Geçen yıl ehliyetini almış Max Verstappen'in, tarihin en genç yarış galibi unvanını aldığı yarıştır. Mercedes'ler ilk virajda çapıştılar, ilk baktığınızda olay aslında biraz Rosberg'in hatası gibi göründü çünkü çok yavaş kaldı üçüncü virajda.

Yarış sonrasında bunu incelediğimizde Nico'nun otomobilinin ERS sisteminin enerji depoladığı 'harvesting' modunda olduğunu ve yaklaşık 180 bg güç kaybettiğini gördük. Virajda yavaş kalmasının nedeni buydu ve kendisi direksiyonun üzerinden mod değiştiriyordu. Bu yüzdne yavaş kaldı ve Hamilton bunu gördüğü anda boşluğa saldırdı. Rosberg modla uğraştığı için tabii konsatrasyonu oradaydı ve Lewis'in geldiğini son anda gördü, direksiyonu kırdığı anda çok geç kalmıştı. Hamilton sağa kaçtı, otomobil çimlere çıktı ve güm!

Olay yarıştan sonra incelendiğinde komiserler bunu bir olağan yarış kazası olarak yorumladılar ama işin altında yatan asıl neden Rosberg'in otomobilini yanlış modda başlatmış olmasıydı.

Neyse tabii asıl konuşulacak olay bu değil, daha iki gün önce takıma katılan Max Verstappen'in yarışı kazanmasıydı. 18 yaşında F1'de galibiyete ulaşmak, sporun 66 yıllık tarihinde olmamıştı, bundan önce Vettel 21 yaşında kazanarak bunun gerçekleştirmişti.

Bugün tarih yazıldığını gördük Barcelona'da... Harika bir yarıştı, sezonun daha heyecanlı devam etmesi için iyi bir sonuç oldu.
tümünü gör
ilgili galeri