Başlıyorum.

Öncelikle belirtmek istiyorumki Hyundai Tucson ile insanların aklında bir soru oluştu? Tuscon mu tucson mu tuson mu tuskan mı ne ulan bu? Doğrusu tucson okey. Tuson diye okuyoruz okey.

Bilindiği üzere hatta herkesin bildiği üzere tucson çok büyük reklamlar yapılarak geldi. PR çalışması kuvvetli bir otomobil oldu.

Bir kere araç mükemmel yürüyor. 4 çekerin etkisi mutlaka var bu yürüme konusunda. Baya baya iyi yürüyor yani. Burada mutlu ediyor insanı. Aşırı derecede ediyor hem de. Görüş açıları mükemmel denecek kadar mükemmel. C sütununu asla hissetmiyorsunuz. Ve bu yönü benim gözümde zaten 1 gol 2 gol değil direkt hat-trick. 3-0 önde resmen. Koltugu alçak pozisyona dahi alsanız rahatsızlık vermiyor.

Sürücü tarafı elektrikli koltuk yolcu tarafı değil. Konsolun üzerindeki plastik vasat seviyede. Tuşlar kullanışlı km göstergesi anlaşılır ve sade. Sıkıntı yok evet. Genel olarak sürüş ayarlarını ve multimedya bağlantılarını vites park konumunda olmadığı sürece yapmıyor. Yanımdaki bağlanacak ulan mavidiş ile multimedyaya.

Şerit takip sistemi bazen algılamıyor ama algıladığı zaman direksiyonu tutsanız dahi kendisi müdahale ediyor. Şimdi bunu denemek için ilk başlarda şeridi okuyunca elimi direksiyondan bırakıp şeride nasıl soktuğunu görmek için devam ettiğimiz için elim direksiyonda iken müdahale ettiğini anlamamıştım. Oooo ne güzel sokuyo şeride falan sesleri yükseliyor o sıra evet. Bir süre sonra artık uyarıyor direksiyonu tut diye, tutuyorsunuz ama o da sizi tutuyor. Hesap ödetmeyen cefakat arkadaş gibi tutuyor kolunuzdan. Hamle falan yapıyor. Bırak ulan artık bırak diye şerit takip sistemini kapatıyorsunuz. Bu rahatsız edicilikte başka seçeneğiniz yok.

Araba güzel yürüyo evet ama gaz pedalında çok denecek kadar gecikme var. Baya bi bekledikten sonra ilerliyor. Çok kısa sayılabilecek bir rollde apaçi bmw'si yiyebiliyorsunuz. Uzun solukta ne yapar göremedik.

Fren pedalı tutarsızlıklar silsilesi. Anlamsız bir kavrama şeysi var. Bazen çok yukarda zınk diye durduruyor bazen belli bir dozaj veriyor size. Bazen hiçbirini yapmıyor. Frenin tek derdi tutmak ve zınklatmak yani. Sıkışık trafikte uysal kullanabileceginiz bir araba değil. Gaza basmazsanız titreme falan yapıyor.

Yalıtım konusunu hyundai çözmüş. Alt devirlerde değil ses duymak, stop etti falan sanabiliyorsunuz. Test aracında 19luk jantlar olduğu için konfor açısından pek olumlu bir şey söyleyemeyeceğim. Nitekim bozuk paranın üzerinden geçseniz içeride hissediliyor. Süspansiyon orta sertlikte, üzerine düşeni yapıyor ama lastik yanağı tekrar alıyor her şeyi. Esp kapatma tuşu çok bir işe yaramıyor. Sport modda dahi arabayı koparmaya çalıştığınızda müdahale ediyor. Tabii müdahale edene kadar çok büyük çabalar harcamanız gerekiyor ki araba yeri iyi tutuyor.

Yerden yüksek bir araba olmasına rağmen virajlarda alıp sizi karyola misali yatırmıyor. Hatta hiç yatırmıyor denecek kadar bir viraj performansı var. Yani yerden bu kadar yüksek bir araçta güzel bir ayrıntı bu.

Bu tarz araçlarda diz baş kıç mesafesine zaten hiç gelmiyorum. Her şey olması gerektiği kadar iyi bu konuda. Fakat arka kol dayama yetersiz. Çok kısa yapılmış ve kolunuzu falan koyamıyorsunuz. Dirseğinizi bagaja doğru götürmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak tucson iyi bir araba fakat çok büyütülecek yanları yok diyebiliriz. Yani sadece ideal.. Kötü bir araba denilemez diyen taş olur. Güce hükmetme konusu bir yerde doğru. Cidden güçlü ama bir süre sonra güç size hükmedebiliyor.
tümünü gör
ilgili galeri