Gelelim yukarıdaki videodan analizini inceleyebileceğiniz kazanın detaylarına. Rosberg'in harvest moduyla yarışa başladığını biliyoruz, startı izlerseniz Hamilton'ın rüzgar tüneline girip geçtiğini görebilirsiniz. Bu sırada bataryalarındaki gücü maksimumda kullanıyor.

F1 otomobilleri MGU-H sistemi, otomobil harvest modundayken bataryaları doldurmaya başladığında arka tarafındaki kırmızı ışığı yakıp söndürmeye başlar. Hamilton viraj çıkışında bu ışığın Rosberg'in otomobilin yandığını görür görmez olayı anlıyor ve tepki veriyor. Yani Rosberg'in bataryaları boşalmış durumda ve sistem şarj etmeye çalışıyor.

Rosberg otomobilinin gücü azalır azalmaz direksiyonun üzerindeki düğmeden ayar değişikliğini yapmaya çalışıyor ki otomobil yeniden güç üretebilsin. Bu esnada Hamilton, Rosberg'in viraj çıkışında yarış çizgisinde olacağını düşünüp (viraj sağa olduğu için çıkış çizgisi soldaki kerblerdir) Nico'nun sağ tarafındaki, yani bir sonraki sağ viraja gelirkenki iç tarafı kontrol altına almak için ayağını kaldırmadan sağa doğru yönleniyor.

Nico düğmeye konsantre olduğundan Lewis'in bu hamlesini normalde göstereceği tepkiden bir kaç salise geç yapıyor ve son derece dik bir açıyla sağa doğru direksiyonu kırıyor. Burada bir şeye açıklık getirmek gerek: Kurallar öndeki otomobilin pozisyonunu savunması için bir kere yön değiştirebileceğini söylüyor. Bunda sıkıntı yok. Nico bunu yapıyor. Kural şöyle devam ediyor: Eğer arkadaki otomobilin yeterli bir parçası (bundan kasıt ön lastiği ya da kanadı) öndeki otomobilin lastiğinin hizasındaysa bu geçiş hamlesi yapmış demektir. Bu durumda öndeki otomobil arkadakine hareket edeceği kadar yer bırakmalıdır. Hareket edeceği kadar yerden kasıt bir otomobilin sığacağı kadar yer demek.

İşte bu son detay iki pilotun neden ceza almadığını gösteriyor. Çünkü Nico geç kalmış olsa bile Hamilton'un üzerine doğru gelirken Hamilton tanımlanan kadar yakın değil, yani Nico'nun bir otomobil kadar yer bırakmasına gerek yok. O tabi bunun farkında değil o hızda giderken, Lewis'i pist sınırının (beyaz çizgi) dışına kadar itiyor ve o hızda çimlere çıkan 44 no'lu Mercedes kaçınılmaz şekilde spin atarak takım arkadaşına çarpıyor...

Evet kazanın özeti ve neden- sonuç ilişkisi bu şekilde. FIA komiserleri iki pilotu da suçlu bulmadı ama açık bir şekilde olayın başlaması tamamen Nico'nun kişisel hatası, otomobili harvest modunda bırakmasından kaynaklanıyor. Lewis sadece üzerine düşeni yapmak için atak yapıyor.

Hee, bunu ilk turda yapmak zorunda mıydı? Değildi ama şunu da unutmayın ki en büyük rakibiniz her zaman durup dururken harvest moduna geçip motorundan 180 bg düşük güçle yol almaz. Bunu görürseniz onu avlamak istersiniz, bu bir yarış pilotunun iç güdüsüdür.

Bunu yapmayan bir pilotun yarışması için bir neden yoktur...
tümünü gör
ilgili galeri