Gelelim ikinci gün izlenimlerine.

6- Amortisörlerden gelen ses bir daha tekrar etmedi, bunun dışında çok konforlular. Sadece büyük tümseklerden hızlı geçerseniz salınım devam ediyor bir süre. Bu konuda ufak bir sorun söz konusu.
7- Sportif kullanımda kafadan kaymalar var, lift off'ta ise hemen arkası geliyor. Ben kafadan kaymanın pirelli cinturato'lar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü süspansiyon sistemicidden başarılı.
8- Biraz trafik, biraz gazlama ile ortalama yakıt tüketimi 5.5 litre. Bu konuda bir çok rakibinden önde diyebilirim.
9- Tork 2.000 devir gibi geliyor, 3.800 devire kadar dolu dolu çevirebiliyorsunuz. Sollamalarda asla üzmüyor. Hatta doğru devirde gaza basabilirseniz 'oh yeah' bile diyebilirsiniz.
10- Telefon ile dokunmatik ekranın uyumu güzel, gayet iyi bir işlevsellik söz konusu.
11- Otomobil ağzına kadar donanım ile doldurulmuş. Şerit takip asistanı, city safety yani çarpışmayı önleme sistemi, otomatik park sistemi falan hepsi çok güzel çalışıyorlar. Otomobilin en başarılı olduğu hususlar bence donanımları.
12- Aydınlatma oldukça başarılı, Opel'in öve öve bitiremediği farlar gerçekten iyi iş çıkarıyorlar.
13- Bagaj hacmi çok geniş değil, tatile çıkarken sorun olabilir.
14- Şanzıman manuel'e alınınca siz istemedikçe vites değiştirmiyor ama sportif kullanımda çok başarısız. Vitesi at dedikten yaklaşık 2 saniye sonra vites değişiyor. Bu konuda maalesef sınıfta kaldı.
15- Yeni kasa dizel ford focus'tan 3-4 boy hızlı, teknik özelliklerinin karşılığını veriyor.
16- Her şeye rağmen 100.000 TL verip almam, bu segmentteki otomobillerin hepsinin fiyatları bu seviyelere geldi. Sıfır araba almam demek daha doğru sanırım.
tümünü gör
ilgili galeri