2016 senesinde de adından sıkça söz ettirmesi beklenen 1.6 dizel motorlu yeni opel astra’nın, yakıt verilerinin dikkat çektiği incelemelerdir.

Üretimine 1991 yılında start verilen Opel Astra, 5. jenerasyonu ile çıktı.

Astra K adı ile çıkan otomobil; 1.0 benzinli, 1.4 benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçeneklerine sahip. Tüm motor seçeneklerinde turbo üniteye yer verilen otomobil de 150 hp'lik 1.4 litrelik motor seçeneği haricinde diğer motor seçeneklerinde manuel'in yanı sıra otomatik şanzımana da yer veriliyor.

Selefinin oval hatlarını üstünden atan otomobil keskin çizgileri ile kararlı ve dinamik bir yapıya bürünmüş. İç kısımda bu değişikliğin etkisinde kalarak; kütleşen ön konsol yapısı ve incelen üç kollu direksiyonu gibi unsurlar ile dış tasarıma paralel sporcu kimliğini oluşturmuş. Bu kısımdaki en önemli değişiklik ise dokunmatik ekran ile birlikte, önceki jenerasyonundaki tuş karmaşasının önüne geçilmesi olmuş.

Otomobilin en büyük değişikliği ise kaputun altında yer alıyor. 95 hp gücündeki 1.3 litrelik motorun yerini alan 1.6 litrelik yeni dizel motor 136 hp ve 320 Nm'lik güç sunmakta. Bu güç artışı ile eskisine oranla oldukça spor bir karaktere bürünen otomobil, rakipleri ile karşılaştırıldığında da oldukça güçlü. Fakat 6 ileri otomatik şanzımana yer verilen otomobil çift kavramalı rakiplerine oranla daha yavaş vites geçişlerine sahip. 4.5 litrelik ortalama yakıt tüketimi sunan otomobilin aynı motora sahip manuel versiyonu ise 3.9 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine sahip. Asfalta tutunma konusunda da oldukça istekli olan otomobilin viraj performansı oldukça başarılı. Konfor odaklı kullanımlarda ise yeterince nazik değil.

Otomobilin en çok dikkat çeken yanı ise premium segmentte yer alan otomobillerdeki donanımların büyük bir kısmına sahip olması. Masaj yapan koltuklar ve ısıtmalı direksiyonun yanı sıra çarpışma ikazı, şerit tanıma sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve otomatik park gibi sistemler de bulunuyor.

Dinamik çizgileri ve yüksek donanım seviyesi ile oldukça başarılı olan otomobilin, rakipleri ile kıyaslandığında ise en büyük zaafı otomatik şanzımanı.
tümünü gör
ilgili galeri