4 günlük test süresince gerek teste gelecek olan sözlük yazarları, gerek benim dolduracağım test sürüşü ve incelemesidir. Öncelikle teste gelen arabanın donanımı: Yeni Astra HB 1.6 Dizel 136 HP AT6 Excellence, satış fiyatı ise 102.000 TL.

Kendisi biraz pahalı görünüyor evet ama piyasaya bakınca bu segmentte dizel otomatik hemen hemen tüm otomobillerin bu fiyat aralığında olduğunu belirtmek gerek. Bugün dizel otomatik ve dolu bir Ford Focus'ta bu fiyat bandında.

Otomobili teslim almaya gittiğimde ilk dikkatimi çeken ön farlar ve biraz tombul olan tasarım oldu. Resimlerden çok daha büyük göründüğünü söylemek gerek. Bu otomobilin dinamik görüntüsünü biraz baltalamış ama daha premium bir görünüme sahip olmasını sağlamış.

40 kilometrelik yolculuğumda aldığım notlar şu şekilde:

1- Direksiyonun yapısından dolayı kornaya basma yeri çok ortada kalmış. Acil bir durumda insan basamayabiliyor.
2- Dokunmatik ekranın dokunmatiği çok iyi çalışıyor, algılamama gibi bir problem yaşamıyorsunuz.
3- Sert çukurlarda amortisörlerden biraz fazla ses geliyor, bu test aracına has bir sorun da olabilir.
4- Hep sakin kullandım bu yüzden sportif kullanımı bilmiyorum ama şanzıman sakin kullanımda çok pürüzsüz. Herhangi bir problem hissettirmiyor, beğendim.
5- Otoban sürüşünde yakıt tüketimi 5.1 litre / 100 km. Ortalama hızım bu sürüşte 63 km/s idi. Hiç gazlamadım.

Devam edeceğiz (bkz: swh)
200 kilogramlık hafiflemenin getirilerini merak etmekteyim. Onun dışında bolca donanım yüklenmiş gibi, kurcalamak için büyük fırsat. (bkz: Swh)
O fiyata arabaya ne gibi donanımlar konmuş merak ettiren günce.
yılın otomobili seçilen astra'nın türkiye yollarındaki imtihanı. bakalım istanbul trafiğinde ne yapacaksın astra bey?
yakıt tüketimi cezbetmesine karşın 100 binlik fiyatıyla kendisini sadece vitrinden izlememi sağlayacak modelin incelemesi.
Gelelim ikinci gün izlenimlerine.

6- Amortisörlerden gelen ses bir daha tekrar etmedi, bunun dışında çok konforlular. Sadece büyük tümseklerden hızlı geçerseniz salınım devam ediyor bir süre. Bu konuda ufak bir sorun söz konusu.
7- Sportif kullanımda kafadan kaymalar var, lift off'ta ise hemen arkası geliyor. Ben kafadan kaymanın pirelli cinturato'lar yüzünden olduğunu düşünüyorum. Çünkü süspansiyon sistemicidden başarılı.
8- Biraz trafik, biraz gazlama ile ortalama yakıt tüketimi 5.5 litre. Bu konuda bir çok rakibinden önde diyebilirim.
9- Tork 2.000 devir gibi geliyor, 3.800 devire kadar dolu dolu çevirebiliyorsunuz. Sollamalarda asla üzmüyor. Hatta doğru devirde gaza basabilirseniz 'oh yeah' bile diyebilirsiniz.
10- Telefon ile dokunmatik ekranın uyumu güzel, gayet iyi bir işlevsellik söz konusu.
11- Otomobil ağzına kadar donanım ile doldurulmuş. Şerit takip asistanı, city safety yani çarpışmayı önleme sistemi, otomatik park sistemi falan hepsi çok güzel çalışıyorlar. Otomobilin en başarılı olduğu hususlar bence donanımları.
12- Aydınlatma oldukça başarılı, Opel'in öve öve bitiremediği farlar gerçekten iyi iş çıkarıyorlar.
13- Bagaj hacmi çok geniş değil, tatile çıkarken sorun olabilir.
14- Şanzıman manuel'e alınınca siz istemedikçe vites değiştirmiyor ama sportif kullanımda çok başarısız. Vitesi at dedikten yaklaşık 2 saniye sonra vites değişiyor. Bu konuda maalesef sınıfta kaldı.
15- Yeni kasa dizel ford focus'tan 3-4 boy hızlı, teknik özelliklerinin karşılığını veriyor.
16- Her şeye rağmen 100.000 TL verip almam, bu segmentteki otomobillerin hepsinin fiyatları bu seviyelere geldi. Sıfır araba almam demek daha doğru sanırım.
okuduğum kadarıyla sadece manuel vites kullanımında sıkıntı olan yılın otomobilinin test sürüşü. teste tabi tutan sürücüler eksi bir yan bulamamış. neden yılın otomobili seçildiğinin bir kanıtı oldu ama 100 binlik baremi aşmak zor.
okumaktan zevk aldığım günlüktür.
bugüne dek çok inceleme gördük okuduk ama bu başka. sözlüğümüzden yazarların deneyimlerini paylaşması çok daha samimi geliyor. adeta kuşe kağıda basılmış araç incelemelerinin yerini halka ve sokağa inen daha samimi görüşler aldı. hem de tek bir kalemden değil, deneyimleyen herkesin farklı farklı yorumlarını okuyacağız. takibe devam!
Dedem nerede yaratıcı fikir hep oradayız yahu. Bildiğim kadarıyla test sürüşünü bugün birlikte yapacaklar, bakalım yazarlar ne diyecek yeni astra'ya?
Akşam 17.30 - 18.00 sularında Periscope'tan canlı da izleyebileceğiniz test sürüşü.
Yayını takip etmek için: @orcunince hesabını ekleyebilirsiniz.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri