Kia'nın crossover segmentindeki hybrid seçeneği olacak olan otomobil.
İşin kötü yanı kendine rakip olarak dünyalar çirkini toyota prius'u seçmiş olmasıdır.

volkswagen golf gte plug-in hibrid'i bol bol test eden Kia'nın, kendine rakip olarak görüp incelediği otomobillerden neyin peşinde olduğu ortaya çıkıyor.

Bu çekik gözlülerden artık korkmanın vakti geldi.
suv ve hybrid kelimelerini yan yana gördüğümde yok artık daha neler dediğim kia'nın yeni sürprizi.
Türkiye'nin crossover cenneti olduğunu düşününce çok mantıklı bulduğum otomobil.
Eğer düzgün maliyetler ile az yakıt tüketen ve otomatik vites bir seçenek sunabilirse peynir ekmek gibi satar. Çekik kardeşlerimiz oldukça hızlı girdiler piyasaya, şaşırttı.
teknik özellikeri şu şekilde olan, kia'nın yeni hibrit aracı:

--- spoiler ---
4.35 metre uzunluk, 1.8 metre genişlik, 1.53 metre yükseklik ve 2.7 metrelik aks mesafesi değerleri ile kompakt suv pazarında mücadele verecek kia niro, 5.200 devirde 103 hp güç üreten 1.6 litrelik benzinli motor ile 43 hp güç üreten sürekli mıknatıslı elektrik motoru ve bu birliktelikten doğan toplam 146 hp güç ve 264 nm tork değerlerine sahip. 1.56 kWh'lık lityum ion bataryanın ve dct çift kavramalı otomatik şanzımanın görev aldığı niro, ortalama 4.7 litrelik tüketim değerine sahip.
--- spoiler ---

avrupa'da git gide büyüyen suv pazarının, alternatif enerjili suv arayışına yöneldiği taktirde pazar payını deli gibi büyütecek olan kia hamlesi.

ben demiyorum, kia motors avrupa ceo'su michael cole diyor:
--- spoiler ---
“kia niro alıcılara crossover pratikliği, şık ve modern bir stil ve maliyetleri düşüren, yeni ve verimli hibrit güç aktarım mekanizmalarının etkili bir karışımını sunacak. niro piyasadaki düşük emisyonlu hibrit crossover ihtiyacını karşılayacak ve çok sayıda avrupalı müşteriyi kendisine çekecek. avrupa'da hibrit satışları son beş yılda iki katına çıktı. 2020 itibariyle avrupa'da yıllık 700 bin satış öngörülüyor. niro, kia'nın alternatif yakıtlı otomobillere karşı bu büyüyen talebi karşılamasına imkan tanıyacak. bu sayede 2020 yılı itibariyle ortalama filo yakıt verimliliğimizi 2014 değerlerine kıyasla %25 arttırmış olma hedefimizi yakalayabileceğiz”.
--- spoiler ---
Geçtiğimiz yazdan beri ülkemizde satışta olan Hybrid.
Ön ızgaranın da etkisiyle önden güçlü duruş sergilese de arkası Jeep Cherokee'nin yandan yemişi olarak gözükmekte.
Hyundai Ioniq ile aynı tekniği kullanan aracın en büyük handikapı Çelik Motor'un tüm donanımlarda 5" ekran getirmesi ve farklı kılan özelliklerin sunulmaması.
Ondan sonra C-HR'ın bu kadar çok satılmasına ağlamasınlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri