Mark Higgins denen ruh hastasının, geçtiğimiz hafta Isle of Man TT'de yol otomobilleri kategorisinde kırdığı rekordur.

Rekorda kullandığı otomobil geçtiğimi haftalarda başlığı açılan Prodrive'ın hazırlamış oldğu bir Subaru WRX STI'dır.

Otomobilde 2 litre, boxer, turbo, 600 bg güç ve 542 Nm tork üreten bir motor yer alıyor ve tabii araç dört çeker. 1200 kg ağırlığındaki Subaru'nun ton başına ağırlık oranı bir GT3 otomobili kadar.

Sıralı şanzıman kullanılmış ve vites kulakçıkları bir WRC otomobilinden alınmış, ayrıca DRS sistemi entegre edilmiş. Otomobilin süspansiyonları Exe-TC'den alınmış, rekorda kullanılan lastiklerse Dunlop Sport Maxx slick'ler.

Higgins uzaylısının bundan önceki rekoru 19:15.88'di ama bu yılki rekor 17:35.139 olarak kayıtlara geçti.
Ancak bu kadar çalışılmış bir otomobil ile kırılabilecek olan rekordu. Otomobilde düşünülmeyen, arka planda bırakılan tek bir özellik yok. Resmen ortalığın içinden geçmek için üretilmiş.
ortalama hızı 207.17km/h olarak kayıtlara geçen rekor. önceki rekor da higgins'e aitti ve 187.44km/h ortalama hıza sahipti. kısaca çıta baya yukarıya çekildi.
kimbilir arabanın balataları ne hale gelmiştir dediğim hız denemesi.
virajlara 200'le girerken frene basmak, o balataları yiyip bitirmiştir.
Basın bülteni şu şekildedir:

Subaru, yeni WRX STI Time Attack aracıyla efsanevi Isle Of Man TT Parkuru’nu 17 dakika 23 saniyede tamamlayarak yine kendine ait olan 19 dakika 26 saniyelik rekoru kırdı.

Subaru, Isle of Man TT Parkuru’nda Subaru WRX STI Time Attack aracı ile yeni bir rekor kırarak geçtiğimiz yıllarda yine kendine ait olan rekorları bir üst seviyeye taşıdı. Mark Higgins tarafından kullanılan WRX STI Time Attack, yaklaşık 60 km uzunluğundaki Isle of Man TT Yol Parkuru’nu ortalama 207 km/s hız ve 17 dakika 35 saniyelik bir süre tamamladı. Trafiğe tamamen kapalı yol koşullarda gerçekleştirilen bu rekor, daha önce yine Mark Higgins tarafından 187 km/s hız ve 19 dakika 26 saniye olarak kayda geçmişti.

Yeni 2016 Subaru WRX STI Time Attack, Isle of Man TT Parkuru için özel olarak geliştirildi. Bu parkurun süspansiyon ve motor gerekliliklerine göre ayarlanan WRX STI Time Attack, Subaru’nun “Simetrik Sürekli Dört Çeker Sistemi”nin kabiliyetlerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Çok yüksek hızlara çıkılan ve tehlikeli virajları barındırmasıyla tanınan Isle of Man TT Parkuru, motosiklet sürücülerinin kendilerini kanıtladıkları bir rota. Araçlardaki üstün yol tutuş kabiliyeti ve pilotların refleksleri bu parkurdaki rekorların sürekli gelişmesine olanak sağlıyor. Isle of Man TT Parkuru’nun otomobil kategorisindeki rekorları yıllardır Subaru tarafından kırılıyor.
Helal olsun hem arabaya hem sürene dediğim olaydır. Subaru bambaşka bir şey ya o mühendislerin kafası bambaşka bir şey
higgins'in gözü kara sürüşüyle gelmiş olan rekor. araba kadar sürücünün de payı var. hakkını yememek lazım.
araç içi kamerası videosu yayınlanan rekor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri