiştirip gazlanmasına rağmen 6.4 litrelik yakıt yüketimi mükemmel bir değer.

Son olarak asrta ile yanlıyorum ve "oooouuuvvv mükemmeeeel" diye bağırıyorum.
tümünü gör
ilgili galeri