Dün bol miktarda mıncıklama fırsatı bulduğum "SUV"dir kendileri. Test aracımız her zamanki gibi gırtlak olarak tabir ettiğimiz cinstendi. Arka koltuk ısıtmasından navigasyona, cam tavandan xenon farlara kadar..

İlk intiba olarak tatlı sert ayarlanan süspansiyonlar İstanbul şartlarında gayet iyi işler çıkarıyordu. Gerçi 'sert' dememde 19" lik devasa jantların payı da büyüktür fakat yine de ben arabayı bu jantlar ile alırdım.

Motor gerek tüketim gerek çekiş gerek ses olarak son derece tatmin ediciydi. İş çıkışı saatinde ağır trafik şartlarında 9.8 litre ortalama tüketimle Ataşehir'den Maslak'a gidebildik. Bu cüssedeki 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli bir 4*4(!) için şaşırtıcı derecede iyi bir tüketimdi.

Sıkışık trafikte arabayı sarsmadan kullanmak çok zor. Gerek fren gerekse gaz pedalı hissiyatını pek beğenmedim. Gaza "dokunulduğu" takdirde araba 1500 devire kadar devir yükseltiyor ve bekliyor biraz daha basarsanız da bir anda fırlıyor. Fren pedalıysa çok yukarda kavrıyor ve küçük müdahalenize fazla tepki veriyor.

Kısa farlar xenon olmasından ötürü gayet iyiyken uzun farlar halojen, tepkisiz ve başarısız.

Malzeme kalitesi konusunda kapı üstleri ve konsolun bir kısmı yeterli düzeydeyken konsolun geri kalanı bariz bir şekilde segment standartları dışında. Ayrıca torpidonun içi kadifemsi halı kaplı değildi. Burdan kıstıkları halıyı yalıtımda kullanmış olacaklar ki arabada kütüphane havası hakimdi. Trim sesi 13 binde bir test arabası olmasına karşın hiç yoktu.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar sonrasında buraları tekrar yeşillendirmeyi planlıyorum.

Sağlıcakla kalın
tümünü gör
ilgili galeri