pirelli'nin lastik seçimlerini açıkladığı grand prix

bu kez ilk dört yarış için seçilen orta, yumuşak ve süper yumuşak tercihlerinden farklı olarak yeni bir aday belirledi. pirelli, pürüzlü zemini ve yüksek hızlı virajlarıyla lastikleri epey zorlayan bir pist olan barcelona pisti'ne özel, parkurun ürettiği yüksek enerji yükü karşısında sert, orta ve yumuşak lastikler önerdi.

öneriyi dikkate alan takmların çoğu sert adaylarını en az sayıda tutarken, daha yumuşak hamurlara odaklandı. sezon öncesi testler barselona pisti'nde yapıldığı için takımların elinde piste dair pek çok veri var. bu lastik seçimini biraz daha kolaylaştırıyor.

konuya ilişkin pirelli motor sporları direktörü paul hembery şunları söylemiş:

--- spoiler ---
“barcelona, uzun 3’üncü virajda, ağırlıklı olarak sağdan gelen lastikler için yüksek enerji yükü getiren bir parkur. yüzey oldukça pürüzlü ve yüksek hızlı virajlarla birlikte lastikler için zorlu bir sınav oluşturuyor. parkurda tutunma kuvvetinin yüksek olması lastiklere giden dikey yükü daha da artırıyor. elbette, sezon öncesi yapılan testlerde elde edilen verilere de bakılıyor; ancak yılın bu döneminde hava koşullarının çok daha sıcak olması bekleniyor. bunun sonucunda da, birden fazla pit stop almaya yol açacak şekilde yüksek aşınma ve bozulmalar olmasını bekliyoruz ve bu da grand prix için çok sayıda stratejik seçeneğin ortaya çıkmasını sağlıyor.”
--- spoiler ---
tümünü gör
ilgili galeri