Otomobil ciddi şekilde sessiz bir yapıda, bu bence Tucson'un en büyük artılarından. Bu sınıfta çok benzinli model göremiyoruz bu yüzden avantajlı olduğu söylenebilir.

Sürüş konusunda da iyi durumda olduğu söylenebilir. Standart şehir içi sürüşlerinde sessizliği ve dediğim gibi iyi çalışan süspansiyonuyla konfor konusunda bekleneni veriyor. Amortisörler küçük darbeleri oldukça iyi emiyor, kot farklılıkları ya da ardarda gelen çukurlar gibi zemin özelliklerinde biraz tökezlemeye başlıyor. Bu gibi durumlarda amortisörler gelen darbelerler fazlasıyla meşgul oldukları için zaman zaman otomobili sert ayarlanmış gibi hissettiriyorlar, yani o şehir içi sürüşlerdeki dingin yapı biraz olsun sekteye uğruyor ve darbeler hissedilmeye başlıyor.
Bunda tabi test otomobilinin 19 inçlik jantlarının etkisi büyük, belki biraz daha küçük jantlarla bunun önüne geçilebilir.

Ama bu sertimsi süspansiyon yapısı virajlarda kendini gösteriyor. Tucson viraj dönmeyi seven bir SUV, tempolu sürüşlerde size ayak uydurabiliyor ve sakin yapısını bozmuyor. Gövde hareketi yüksek yapılı bir araçtan beklenmeyecek kadar az, bu sürücüye güven veren bir yapıda.

Tutunma limitleri hayli yeterli, ön taraf çok zorlamadığınız sürece kaymak istemiyor, ama siz isterseniz bu isteğinizi de geri çevirmiyor. Yani Tuscon ile viraja girerken önü olabildiğince yumuşak ve istikrarlı direksiyon hareketleriyle kontrol altına alırsanız sorun yaşamazsınız. Sert direksiyon hareketi ya da ani yön değişikliklerine ön aks hemen cevap veremiyor ve bu önden kaymayı başlatıyor. Önden kayma başlayınca dört çeker sistemi de işe dahil olup gücün büyük kısmını arka aksa yönlendiriyor. Bu sürücünün işine biraz müdahele eder gibi görünse de çizgiyi daraltmak adına işe yarayan bir şey.

Bu tip istekli sürüşlerde viraj içinde ayarlanabilirlik konusunda iyi değil ama. Gaz tepkisindeki gecikme can sıkıcı olabilir, bastığınız anda çok tepki yokken sonrasında bir anda patlama gibi gelen güç nedeniyle gaz pedalı kullanımı konusunda dikkatli davranmalısınız. Dikkatli ve sabırlı sanırım doğru tabirler olacaktır.

Dikkat çeken bir diğer konu Tucson'un viraj içlerindeki tümseklerden çok da etkilenmemesi. Bu önemli bir detay çünkü rakiplerinin en çok sıkıntı çektiği şeylerden biri bu. Viraj içinde zemindeki bozukluklara son derece olgun tepkiler veriyor ve izinden çıkmıyor, zıplayıp tutuşu kaybetmiyor. Tümsek geliyor, Tucson kararlı şekilde göğsünü gere gere üzerinden geçiyor ve 'bıp' sesiyle amortisörler bu darbeyi sönümlüyor. Sarsıntı, izden çıkma, çizgiyi bozma gibi şeyler Tucson'da yok.

Bu yapısıyla orta tempolu sürüşlerde keyif alabileceğinzi bir otomobil Tucson. Performansı oldukça etkili, 177 bg'in hakkını veriyor. Şanzıman sarsıntısız geçiriyor vitesleri ama ilk kalkışlarda kavraması biraz tutarsız. Gaz 1500 d/dak'ya kadar çok almıyor, ardından 255 Nm'lik tork bir anda gelince anlık hızlanmalarla karşılaşabiliyorsunuz. Yokuş aşağı inerken vites düşürmesi güvenlik anlamında olumlu. Manuel kullanımlarda da hızlı tepki gösteriyor, çok gerekli olmayan 'Sport' modunda kick down'da hızlı vites düşürüyor.

Genel olarak motorla şanzıman uyumlu. Dört günlük kullanımda 'şunu yapmsaydı iyi olurdu' diyebileceğim bir şeyler karşılaşmadım. Bu arada dünkü seri kullanımlardan ve birçok farklı kişinin direksiyona geçmesinin ardından tüketim 11.4 lt/100 km olarak görünüyor.

Tucson genel yapısı itibarıyla iyi denebilecek bir otomobil. Malzeme kalitesi dışında bence çok eleştirilebilecek noktası yok ama öyle 'wooow' efekti de oluşturmuyor.

Eski ix35'i düşündüğünüzde büyük bir adım olarak değerlendirilebilir...
tümünü gör
ilgili galeri