mart ayında zirveye renault'nun oturduğu liste. rakamlar geçen aya göre baya yükselmiş. normal seyrine dönmüş diyebiliriz. sadece otomobil satışlarında odd raporlarına göre verilerimiz şöyle:

1) renault ....................10310 adet
2) volkswagen ............8197 adet
3) hyundai ..................4429 adet
4) fiat ..........................4268 adet
5) ford .........................4111 adet
6) opel ........................3936 adet
7) dacia ......................3402 adet
8) toyota .....................3116 adet
9) nissan .....................2989 adet
10) skoda .....................2640 adet

(bkz: 2016 ocak ayında en çok satan araba markaları)
(bkz: 2016 şubat ayında en çok satan araba markaları)
renault'nun son dönemlerde yaptığı atılımın meyvesini almaya başladığı liste. özellikle ülkemizde de üretim yapmaları satış rakamlarını katlamasında büyük etken.
şubat ayında listenin sonunda yer alan peugeot ve mercedes-benz'in yerine nissan ve skoda'nın girdiğini gördüğüm sıralama. kampanyalar işe yarıyor demek ki.
10binlik barajı bu yıl ilk renault'nun geçtiği liste. sattıkları arabaların büyük çoğunluğunu türkiye üretimi oluşturuyor. ithal edilen kısım %40'larda.
habere göre nissan'ın qashqai, renault'un kadjar ile bu sıralamaya girebiliyor olması ülkemizde para sıkıntısı olmadığını gösteren durumdur.
geçen senenin mart ayına göre otomobil satış rakamlarının yaklaşık %3 yükseldiği gösteren liste. amma velakin hafif ticari araç satışlarının düşmesi nedeniyle genel olarak pazarda küçülme mevcut. otomobil satışlarının yükselişi hafif ticarilerin satışlarının düşüşünü karşılayamıyor.

geçenlerde daimler ceo'su türkiyede potansiyelin aslında 2 milyon araç olduğunu ifade etmişti. bu kadar büyük potansiyel barındırmamıza rağmen büyümek yerine küçülüyoruz. bu nasıl iş anlamadım.
Fiat Aegea'nın en çok satan ikinci otomobil olduğu liste. Nereye sattılar bilmiyorum ama ben henüz 1 tane görebildim.
nissan ve skoda'nın listeye giriş şekline bakılırsa suv çılgınlığı avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de almış başını gitmiş.
ayrıca kampanyaların da ne kadar işe yaradığını böylece görmüş olduk. toyota bile dacia'nın altında kalmış.

beni en çok ilgilendiren ise, renault'un liderliği ele geçirmesinin yanı sıra satışlarını neredeyse 2 katına çıkarması odu. zira büyük kısmı ülkemizde üretiliyor ve bu da gelecek için iyi sinyaller demek.
dacia duster, nissan qashqai, honda cr-v ve kia sportage modellerinin markalarını sırtlamakta olduğu liste. en çok satan suvlar sıralamasında da en baştalar hem.
Tabloya farklı açıdan bakarsanız Nissan'ın sadece qq ile Toyotanın ise sadece Corolla ile bu listeye girebildiğini gösteriyor. İlk 3 firmaya baktığımızda ise durum farklı her klasmandan satışlar mevcut. Nissan'ın C segmentinde bir öncü aracı yokken sadece qq yüklenmesiyle ilerliyor. Aynı şekilde Toyota da diğer segmentler araçlarında yakalayamadığı başarı açığını tek corolla satarak kapatmaya çalışıyor. Eski motor - yeni kasa ile nereye daha gidecek merak konusu. Aslında bu tablo (bkz: Diesel gate) skandalına rağmen VW'nin Türkiye piyasasında hala bitmediğini de gösteriyor. Ben Nissan,Toyota,Kia gibi tek model satışıyla ilerleyen bi firma olsaydım bu duruma müdahale etmeye çalışırdım iyi bir tablo değil çünkü
bunlar da ilginizi çekebilir