Tuscon ile ikinci gün.
Geniş kabin dün otomobile binen dört kişilik grubun tüm yükünü, ensturmanlar dahil çok rahat bir şekilde aldı. Bagaj o kadar genişki yerleştirmeye bile gerek duymadık, rasgele tüm gitarları davulları koyduk.

Bu kadar yüke rağmen performans düşmedi, 1.6 turbo son derece iyi bir iş çıkartıyor. İlk hareketi verirken biraz isteksiz ama sonrasında soluksuz bir performansı var. Devir arttıkça motorun sesi biraz daha fazla duyuluyor kabinden, ayrıca çok karakterli bir ses olduğunu da söyleyemem. Ama Tuscon'dan böyle bir şey de beklemiyorum açıkçası. Şehir içi kullanımda motorun sessizliği keyif veriyor bunu da söylemek gerek tabii.

Direksiyon ağırlığı iyi ayarlanmış, ne çok hafif ne çok ağır gayet makul. Tepkileri için aynı şeyi söyleyemem ama bence yeteri kadar geri bildirimi var, ağırlığın stabil olması güzel.

Süspansiyon sistemi iyi çalışıyor. Bozuk zeminlerde çok sarsıntı hissedilmiyor. Henüz performanslı kullanmadım, bunu da ayrıca deneyince yazacağım.

Anahtarsız çalıştırma sistemi olması güzel. Ayrıca sağ kapıya yaklaştığınızda sadece sağ kapıyı açıyor, diğerlerini değil. Bluetooth'dan Youtube ve Spotify'dan müzek dinleyebiliyorsunuz, güzel detay. Navigasyon haritası 3 boyutlu ve gerçekten çok güzel grafiklere sahip.

Kabindeki malzeme kalitesine takıldım. 3 farklı plastik kullanılmış: Torpido gibi altta kalan seviyelerde yumuşak plastik varken orta konsolun elle tutulur yüzeyinde çok sert, gösterge panelinin etrafındaysa sert plastik kullanılmış. Keşke bu kadar çeşitlilik yerine biraz daha sık olarak yumuşak plastikleri görebilsek. Ya da tam tersi de olurmuş; orta konsolda yumuşak altlarda daha sert gibi.

Az kalsın unutuyodum: Koltuklar çok geniş ve rahat.

Şimdilik bu kadar yarın yine farklı detaylarla burada olacak test güncemiz :)
tümünü gör
ilgili galeri