Perşembe günkü ilk iki antrenmandan sonra sıralamalarda ve yarışta neler beklemeli?
Öncelikle Perşembe günü Red Bull takımının Ricciardo ile ultra soft lastikleri çok çok iyi kullandığını ve Mercedes'lerin bu lastiği anlama konusunda sıkıntı çektiklerini gördük. Ricciardo ikinci antrenmanlarda aynı lastikle Hamilton'a 0.6 sn fark attı, evet bunu yaparkenki yakıt yükü ve motorun gücünün ne kadar açık olduğunu bilmiyoruz ama net bir şekilde Renault'nun güncellediği motorun iyi bir sonuç verdiğini görebiliyoruz.

Mercedes biraz endişeli görünüyor ya da öyle görünmek istiyorlar. Geçen yarıştaki kaza onların olaylara biraz daha dikkatli davranmalarını sağlamış olabilir, temkini elden bırakmamaları iyi olur kendi adlarına. Öte yandan Ricciardo, attığı turdan çok emin şekilde konuşuyor ve takım arkadaşının ilk yarışında kazanmasından sonra kendi karizmasının çizildiğinin de farkında biraz olsun. Bu nedenle kendini öne çıkartmak isteyecek ve yeni motoru da kullanan kendisi olduğu için bu avantajını kullanacaktır. Ricciardo'nun pole pozisyonunu elde etmek için (ki bu pistte pole almak neredeyse işi bitirmek demektir) varını yoğunu ortaya koyacağını söyleyebiliriz. Bana göre Mercedes'leri en çok zorlayan o olacaktır.

Ferrari'lerden pek ses seda çıkmıyor. Bugüne kadar, sezon başından beri Mercedes'leri yenecek takım gözüyle bakılıyordu onlara ama Red Bull'un galibiyeti öyle beklenmedik bir anda geldi ki Ferrari bir anda kendini üçüncü takım olarak gördü, bunu kabullenmeleri beklenemez. Sessiz olduklarına bakmayın, onlar da Monaco'nun ne kadar sürprizlere açık bir pist olduğunu biliyorlar, sıralamalarda kırmızı otomobillerin üstünü çizmek akıllıca olmaz.

Gelelim Mercedes'lere. Takım içi rekabet bence doruk noktasına çıkacak. Neden mi? Çünkü Hamilton sezon başından beri kazanamıyor, Rosberg dört yarış kazandı ve lider, ayrıca Nico burada son 3 yıldır kazanıyor, üstelik geçen yıl pole'den bile kalkmadı bunu yaparken. Hamilton'ın kötü giden işleri lehine çevirmek için elindeki en iyi fırsatlardan biri Monaco'da pole'ü elde etmek olacaktır. Ancak yapacağı en büyük hata 'sadece' Nico'ya odaklanıp, Red Bull'ları gözden kaçırmak olur. Bu çok da kolay gibi görünmeyen yarışı iyice zora sokacak, baskıyı artıracaktır.

Nico ise biraz daha rahat olanlardan sonra. Ne de olsa birçok kişi kazada onu suçsuz buldu ve şampiyonadaki liderliği 'dokunulmazlık' olayını biraz daha artırıyor. Kendisine bir şey diyenlere son 7 yarışta 6 galibiyet elde ettim ve liderim deme gücüne sahip. Bu yüzden pole için elinden gelenden bile fazlasını yapacaktır ve son derece iyi bir tur attığında, bu turun Hamilton'ı hataya zorlayacağınıda biliyor. Yani arkasına yaslanıp, bakalım neler olacak bundan sonra deme lüksüne sahip Nico. Aynı zamanda o sadece Hamilton'a odaklanıp, önünde kalmak için yarışabilir de, ne de olsa en büyük rakibi takım arkadaşı. Kısacası Hamilton'ın pole'ü almaktan ve galip gelmekten başka çaresi yokken, Rosberg'in Hamilton'ın önünde kalması yeterli olacaktır. Bu psikolojik rahatlama yarışın kaderini etkileyecek en büyük faktörlerden biri.

Yani artık iki değil üç takımın rekabetini içeren bir sezon bizleri bekliyor. Monaco'da yine ilklerin yaşandığı bir yarış izleyebiliriz...
tümünü gör
ilgili galeri