2016 senesinde de adından sıkça söz ettirmesi beklenen 1.6 dizel motorlu yeni opel astra’nın, yakıt verilerinin dikkat çektiği incelemelerdir.

Üretimine 1991 yılında start verilen Opel Astra, 5. jenerasyonu ile çıktı.

Astra K adı ile çıkan otomobil; 1.0 benzinli, 1.4 benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçeneklerine sahip. Tüm motor seçeneklerinde turbo üniteye yer verilen otomobil de 150 hp'lik 1.4 litrelik motor seçeneği haricinde diğer motor seçeneklerinde manuel'in yanı sıra otomatik şanzımana da yer veriliyor.

Selefinin oval hatlarını üstünden atan otomobil keskin çizgileri ile kararlı ve dinamik bir yapıya bürünmüş. İç kısımda bu değişikliğin etkisinde kalarak; kütleşen ön konsol yapısı ve incelen üç kollu direksiyonu gibi unsurlar ile dış tasarıma paralel sporcu kimliğini oluşturmuş. Bu kısımdaki en önemli değişiklik ise dokunmatik ekran ile birlikte, önceki jenerasyonundaki tuş karmaşasının önüne geçilmesi olmuş.

Otomobilin en büyük değişikliği ise kaputun altında yer alıyor. 95 hp gücündeki 1.3 litrelik motorun yerini alan 1.6 litrelik yeni dizel motor 136 hp ve 320 Nm'lik güç sunmakta. Bu güç artışı ile eskisine oranla oldukça spor bir karaktere bürünen otomobil, rakipleri ile karşılaştırıldığında da oldukça güçlü. Fakat 6 ileri otomatik şanzımana yer verilen otomobil çift kavramalı rakiplerine oranla daha yavaş vites geçişlerine sahip. 4.5 litrelik ortalama yakıt tüketimi sunan otomobilin aynı motora sahip manuel versiyonu ise 3.9 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine sahip. Asfalta tutunma konusunda da oldukça istekli olan otomobilin viraj performansı oldukça başarılı. Konfor odaklı kullanımlarda ise yeterince nazik değil.

Otomobilin en çok dikkat çeken yanı ise premium segmentte yer alan otomobillerdeki donanımların büyük bir kısmına sahip olması. Masaj yapan koltuklar ve ısıtmalı direksiyonun yanı sıra çarpışma ikazı, şerit tanıma sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve otomatik park gibi sistemler de bulunuyor.

Dinamik çizgileri ve yüksek donanım seviyesi ile oldukça başarılı olan otomobilin, rakipleri ile kıyaslandığında ise en büyük zaafı otomatik şanzımanı.
Astra K kasa ile diyetini yaptı kilolarını verdi yaza hazır dediğim durumdur . İşte şimdi C segmentinde olaylar büyüyecek . Güzel motor ve şanzıman seçenekleri de sunulsa ve o 1.6 benzinli motor değişirse Golf gibi satar hatta daha fazla çünkü DSG den dolayı almayan insanlar da var .

1.6 136 lık motor J kasa da bile iyiydi güzeldi . Şimdi zayıflamış AStra ile daha güzel oldu . Ancak ben gerçekte gördüğümde ilk resimlerdeki kadar etkilenmedim araçtan belki de jantlar ve Beyaz renkten dolayı J kasadan sonraki görüntüsü belki de gözümüz alışmadı daha .
Kilo vermiş olan 2016 opel astra'nın dizel otomatik seçeneğinin testidir.
2016 renault megane 4 ile birlikte bu sene pazardan çok büyük pay çalacaklarını düşünüyorum.

Testere parmaklarına sağlık diyorum.
Şanzıman konusunda başarısız olan ama geri kalan konularda oldukça tatminkar olan otomobilin testi.
Masajlı koltuk opsiyonu ile beni benden alan otomobil.
Ağzına kadar dolu Audi A3'te bile yok, öyle düşünün. Bu sene Renault ve Opel'in senesi olacak.
Almanya'da bile beğenilmiş olan otomobil. Buralarda genellikle Opel'e sokak çocuğu muamelesi yapılır ama bu sefer otomobil çok başarılı olduğu için kimse bir şey diyemedi.

Dizel otomatik seçeneğine gelince, bence çok yerinde bir hamle. Ama bu kasa bence daha iyi bir şanzımanı hak etmişti. O konuda makyaj ile birlikte gelişmeler bekleniyor.
Segmentindeki rakipleri karşısında iç tasarımı ile de bi adım önde olan opel modelinin incelemesidir. Abartısız mantıklı ve dolu konsol hoşumuza gitti kanımca.
Özellikle kırmızı ve mavisi çok güzel olan otomobilin incelemesi.
Şanzıman harici anladığım kadarıyla her şey gayet iyi ve tutarlı. Umuyorum ki Volkswagen Group'dan müşteri çalmayı başarır da şu VW satış temsilcilerinin kaprisinden kurtuluruz.
opel'e karşı önyargılı yaklaşan insanları bile cezbedecek bir otomobildir. açıkçası bunca zaman opel'in yaptığı hiçbir aracı almayı aklımdan bile geçirmedim. ancak son birkaç yıldır o kadar şık araba yapıyorlar ki, gönlüm kaymıyor değil. yalnız hâlâ otomatik şanzımanları hakkında kafamda deli sorular var.
Test sürüşüne çıkacağımız ufaklık. Bakalım kendisi ne kadar başarılıymış.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri